Eesti Arhitektide Liidu 100. juubeli linnainstallatsioonide ideevõistlus

Võistluse eesmärk on leida ideekavandid linnainstallatsioonidele Eesti Arhitektide Liidu 100. juubeli programmi raames. Installatsioonid on kavas püstitada Tallinna kesklinna avalikku ruumi 2021. aasta sügisel. Osalejatelt oodatakse tugeva keskkonnateemalise sõnumiga ruumilisi teoseid.

1. Võistluse korraldaja

Ideevõistluse korraldaja on Eesti Arhitektide Liit koostöös kuraatoritega Mae Köömnemägi ja Ljudmilla Georgijeva.

2. Võistluse eesmärk

Võistluse eesmärk on leida ideekavandid linnainstallatsioonidele Eesti Arhitektide Liidu 100. juubeli programmi raames. Valitakse 3 installatsiooni, mis on kavas püstitada Tallinna kesklinna avalikku ruumi 2021. aasta sügisel. Osalejatelt oodatakse tugeva keskkonnateemalise sõnumiga ruumilisi teoseid.

Linnainstallatsioonide kandev teema on rohepööre, mis kõige laiemas mõttes tähendab inimtegevuse põhjustatud kliimamuutuste (tagasi-)pööramist tasakaaluseisu. Kuigi keskkonnateemade arutelu on tihti emotsionaalselt laetud, oleme veendunud, et avalikus teadvuses on oluline hoida ja edendada positiivset ja innustavat kuvandit ning seetõttu eelistame kavandite valiku juures teadlikult inspireerivaid ja lahendustele orienteeritud ettepanekuid.

Kavandid võivad aga ei pea tegelema arhitektuurivaldkonna spetsiifilise problemaatikaga.
Kliimamuutuste ja keskkonnasõbralikkuse teemad on nii arhitektuuris kui ka vabades kunstides olnud tähtsal kohal juba pikka aega, mis annab osalejatele võimaluse neid laiemalt tõlgendada.

Installatsioon võib tegeleda rohepöörde igapäevaelu aspektidega (energiatarbimine, CO₂, transport, linnakeskkond, toidu- jm jäätmed, taaskasutus, ringmajandus jne) või tõsta esile kliimamuutuse mõju laiemalt. Installatsiooni formaat võimaldab luua kunstiobjekti, skulptuuri, valgusmängu vms linnaruumilist sekkumist, mis kutsub juhuslikku möödujat seda uurima ja kogema, üllatades ning avades uusi tähendusi.

Installatsiooni materjalikasutus peab olema keskkonnasäästlik ning kogu installatsiooni eluiga läbi  mõeldud.

Installatsioonid peaksid soovitavalt asuma Tallinna kesklinna kõige aktiivsema kasutusega avalikus ruumis, kuid täpne asukoht on vaba. Eelistada tuleks Tallinna linna omandisse kuuluvaid kinnistuid (vt LISA 1) ning avalikku tänava- ja väljakuruumi. Väga oodatud on kohaspetsiifilised teosed.

3. Võistluse vorm

Võistlus on avalik, üheetapiline ja anonüümne (konkrsil osaleja andmed on teada vaid žürii sekretärile ja žüriile neid töö käigus ei edastata).

4. Osavõtuõigus

Võistlusest osavõttu ei piirata, välja arvatud punktis 5 nimetatud isikutel.

Igal osalejal on õigus esitada piiramatu arv kavandeid.

5. Osavõtukeeld

Võistlusest ei tohi osa võtta žürii liikmed, võistlustingimuste koostajad/kuraatorid ega isikud, kes on võistluse ettevalmistamise ja korraldamise tõttu selgelt eelistatud olukorras.

6. Osavõtukeel

Võistluse keel on eesti keel.

7. Võistluse ajakava

Võistluse algus: 16. veebruar 2021.

Võistlustööde esitamise tähtaeg: 16. aprill 2021 kell 15.00.

Võistluse tulemused tehakse teatavaks Eesti Arhitektide Liidu veebilehel ja Facebookis hiljemalt 16. mail 2021.

8. Küsimuste esitamine

Võistlusest osavõtjad võivad esitada asjasse puutuvaid küsimusi 02. aprillini 2021 e-maili aadressil .

Küsimused ja nende vastused avaldatakse Eesti Arhitektide Liidu veebilehel.

9. Premeerimine

Võistlusel valitakse välja minimaalselt 3 ideekavandit, mis teostatakse oktoobris-novembris 2021. Žürii ei sea valitud töid paremusjärjestusse. Žürii põhjendatud ettepanekul on õigus valida välja ka ettenähtust suurem arv töid.

Ideevõistlusele on välja pandud preemiafond summas 2400 eurot, mis jaguneb võrdselt väljavalitud tööde vahel.

Välja valitud ideekavandi põhjal teostatud installatsiooni eelarve on maksimaalselt a 10000 eurot, mis sisaldab ka autorihonorari. Autorihonorari suurus on kuni 2500 eurot meeskonna kohta.

10. Žürii

Ideevõistluse žürii tegutseb järgmises koosseisus:

Lembit-Kaur Stöör, EAL, arhitektuurivõistluste töögrupp

Mihhail Kõlvart, Tallinna linn

Rebeka Põldsam, kunstiteadlane

Tanja Muravskaja, kunstnik

Mae Köömnemägi, EAL, kuraator

Ljudmilla Georgijeva, kuraator

Katrin Koov, EAL, asepresident (varuliige, kaasatakse vajadusel)

Hääleõigus on žürii liikmetel. Vajaduse korral on žüriil õigus küsida ja juhinduda ekspertide arvamusest. Ekspert on erialaspetsialist, kellelt žürii palub mingis aspektis hinnangut; eksperdil ei ole hääleõigust.

