60-aastane arhitekt, kes kompab kosmost (Urmas Oja, PM 30.06.08)
Täna 60. sünnipäeva tähistav Vilen Künnapu on üks mõjukamaid Eesti arhitekte ja arhitektuuriteoreetikuid.
Foto: Peeter Langovits
Alates 1970ndatest on ta tegelenud kõige erinevamate arhitektuuri- ja ruumiprobleemidega, olles osa rühmitusest, mida on hakatud kutsuma Tallinna Kooliks.
Koos Leonhard Lapini, Jüri Okase, Ain Padriku jt otsiti võimalust uuteks arhitektuurseteks väljendusviisideks, üritati ruumi ja maailma tajumisele tervikuna aina uusi teoreetilisi aluseid leida.
Palju projekteerinud, kirjutanud ja loonud arhitekt on alati olnud avatud meelega. Nii nagu ta võttis omal ajal õhinal ette postmodernistliku arhitektuuri probleemide mängumaailma, et see ka meie tingimustes elujõuliseks muutuks, on ta praeguseks jõudnud kosmiliste probleemideni.
Moodne maa-arhitektuur
Keerulise ja mitmekihilise arhitektuuri loojana on Künnapule pakkunud väljakutset oma tegevuse põhjendamine, seda pisimate detailideni välja. Tallinna Kooli kuuluva arhitektina projekteeritud ehitiste rida algas kolhoosikeskuste, sanatooriumide jt maapiirkonna suurehitistega.
Künnapu oli üks neist noortest arhitektidest, kes olid ühelt poolt sunnitud liituma linnadest väljapoole projekteeriva bürooga, kuna linnades võimutses veel eelmine põlvkond.
Teisalt sai aga Künnapu nii tänu kolhooside soovile pretensioonikama arhitektuuri järele võimaluse parajasti läbi elatavaid arhitektuuriteoreetilisi mõttekobaraid otse materjali viia.
Kolhoosiarhitektuur valmis küll tihtipeale äärmiselt aeglaselt, ent nüüd on maa-Eesti täis erakordseid ehitisi, mis meenutavad arhitektoone, on juba iseenesest monumendid moodsale arhitektuurile.
Praeguseks on Künnapu koos kolleeg Ain Padrikuga toonud oma filosoofilise arhitektuuripildi ka linnadesse. Sihvaka Radisson SASi hotelli ja lõpmatuseni vastakaid arvamusi genereeriva Viru keskuse kõrval jätkab Tartusse kerkinud Tigutorn oma vormiga Künnapu pretensioonikate suurehitiste rida.
Lisaks on Künnapu projekteerinud ka mitmeid eramuid ja väikevorme. Enamik tema töödest on leidnud võõrandamatu koha Eesti arhitektuuriajaloos.
Viimastel aastatel on Künnapule pakkunud huvi kosmilised vaimsed probleemid. Tema projektidesse on siginenud tsentraalse plaaniga elemendid, mis meenutavad sakraalset arhitektuuri.
Tallinnas Narva maanteel Triumph Plazaks rekonstrueeritud hoone katusel paiknevad kolm silindrit meenutavad väikeseid rahutempleid. Igaühel neist on üks aken ühe geomeetrilise algelemendi kujuline – kolmnurk, ruut ja ring.
Sisemise rahu radadel
Noorusaja uljusest ja energilisest uue ning mitmekülgsema arhitektuuri edendamisest on nüüdseks saanud sisemise rahu radadel käimine. Praegune Vilen Künnapu sarnaneb juba rohkem õpetlase või Suure Õpetajaga, kes ei jäta kunagi kasutamata sõbralikku võimalust visandada vestluskaaslasele maailma kõiksuslikku olemust, rääkides seda koos hoidvast energiast ja kujundeist.
Äsja avati arhitektuurimuuseumis näitus Tallinna Koolist. Tihedal väljapanekul saab aimu ka Künnapu arhitektuursest kujunemisest. Näitus lõpeb 1980ndate keskpaigaga, kuid sellest pole midagi, kuna Künnapu loominguga tänapäeva jõudmiseks tuleb teha lihtsalt väike tiir Tallinna kesklinnas.
60 on arhitekti jaoks sageli magusamaid loome- ja mõtteperioode. Künnapu on selleks ajaks Eestis kahtlemata tippu jõudnud. Tema töö ja tegemised võivad meeldida või mitte, ent temaga on alati huvitav ja kasulik kaasa mõelda, tuulutada oma tajukoridore, et jõuda uutele arusaamadele.
Õnnitleme juubeli puhul!
Künnapu projekte
• Tartu Tigutorn (2008), koos Ain Padrikuga
• Triumph Plaza (2006, Narva mnt 7, Tallinn), koos Ain Padrikuga
• Tallinna Viru keskus (2004), koos Ain Padrikuga
• Radisson SASi hotell (2001, Rävala pst 3, Tallinn), koos Ain Padrikuga
• Tallinna metodisti kirik (2000, Narva mnt 51), koos Ain Padrikuga
• Endine EVEA panga hoone (1998, Pronksi 19, Tallinn), koos Ain Padrikuga
• Hansapanga Tallinna peahoone (1995), koos Ain Padrikuga
• Hukkunud politseinike mälestusmärk (1995, Mäo teerist)
• Pärnu sanatooriumi Tervis 2. järk (1978–1988)
• Endine arvutuskeskuse hoone (1973–1983, Tartu mnt 13,
Tallinn)
• Lillepood (1983, Väike-Karja 6,
Tallinn)
• Endine Laekvere kolhoosi kontor-klubi (1984–1990)
• Endine Kehra sovhoosi kontor-klubi (1984–1990)
• Endine Valgu sovhoosi kontor-klubi (1981–1987)
• Endine Põlva kolhoosi keskus ja klubi (1970–1973, Mammaste)