Aasta Puitehitis 2013 on suvemaja Laulasmaal
Aasta Puitehitise tiitli saanud ehitis, ÖÖ-ÖÖ arhitektide (Ülo-Tarmo Stöör, Lembit-Kaur Stöör ja Kätlin Ölluk) poolt projekteeritud tänapäevane ning keskkonda sulanduv suvemaja Laulasmaal. Hoone paistab silma keeruka ja põneva arhitektuurse lahendusega, mis tulenes ühelt poolt tellija soovist olla loodusega kooskõlas ja teisalt kohaliku omavalitsuse ettekirjutustest.
Eile kuulutati täna KUMUs toimuva konverentsi „Puit – homse elukeskkonna võti“ raames välja konkursi „Aasta Puitehitis 2012“ võitja. Peaauhinna vääriliseks tunnistati ÖÖ-ÖÖ arhitektide poolt projekteeritud rannamaja Laulasmaal. Tänavu üheteistkümnendat korda toimuvat „Aasta Puitehitise“ konkurssi korraldab Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit puidukasutust edendava programmi Puuinfo raames.
„Aasta puitehitis 2013“ peaauhinnaandis konkursi võidutöö autoritele üle Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu juhatuse esimees Martin Arula. Puitehitise omanik sai majamärgi tunnustusena puidu kui loodusliku ja taastuva ehitusmaterjali kasutamise eest.
Aasta Puitehitise tiitli saanud ehitis, ÖÖ-ÖÖ arhitektide (Ülo-Tarmo Stöör, Lembit-Kaur Stöör ja Kätlin Ölluk) poolt projekteeritud tänapäevane ning keskkonda sulanduv suvemaja Laulasmaal. Hoone paistab silma keeruka ja põneva arhitektuurse lahendusega, mis tulenes ühelt poolt tellija soovist olla loodusega kooskõlas ja teisalt kohaliku omavalitsuse ettekirjutustest. Tänu arhitekti usaldamisele ja teadlikule tellijale on tulemuseks läbimõeldud, hästiplaneeritud, praktiline, kuid samas sooja ja hubasena mõjuv kodu.
Žüriile avaldas muljet, et ühte vormi on suudetud valada ringikujuline põhiplaan ja viilkatus, mis moodustavad intrigeeriva komplekti. Samuti toodi esile, et eripärase arhitektuurse lahendusega kaasnenud ehitustehnilised ja funktsionaalsed sõlmed on arhitekti poolt suudetud lahendada eeskujulikult ja detailitundlikult. Lisaks projekteerijatele väärib tunnustust ka hoone kvaliteetselt teostanud ehitaja Olev Ehitus OÜ.
Peaauhinna (2000 eurot) pani välja Eesti Kultuurkapital.
Liimpuidu eripreemia kategoorias võitis Kadarik Tüür Arhitektide (Tõnu Peipman, Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Viljar Sepp ja Tanel Trepp) Rakveres asuv jalgrattahoidla oma huvitava funktsiooni ja uuendusliku liimpuidukasutusega. Senise harjumuspärase liimpuittala asemel on kõnealusel objektil kasutatud liimpuitkilpe, mis täidavad nii kandekonstruktsiooni kui ka välis- ja siseviimistluse rolli. Lisaks tehnoloogilisele eripärale on ehitis ka arhitektuurselt silmapaistev. Mõneti juba tavapäraseks saanud viilkatusega minimalistlikku vormi on veetud pikemaks ja tänu postide vältimisele hoone pikiteljel ning heledale puusüüle pea kohal on tulemus õhuline ja klaar. Ehitas Astera AS.
Eriauhinna (700 eurot) liimpuidu parima kasutuse eest pani välja Peetri Puit – Arcwood.
Fassaadipreemia vääriliseks tunnistas žürii Tarmo Piirmetsa Hiiumaal Kalanas asuva suveköögi lahenduse. Lihtsa puidukasutusega loodud muster on intrigeeriv ja eriti pilkupüüdev pimedal ajal seestpoolt valgustatuna. Risttahuka kujuline hoone on seeläbi muudetud visuaalselt haaravaks objektiks. Puitmaterjali nutikas kasutamine on omamoodi teenäitajaks lihtsate, samas eriilmeliste ja kaasaegsete kergehitiste loomiseks käepärastest vahenditest. Ehitas Prosper Line OÜ.
Fassaadi eriauhinna (700 eurot) pani välja AS Rait (Raitwood)
Vineeri eripreemia kategoorias oli üks põnevamaid nominente Eesti arhitektide Andres Sevtsuki ja Raul Kalvo vineerist paviljon Singapuris, mis valmis sealsete arhitektuuritudengite õppetööna. Ehitis katsetab vineeri kasutusvõimalusi konstruktsioonilises rollis. Vineeritükkidest kokku pandud kolmnurkadest koosnev kärgkonstruktsioon on põnev lahendus, mille kallal töötamist arhitektid loodetavasti jätkavad. Puitmaterjali kasutamine sellisel viisil tundub tavapäratu mõte, justkui tagasipöördumine legode plastikmaailmast uuele naturaalsemale ringile.
Aasta Puitehitise valimisel olid olulisemateks hindamiskriteeriumiteks arhitektuurne lahendus ja puidu rakendamine. Hinnati arhitektuurse idee originaalsust ja puidu rolli ehitises, selle kasutamise meisterlikkust ja teostuse kvaliteeti. Ehitas Arina International Hogan Builders.
Vineeri eripreemia (700 eurot) pani välja UPM-Kymmene Otepää AS.
Kokku laekus võistlusele 23 tööd, mille tase oli ühtlaselt väga hea. Sellest tulenevalt ei eristunud töödes favoriiti ja võitja valimine oli pingeline. Võitja valiti põhjaliku analüüsi ja žürii argumentatsiooni tulemusel. Aasta Puitehitis 2013 konkursi projekti juhtis Erik Konze.
Žürii koosseis:
Peeter Pere; Eesti Arhitektide Liidu esimees
Mart Kalm; Eesti Kunstiakadeemia teadusprorektor
Indrek Peterson; Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor
Targo Kalamees; TTÜ ehitusfüüsika professor, ehitusinsener
Marju Pottisep; vabakutseline kunstnik
Henrik Välja; Eesti Metsa- ja Puidutööstuste Liidu Puidukasutuse edendamise teemajuht
„Aasta tehasemaja 2013“ konkursi võitjaks tuli Akso-Haus OÜ nutikas väikeelamu.
Konkurss „Aasta puitehitis 2012“ toimus rahvusvahelise puitarhitektuuri konverentsi „Puit – homse elukeskkonna võti“ raames.
NB! Lisainfo ja fotod „Aasta Puitehitise“ võistlustööde kohta leiate aadressilt:
Click here to view APE’13 press
„Aasta Tehasemaja 2013“ võidutöö fotod leiate aadressilt: