AALE KASK: Bumerangikujulised majad Haabneemes
Agabus, Endjärv ja Truverk Arhitektid OÜ on saanud Viimsis varemgi kätt harjutada (Tammepõllu jm). Ehitatavatest võib põnevamaks nimetada Heldri teele kerkivat Kõrgmäe aatriumi, mille neljast korter- elamust on valminud üks, ülejäänud kolm valmivad sel aastal.
Kuu aja eest kirjutas Ants Juske Eesti Päevalehes, et ta tuleb Viimsist, Tallinna uuelt “mäelt”. Praegu, mil lähivallad võistlevad Tallinnaga korterelamuehituses, polegi see väide nii vale. Keel tõrgub Haabneemet lihtsalt alevikuks nimetamast – Viimsi spaahotell, uus spordihoone ja arenev teenindussektor annavad Haabneemele lisaväärtust, mis enamikus lähivaldades puudub.
Arvatakse, et piisab sellest, kui põllule korterelamud madal-tihedalt püsti panna ja tagada parkimiskohad, kust saab võtta auto ja sõita ära vaba aega veetma. Viimsi vallas on investeeritud ka vaba aja veetmise võimalustesse – see peaks meelitama inimesi linna piiri taha korterit soetama. Hea keskkond aga nõuab kvaliteetset arhitektuuri.
Kõrgmäe aatrium koosneb neljast, aastaaegade järgi nimetatud majast: punakasoranzŠi-, valge- ja pruunikirju ehitis kannab sügisemaja nime, millele järgnevad talve-, kevade- ja suvemaja. Iga maja fassaad krohvitakse maja nimele kohastes toonides, nii nagu aastaaegade värvid, vahelduvad ka fassaadivärvid hallikassinisest kuuseroheliseni ja tumekollasest oranžini.
Fassaadikäsitlust võib nimetada üsna jõuliseks, esile küündivad tugevad vertikaalsed pinnad vahelduvad suurte akendega. Intensiivsed õlitatud puitpinnad lähevad üle krohvitud pindadeks, mis jätavad hulga mõjusama mulje kui tavapärane valge tasapind.
Norida võiks aga arendaja kallal, kes on valinud majadele plastaknad ja ilmatu suured hallikad radiaatorid, mis vaatavad vastu madalamate korruste põrandani ulatuvatest akendest.
Nutikas põhiplaan
Seevastu korterelamute paigutust krundil ja põhiplaani võib pidada igati nutikaks. Kiitus arhitektidele. Muidu ruudukujuline kinnistu on hoonestatud nelja bumerangikujulise hoonega, mis jagavad ohtralt vaateid ja valgust kõigile korteritele. Bumerangi kuju lubas rajada hoone siseossa aatriumi, mis on avatud ja tipneb klaaskatusega, tuues koridoridesse päevavalgust ning – miks ka mitte – andes naabritele võimaluse omavahel suhelda.
Valminud sügisemaja 36 korterist on pooled kolme-, pooled kahetoalised. Viimastes on pisikesele magamistoale lisaks köök-elutuba – sobilik kodu vallalisele. Siseõuepoolsetel korteritel on siiski ruumikad rõdud, kuhu saab hea tahtmise juures paigutada ka hommikukohvilaua, välimiste korterite juurde kuuluvad praegu populaarsed prantsuse rõdud.
Bumerangmajade arendaja Groosi Kinnisvara on investeerinud heasse arhitektuuri, nukraks teeb vaid, et arendaja pole tegelenud krundile ülejäänud elukeskkonna loomisega. Nii jääbki Kõrgmäe aatriumi elanikul üle vaid istuda autosse või seada sammud lähedal asuva spaa või muu vaba aja veetmise paiga poole.