Ajalooline Valga peatänav saab uue ilme
Valga Vabaduse tänava arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo R-KONSULT ideekavandiga „WALK“.
Valga Vabaduse tänava arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo R-KONSULT ideekavandiga „WALK“. Uuele tänavale mahuvad ohutult kõrvuti nii auto- ja kergliiklus kui ka jalakäija ning tekib piisavalt väliruumi hoonete esimese korruse äridele ja hooajalistele tegevustele. Tänav muutub rohelisemaks ning arvestatud on ka kohalike elanike soovidega.
Valga Vabaduse tänavat kimbutab mitu probleemi korraga: tänav on tolmune ja mürarikas, ebapiisava haljastusega, puuduvad istumiskohad, sademeveed uputavad tänaval asuvate hoonete keldreid, Valga Priimetsa koolil ei ole peaukse ees hädavajalikku parkimistaskut, Valga muuseumi ees asuv kõnnitee on liiga kitsas, Müllersoni maja taga asuvasse lasteaeda on pääs autoga keeruline, tänaval on liiga palju vasakpöördeid. Ülesande tegi arhitektidele veelgi keerulisemaks asjaolu, et tänav tervikuna asub Valga linnatuumiku muinsuskaitsealal, millele rakendub ka eritingimusi.
„Võidutöö vastab meie ootustele uueneva Vabaduse tänava suhtes. Pakutud lahendus muudab tänavaruumi atraktiivsemaks, seal liikumise ja ajaveetmise mugavamaks ning aitab lahendada tänaseid probleeme, mis esinevad parkimises ja liikluskorralduses. Loodame, et tänavaruumi ümberkorraldamine meelitab ka rohkem kliente tänaval asuvatesse äridesse,“ kommenteeris Valga vallavolikogu esimees Lauri Drubinš.
Võidutöö autorid pakkusid tänavaruumi muutmiseks välja ettepaneku, mis sobib hästi nii jalakäijale, ratturile kui autoga liiklejale – sõidutee laiust vähendatakse kuuele meetrile ja mõlemale sõidutee poolele kavandatakse 1,4 meetri laiune rattarada. Neis kohtades, kus hoonete esimese korruse tegevusi on võimalik tuua ka välisruumi, laiendatakse kõnniteed ja lisatakse haljastust. Nii suureneb oluliselt tänavaäärne autovaba ala, äride ette tekivad parkimistaskud ning hooajaline äritegevus saab võimaluse kolida õue. Kogu ala on loogiliselt mõtestatud ja lahendatud on ka vihmavee kogumine.
„Tegu on tugeva tööga – autorid on töötanud läbi kogukonna kaasamise ja ühendamise teemad, pööranud tähelepanu hoonetevahelisele alale, mõtestanud liikumiskoridore ja kaardistanud lisavõimalusi nii tegevuste kui hoonestuse osas,“ lisas Valga vallaarhitekt Jiří Tintěra.
Näiteks on hea lahendus leitud Müllersoni maja tagusele alale, muuseumihoone ette on kavandatud laiem jalakäijate ala ja planeeritud haljastuse ja istekohtadega peatumispaik, mis võimaldab seal korraldada ka välinäitusi. Kogu ala ulatuses on võimalik sujuvalt liikuda, sest tänavaruum paikneb ühel tasapinnal ilma äärekivideta või muude tänavaruumi lõhkuvate elementideta. Žürii hinnangul olid esikolmiku tööd kõik väga tugevad tööd. Oluliseks peeti ka seda, et võidutöö üldisem lahendus võimaldab loogiliselt ja isegi ilma põhimõtteliste linnaruumiliste muudatusteta kohandada Valga peatänava kiirust rahustavaks tänavaks.
Võidutöö „WALK“ autoreid (Irina Raud, Henri-Richard Talgre, Agur-Andri Tarmo ja Eleonora Bublikova arhitektuuribüroost R-KONSULT) premeeritakse 8000 euroga. II koha preemia 6000 eurot pälvis ideekavand „JÕGI“ (autorid Ann Kristiin Entson, Keiti Lige ja Kevin Villem büroost ruumruum); III koha preemia 4000 eurot läks ideekavandile „VALKETA“ (autorid Jornas-Toomas Iisak, Mari Poom ja Kalle Vellevoog arhitektuuribüroost JVR). Lisaks andis žürii ergutuspreemia 2000 eurot kavandile „CARRERA“ (autor Erkki Annama büroost KA Arhitektid).
Žüriisse kuulusid: Valga vallavanem Monika Rogenbaum, Valga vallavolikogu esimees Lauri Drubinš, Valga vallaarhitekt Jiří Tintěra ning Eesti Arhitektide Liidu esindajatena volitatud arhitektid Toomas Paaver, Juhan Rohtla ja Grete Veskiväli.