Hea avalik ruum: Türi keskuse avaliku ruumi arhitektuurivõistlus

Türi Vallavalitsus ja Eesti Arhitektide Liit kuulutasid välja Türi keskuse avaliku ruumi arhitektuurivõistluse, millega otsitakse uut terviklikku sisu ja lahendust kevadpealinna keskosale.

Arhitektuurivõistluse osalejatelt oodatakse visiooni, kuidas kujundada Türi kesklinna uus avalik ruum nii, et ühendada raudtee äär, raudteejaam, aga ka ajalooline vabrikuküla paisjärvega. Tulevase uue keskuse olulised osad on ka olemasolev Viljandi tänav, Kultuurimaja park ning paisjärve ja Püha Martini kirikut ümbritsev ruum.

„Võistlusala keskosas tuleb siduda Türi erinevad avalikud ruumid ja olulised hooned. Loodav ruum peab mõjuma selliselt, et teekonnad on tajutavalt jätkuvad, moodustades ideaalis kokku sidusa ruumi, mis ulatub raudteejaamast Türi paisjärveni. Säilitades seniseid väärtusi, peab uus lahendus rikastama avalikku ruumi uute võimalustega,“ selgitas Türi abivallavanem Elar Niglas.

Niglas lisas, et Türi uus avalik ruum peab mõjuma linna sümbolina ning kõnelema Türist kui kevadpealinnast ja lillelaatade linnast. Ühtlasi soovivad võistluse korraldajad, aga ka linna elanikud, näha kesklinnas rohkem erinevaid istumiskohti ja varjualuseid, et ka sajuse ilmaga saaks seal meeldivalt aega veeta. Vajalikud on terviklik viidasüsteem, veesilmad, avalikud joogikraanid, interaktiivsed kuulutuste tulbad, lillepeenarde valgustus, avalik WC, jalgrattahoidjad ja muud sellised mõnusa linnaelu elemendid ja väikevormid.

„Uus kesklinn peab sobima erinevas vanuses lastele, noortele, lapsevanematele, eakatele ja erivajadustega inimestele. Avalikel aruteludel juhiti tähelepanu, et Türi avalikus ruumis on eriti suur puudus teismeliste tegevusvõimalustest. Oleks hea, kui erinevatele põlvkondadele loodud ruumid oleksid omavahel sellises seoses, et eri põlvkonnad puutuksid seal omavahel kokku,“ lisas Niglas.

Oodatakse õdusa Türi keskväljaku loomist ning olemasoleva Murumoori mängupargi uuendamist. Kesklinna hooned, nagu Türi põhikool ja spordihoone, rekonstrueeritud Türi vallamaja, Kultuurikeskus ja selle hoov, on Türile keskse ja sümboolse tähtsusega ning need tuleb avaliku ruumi abil väärikalt siduda.

Võistlusala vahetus läheduses asuvad pargid ja tänavad tuleb samuti uue keskusega loomulikul viisil siduda, kuid väga suuri muudatusi sinna ei planeerita. Näiteks Kultuurimaja pargiga on linnarahvas väga rahul: pargis on purskkaev ja seal kasvavat suurt kuuske kasutatakse jõulupuuna. Väiksemate sekkumistega oodatakse siiski pargi paremat sidumist Türi keskosa avaliku ruumiga, et peatänav ja võistlusala keskosa moodustaksid igaühele arusaadavalt terviku.

Türi peatänavaks peetakse Viljandi tänavat. Tänava põhjalikumat ümberehitust ei ole lähiajal plaanis, kuid väiksemad muudatused ja värskendused on mõeldavad: lisada võiks linnamööblit, madalhaljastust ja peatänavale iseloomulikku valgustust ning muuta kõnniteede katendilahendusi esinduslikumaks.

Paisjärve ja kiriku ümbruses ei ole samuti suuri muutusi planeeritud, aga väikeste sekkumistega võiks ala paremini siduda Türi keskuse avaliku ruumiga ning tõsta järve veelgi rohkem esile. Paisjärve ääres asuvad nii supelrand kui ka laululava. Ümber paisjärve kulgeb meeldiv jalutusrada ja Jaapani kirsipuude allee. Võistlustöödes tasub seda rada ja kirsialleed püüda Türi avaliku ruumiga veelgi paremini siduda, et avalik ruum ise suunaks inimest jalutuskäigule raudteejaamast või peatänavalt ümber paisjärve ja tagasi.

Ideekavandite esitamise tähtpäev on14. september, 2022. Võistlustingimused on allalaetavad riigihangete registrist viitenumbriga 244113.

Võistluse preemiafond on 20 000 eurot.

Võistluse žüriisse kuuluvad:

Ele Enn, Türi Vallavalitsus, žürii esimees
Elar Niglas, Türi Vallavalitsus
Andrus Eensoo, Türi Vallavolikogu
Kalle Vellevoog, volitatud arhitekt-ekspert, tase 8;
Kai Süda, volitatud arhitekt, tase 7;
Elo Kiivet, volitatud arhitekt, tase 7;
Peeter Särg, volitatud arhitekt

Asendusliikmed:
Mart Järvik, Türi Vallavalitsus
Grete Veskiväli, volitatud maastikuarhitekt, tase 7

VÕISTLUSE TULEMUSED ja kujundatud protokoll

„Hea avalik ruum” programm oli kingitus Eestile 100. aastapäeva puhul, kui korraldati 15 linnakeskuse ja – väljaku arhitektuurivõistlus. Kuna huvi ja soov oma linnakeskused korda teha oli aga palju rohkematel omavalitsustel, kui esimesse etappi mahtusid, algas 2019. aastal „Hea avalik ruum” jätkuprogramm. „Hea avaliku ruumi” 2021. ja 2022. aasta jätkuprogrammi rahastavad rahandusministeerium, kultuuriministeerium ja kohalikud omavalitsused. Programmi viib ellu Eesti Arhitektide Liit koostöös kohalike omavalitsustega.

Oluline info

Korraldaja
Eesti Arhitektide Liit
Toimumiskoht
Eesti
Osavõtt
Eesti sisene
Väljakuulutamise kuupäev
31.05.2022
Küsimuste esitamise tähtaeg
01.09.2022
Registreerimise tähtaeg
14.09.2022
Võistlustööde esitamise tähtaeg
14.09.2022 15:00