14. novembril toimub EAL korraldatav rahvusvaheline konverents ruumilisest segregatsioonist
Eesti Arhitektide Liit korraldab 14. novembril Kumu auditooriumis rahvusvahelise konverentsi teemal „Eraldatud ruumid. Ruumiline segregatsioon – teadvustamata probleem“. Konverentsi aitasid ette valmistada Katrin Paadam (TalTech), Tiit Tammaru (Tartu Ülikool), Andres Ojari ja Toomas Tammis (Eesti Kunstiakadeemia).
Tartu Ülikooli linna- ja rahvastikugeograafia professori Tiit Tammaru kaasabil toimetatud üleeuroopalisest uurimusest „Socio-Economic segregation in European capital cities. East meets West“ selgub, et Eesti pealinn Tallinn on Euroopa kõige kiiremini segregeeruv pealinn. See tähendab, et jõukamad ja vähem jõukad inimesed liiguvad elama erinevatesse piirkondadesse ning distantseeruvad teineteisest aina rohkem ja kiiremini. Segregatsioon toimub ka rahvuse ja vanuse põhiselt ning mitte ainult Tallinnas. Väga suur osa segregeerumisest on otseselt seotud just arhitektuuri ja ruumiga. Eesti linnade planeerimises lähtutakse endiselt XX sajandi modernistlikest arusaamadest ning korratakse paljudes lääneriikides tehtud vigu, mitte ei õpita nendest. Segregeerumisest tekkivad vastasseisud põhjustavad ühiskonnale paarikümne aasta pärast väga suuri kulusid ning mõjuvad kogu ühiskonna majandusele ja ühtsusele halvavalt. Seepärast on konverentsi põhifookuses linn ja selle ruum tervikuna. Hõlmatud on sellised teemad nagu elamuehitus, taristu, sotsiaalsed võrgustikud, valglinnastumine, sisseränne jpm.
Konverentsi peakõneleja on nimeka Prantsuse arhitektuuribüroo LAN arhitekt Maxime Enrico. Ta räägib Prantsusmaa kogemustest ja protsessidest eelkõige büroos hiljuti valminud Bordeaux Carré Lumière’i kvartali näitel ning Lormont’i Génicart’i piirkonna taaselustamise projektist, mis mõlemad olid osa Veneetsia arhitektuuribiennaali Prantsusmaa ekspositsioonist. Lisaks esinevad Tiit Tammaru, kes tutvustab ülalmainitud üleeuroopalist uuringut ja toob välja Eesti ühiskonna suuremad probleemid; Montserrat Pareja Eastaway (Barcelona), kelle ettekannekeskendub erinevatele elamuehituse poliitikatele ning nende sotsiaalsetele mõjudele; Paul Watt (London), kes räägib Lääne-Euroopas ning eelkõige Suurbritannias tehtud vigadest sotsiaalmajade ja nende piirkondade planeerimisel; Lara Anne Hale (Kopenhaagen), kes vaatleb tänapäeva uutest tehnoloogiatest tingitud segregatsiooni linnade, eeslinnade ja maapiirkondade vahel ja John L. Brown (Calgary), kelle ettekande fookuses on olemasoleva elamufondi kohandamine tänapäeva vananeva ühiskonna vajadustele. Konverentsi juhatab Neeme Raud.
Konverentsi tutvustus ja kava on lisatud. Konverentsi töökeel on inglise keel, sünkroontõlkega eesti keelde.
Täpsem info ja registreerimine: https://separatedspaces.arhliit.ee/. Osalustasu on 30 € (EALi liikmele 25 €).
Konverentsi toetavad Sotsiaalministeerium, Velux Eesti, Isku Baltics, Jung, Extery ja Eesti Kultuurkapital.
Ootame osalema!