3D kaksiku uuringu tutvustus 15. mail

MKM kutsub teid tutvuma Eesti 3D kaksiku uuringu tulemustega ning kaasa mõtlema, kuidas ruumi andmete parema visualiseerimise kaudu muuta nii avaliku- kui ka erasektori teenuseid läbipaistvamaks ja tõhusamaks. 3D kaksiku visualiseerimise komponent on üheks osaks kavandatavast e-ehituse platvormist, mille üheks eesmärgiks on luua terviklik andmemudel Eesti ehitatud keskkonnast ehk digitaalne kaksik.

MKM kutsub teid kolmapäeval 15. mail kell 13-14:30 Tallinna Tehnikakõrgkooli aulasse (Pärnu mnt 62, Tallinn) tutvuma Eesti 3D kaksiku uuringu tulemustega ning kaasa mõtlema, kuidas ruumi andmete parema visualiseerimise kaudu muuta nii avaliku- kui ka erasektori teenuseid läbipaistvamaks ja tõhusamaks.

3D kaksiku visualiseerimise komponent on üheks osaks kavandatavast e-ehituse platvormist, mille üheks eesmärgiks on luua terviklik andmemudel Eesti ehitatud keskkonnast ehk digitaalne kaksik.

Sellega seoses kuulutas MKM 2018.a. novembris välja „Eesti ehitatud keskkonna digitaalse kaksiku 3D visualiseerimise komponendi loomise uuringu,“ mille lähteülesandeks oli analüüsida 3D visualiseerimise komponendi ärilisi ning tehnilisi aspekte ning teha ettepanekud kõige otstarbekama lahenduse loomiseks.  Uuringu osana loodi kontseptsiooni katseline tõestus ehk Proof of Concept (http://3d-twin-poc.reach-u.com/).  Töö tulemus on sisendiks järgnevatele e-ehituse platvormi arendustele, mille käigus realiseeritakse 3D visualiseerimise komponent.

Uuringu raames kaardistati kasutusjuhud, kus andmete 3D kujul esitamine loob lisaväärtust avalikule sektorile, erasektorile ja/või riigi kodanikele. Analüüsiti eeldusi digitaalse kaksiku 3D komponendi kasutuselevõtuks Eestis ja võimalusi selle seostamiseks riigi teiste infosüsteemidega. Analüüsiti nii ärilisi (kasutusvaldkonnad, rakendusvõimalused), kui ka tehnilisi aspekte (s.h. lähteandmeid, mudeldamistarkvarasid, andmeformaate, andmebaasi haldamise metoodikat, LOD taset jm). Uuring annab ka ülevaate 3D kaksikute rakenduspraktikatest maailmas ning turul olemasolevatest tehnoloogiatest ning hindab nende sobivust ja rakendatavust Eesti kontekstis.

Uuring viidi läbi IKT arenguprogrammi 2018-2020 raames ning selle teostasid  AS Reach-U ning Civitta Eesti AS.