Abilinnapea lubab Tallinna räämas rannaalad korda teha 2011. aastaks

Eesti Päevaleht 28.09.2004

Askur Alas

Tallinna abilinnapea Peep Aaviksoo sõnul peavad Tallinna räämas rannaalad korda saama 2011. aastaks, mil Tallinnast võib saada Euroopa kultuuripealinn.
“Rannaalade tulevikku on aastaid arutatud. Tallinna kuulsusrikka ajaloo jooksul on lõpuks kõik asjaosalised – linn, riik, sadam ja eraomanikud – viimaks ühe laua taha saadud,” ütles Aaviksoo.

Viimastel päevadel peetud kohtumised, millest võtsid osa ka Hispaania, Saksamaa ja Itaalia sadamalinnade nõustajad, annavad abilinnapea sõnul lootust, et rannaalad korda saavad – hiljemalt peaks see toimuma aastaks 2011, kui Tallinnal on reaalne võimalus saada Euroopa kultuuripealinnaks.

Kesklinna vanema Keit Pentuse sõnul on rannaalad Tallinna väravateks. “Aga tühermaal, kus kasvavad malts ja ohakad, ei taha isegi viibida, rääkimata külaliste viimisest sinna,” ütles Pentus. Ala arendamiseks tuleks Pentuse sõnul anda inimestele võimalus ja põhjus sinna minna. Seetõttu kavandatakse ranna äärde segafunktsiooni – see tähendab, et on kohti, kuhu rajatakse pargid ja platsid ning kohti, kuhu ehitatakse elamud, bürood, teenindusasutused.

Väliseksperdid kiidavad
Aaviksoo kinnitas, et linnal on endiselt plaan ehitada ranna äärde linnavalitsuse hoone, kuhu koondataks kõik linnaametid. “Sellega saab raha kokku hoida, samuti on see ka linnakodanikule mugavam,” ütles Aaviksoo. Ka uue ooperiteatri võimalikuks asukohaks on just rannaäärt pakutud.

Aaviksoo sõnul tuleks ranna äärde rajada väärikas ja mõnus linnaruum, kus saaks hinnanguliselt elada või töötada 25 000 – 30 000 inimest.

Rannaalade arendamiseks on abilinnapea Peep Aaviksoo eestvedamisel moodustatud töögrupp, kuhu on kaasatud ka välismaa spetsialistid. Töögruppi kuuluv Bremeni ehitusnõukogu senaator Stefan Boltz on sel aastal juba neljandat korda Tallinnas. “Tallinn on unikaalne linn. Teil on siin nii UNESCO kultuuripärandisse kantud vanalinn, uued kõrghooned kui ka meri. Ainus linn, mis Euroopa pealinnadest vastab samadele kriteeriumidele, on Malta pealinn Valletta,” selgitas Boltz. Kui aga võtta siia juurde hansalinna mõõde, on Tallinn tema sõnul ainuke omataoline.
Kui Tallinn suudab oma unikaalsust ära kasutada, võiks meie pealinnast Boltzi hinnangul saada maailma parim sadamalinn.