Žürii otsus on lõplik ega kuulu vaidlustamisele.

11. Võistlustingimuste väljastamine

Võistlustingimused on allalaetavad Eesti Arhitektide Liidu veebileheküljelt alates 16.02.2021.

12. Võistlustööde esitamise viis, aeg ja koht

Märgusõnaga tähistatud võistlustöö failid laetakse Google Forms keskkonda (failide üleslaadimise kohta saab osaleja oma e-mailile kinnituse). Kavandite esitamise tähtajaks on 16. aprill 2021 kell 15.00.

13. Nõuded võistlustööle

Ideekavandid peavad olema esitatud ühel A1 plakatil landscape formaadis PDFina, maksimumsuurusega 20MB ning sisaldama minimaalselt järgmisi materjale:

  • Asendiplaan koos mõõtkava äranäitamisega (põhimõõt vms)
  • Visuaalid
  • Illustreerivad skeemid, diagrammid, joonised vms vastavalt vajadusele
  • Kavandit seletav tekst (sh asukohavaliku põhjendus, teose kontseptsiooni ja teostuse kirjeldus)
  • Installatsiooni teostamise hinnakalkulatsiooni (materjalide ja teostuse hinnangulist maksumust) 

Eraldi failina lisada üks peamine visuaal JPG formaadis 4:3, maksimumsuurusega 3MB (fotomontaaž, renderdus, kollaaž vms). Seda kasutatakse avalikes pressiteadetes.

Mõlema esitatud faili nimeks tuleb märkida võistlustöö märgusõna (täpitähtedeta). Anonüümsuse tagamiseks tühjendada faili identifitseerimisväljad atribuutide all.

14. Võistlustööde hindamine

Žürii otsustab, millised tööd pääsevad hindamisele. Võistlustöö võib jääda hindamata järgmistel põhjustel:

  • Töö laekus tähtajast hiljem.
  • Töö ei vasta võistlustingimustele.
  • Žürii peab tööd ebaprofessionaalseks. 

Žürii hindab töid lähtuvalt idee kandvusest, kohaspetsiifilisusest, aktuaalsusest ja teostatavusest ning vastavusest lähteülesandele.

Žürii otsus protokollitakse. Protokoll on avalik.

15. Võistluse lõpetamine

Võistlus lõpeb tulemuste avalikustamisega hiljemalt 16. mail 2021 Eesti Arhitektide Liidu veebilehel ja Facebookis.

16. Võistlusele järgnev tegevus

Väljavalitud kavandite autoritega võetakse ühendust, et jätkata läbirääkimisi ja koostööd installatsioonide teostamiseks. Kõigi autoritega sõlmitakse vastavad lepingud. Vahetult võistlusele järgneval perioodil täpsustub installatsioonide valmimise järjekord ja ajakava. Linnainstallatsioonid jäävad avatuks oktoober-november 2021.

 

LISA 1. Tallinna linna omanduses olevate kruntide ja avaliku ruumi kaart

 

Laekunud küsimused ja vastused:

 

  1. Kaua installatsioonid peavad välitingimustes vastu pidama – sellest sõltub, kas rentida või osta tehnikat ning materjalivalik

Minimaalselt 1 kuu.

  1. Kes hooldavad? Kas installatsiooni lähedale on võimalik panna videovalve?

Sõltuvalt asukoha valikust saab teha koostööd naabruses olevate asutustega. Hooldust korraldab töö autor koostöös EALiga.

  1. Kas vool tuuakse linna poolt valitud asupaika?

Täpse asukoha valib töö autor, etteantud ala piires. Voolu vajaduse korral soovitame võtta ühendust krundi omanikuga, kuid võistlustöö peab arvestama võimalusega, et voolu ei ole võimalik tagada.

  1. Kuidas lahendada installatsiooni turvalisus – vundamendi vajadus – kas pigem pakkuda installatsioone, mis eraldi vundamenti ja maapinnale kinnitusi ei vaja?

Installatsiooni idee puhul tuleks lähtuda teostatavusest ja vandaalikindlusest. Suhteliselt lühikeseks ajaks püstitatav installatsioon ei tohiks vajada pinnasetöid eeldava vundamendi rajamist, pinnasele paigaldatava plaatvundamendi kasutamine on aktsepteeritav. Installatsiooni eksponeerimise aeg ning maksumus viitavad pigem sellele, et tegu on ajutise rajatisega ning eelistatud on lahendused, mida on võimalik hiljem lihtsalt teisaldada.

  1. Kelle kanda jäävad paigaldamise ja kinnitusega seotud tööd?

Installatsiooni teostamise eelarve on maksimaalselt 10 000 eurot ning see sisaldab materjali- ja transpordikulu, ehitamise ja paigaldamise kulusid ning autorihonorari suuruses maksimaalselt 2 500 eurot.

  1. Kellele peale eksponeerimist kunstiteos kuulub?

Installatsioon kuulub peale eksponeerimist töö autorile. Võistlusülesandes on rõhutud installatsiooni kogu elukaare läbimõeldusele, st ka demontaaž ning utiliseerimine.

Uudis võistlustulemuste kohta.

Ideevõistluse tingimused.

Žürii protokoll.