408 miljoni krooni eest saavad erivajadustega inimesed kaheksa küla

Autor: Agnes Ojala
Eesti Päevaleht, 27.08.09

2006. aastal valminud Karula hooldekodus on ka soomlastelt kingiks saadud ratastega Soome kelk.
FOTO: KERT KALJULA

Psüühiliste erivajadustega inimesed hakkavad uutes külades elama peremajades.

AS Hoolekandeteenused otsib konkursiga koostööpartnereid, kes võiksid koostada detailplaneeringu neljale hoolekandekülale: Harjumaale Vitisse, Pärnumaale Vändrasse, Lääne-Virumaale Tapale ja Ida-Virumaale Sinimäele. Samasugune hange on umbes kuu aja pärast plaanis välja kuulutada ka projekti ülejäänud nelja küla jaoks. Need peaksid kerkima Harjumaale Paldiskisse ja Kehrasse, Läänemaale Uuemõisa ja Tartumaale Kodijärvele.

„Loodame lepingud sõlmida oktoobri lõpuks. Kogu käesolev ja järgmine aasta on kavandatud planeerimiseks ja projekteerimiseks. Külad peaksid sissekolimiseks valmis olema 2012. aastal,” rääkis riigifirma kinnisvarajuht Kert Kaljula.

Tema sõnul on külad mõeldud täisealistele psüühilise erivajadusega inimestele. Peamine eesmärk on need inimesed koridor- ja korrussüsteemis toimivatest vanadest hoonetest välja tuua ning panna elama n-ö peremajja. Igas külas võiks elada 70–90 inimest.

„Kokku läheb kaheksa küla rajamine maksma u 408 miljonit krooni. Sellest 85 protsenti panustab Euroopa Regionaal arengu Fond ning ülejäänu riik,” lisas Kaljula.

Eesti Päevalehega rääkinud kohalike omavalitsuste esindajad külades probleemi ei näinud. 
 

Külad on poolt
 

„Tapalased on mõnevõrra harjunud selliste inimestega. Imastu hooldekodu on ju Tapa linna külje all, meie inimesed on sinna tööle käinud. Samuti on lähedal, seitsme-kaheksa kilomeetri kaugusel Udriku hooldekodu,” rääkis Tapa abivallavanem Teet Koitjärv.

Tema hinnangul on vaid hea, et osa linnast, kus praegu on vaid vanad sõjaväehooned, saab linnarahva jaoks korda teha.

Ka Harku vallavanem Kaupo Rätsepp märkis, et elanikud on küla rajamise mõttega harjunud, sest Viti erikoolis on noortele juba mõnd aega toimetulekut õpetatud. Positiivseks näiteks tõi vallavanem seiga, et kooli elanikud on kaasatud ka töösse. Nii käidi tänavu abiks Suurupi randa koristamas. 
 

Kõik vanad hooldekodud kaovad
 

•• Riigi erihoolekande ümberkorraldamise kavas on ette nähtud, et kõik praegused suured ööpäevaringsed erihooldekodud asendatakse uute väikeste elumajadega.

•• „Uute külade avamisega pannakse kinni kõik praegu tegutsevad suured halbade elamistingimustega erihooldekodud,” ütles sotsiaalministeeriumi pressi esindaja Eli Lilles, kelle sõnul peaks kogu süsteem olema uuendatud 2021. aastaks.

•• Programmi alustati 2007. aastal, mil loodi AS Hoolekandeteenused. 

•• Erihoolekandesüsteemis on praegu ööpäevahooldusel kokku üle 2300 inimese, järjekorras kohta ootamas on üle 100 inimese. „Kuna tegemist on raske ja pikaajalise, enamasti tööealiste psüühikahäirega inimestega, kes vajavad ööpäev läbi kõrvalabi ja hooldust, siis nende hulk Eestis väga palju suurem ei olegi,” sõnas Lilles.

•• Uuenduste teele on läinud ka lastekodud, kus praeguste hoonete asemele rajatakse väikesed peremajad.