Näituse “Elu märgid” avamine
12. septembril kell 15 avatakse Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu fuajees (Rävala pst 10) näitus “Elu märgid”. Näitusel on eksponeeritud ideeprojektid, mis sündisid tippteaduse, disaini ja kunsti koostöös. Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri-, disaini- ja uusmeedia tudengid vormisid ideed 2012. a jaanuaris toimunud õpitoa käigus, kus nad said Eesti tippteadlastelt praktilisi ja teoreetilisi teadmisi sünteetilisest bioloogiast.
Õpitoa juhendaja, arhitekt Veronika Valgu sõnul võib sünteetiline bioloogia kui inseneeria suund avaldada sügavat mõju sellele, millisena ümbritsevat maailma – elusorganisme – tulevikus tajume, kasutame ja kujundame.
“Kombates biotehnoloogia mõjuvälja tänases kultuuriruumis ja (soovitud) homseid arenguid, tõotab sünteetiline bioloogia meile uusi (ehitus)materjale, ravimeid, kütust ja kemikaale, mida looduses ei leidu,” sõnas Valk.
Disainerid ja arhitektid kujundavad meid ümbritsevat, inimesele tajutavat ja nähtavat maailma ning eksperimenteerivad sellega; teadlased uurivad nii selle nähtava kui ka selle taga oleva, inimsilmale nähtamatu maailma seaduspärasusi ning õpivad kasutama uusi võimalusi elu ja keskkonna kujundamisel. Töötoa ja näituse eesmärk on julgustada ja algatada kunstnike ja teadlaste koostööd ning ärgitada nende omavahelist suhtlust.
Kui utoopilised või realistlikud või hoopis absurdsed ja lõbusad on noorte kunstnike, arhitektide ja disainerite ideed, seda peaks selgitama näituse avamisel toimuv arutelu sünteetilise bioloogia eestkõneleja prof. Raivo Vilu, arengubioloog prof. Toivo Maimetsa ja biosemiootik prof. Kalevi Kulli osavõtul, kuhu on oodatud kõik huvilised.
Näituse “Elu märgid” teemadega haakuvalt toimub 13. septembril kell 19 Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna avatud loengute sarja raames Teaduste Akadeemia saalis (Kohtu 6) maailmakuulsa biokunstniku Oron Catts’i avatud loeng tema töödest ja tegemistest SymbioticA laboris Austraalias, vt ka http://www.symbiotica.uwa.edu.au/.
Näitusel eksponeerivad oma töid: Johanna Jõekalda, Artur Staškevits, Tiia Vahula, Heleriin Vaher, Grete Veskiväli, Mari Hunt, Kaisa Kangur, Katrin Kosenkranius, Anne Reinberg, Anne Meesit, Aleksander Sprohgis, Lilli Tölp, Piibe Piirma, Eve Komp, Kristi Tuurmann, Hendrik Väli, Harri Kaplan, Laura Linsi ja Kristjan Männigo.
Töötuba “Elu märgid” sündis Eesti Kunstiakadeemia, TTÜ Keemiainstituudi ning TÜ Molekulaar- ja Rakubioloogiainstituudi koostöös, töötuba ja näitust toetas Kultuurkapital. Näitus “Elu märgid” avatakse 9. oktoobril ka Tartu Ülikooli Molekulaar- ja Rakubioloogia Instituudi fuajees (Riia tn 23).
Pressiteate koostas Liina Raus
Toimetas Solveig Jahnke
Lisainfo: Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond
tel 642 0071