Algas Jõhvi uue kogukonnamaja arhitektuurivõistlus
Jõhvi vallavalitsus kuulutas välja ideekonkursi, mille eesmärk on leida parim arhitektuurne ja kasutusfunktsioonile sobivaim lahendus Jõhvi keskraamatukogu-kogukonnakeskuse uue hoone rajamiseks ning terviklik ja kvaliteetne ruumiline lahendus hoonet ümbritseva väliala kujundamiseks. Uus raamatukogu-kogukonnakeskuse hoone ja seda ümbritsev väliruum peavad olema arhitektuurselt kõrgetasemelised ja arvestama kaasaegsete nõudmistega avalikule ruumile.
Arhitektuurivõistluse ala suurus on kokku ca 9200 m2 ning võistlusala asub Jõhvi linna lõunaosas, Puru tee ja Hariduse tänava ristumiskohas ning kuulub hariduslinnaku piirkonda, kus on erinevatel aastakümnetel ehitatud ja renoveeritud mitu õppe- ja spordiasutust. Võistlusala vahetus läheduses asuvad lääne pool nõukogudeaegse haljastuse ja hoonestusega elamupiirkond, lõuna pool Puru tee ja Hariduse tänava vahele jääv ala, kus on kergejõustikustaadion, koolid ja lasteaed ning ida pool, üle Puru tee, asub vabaaja- ja kaubanduskeskuste ala. Samas on piirkonna hoonestuse kogupilt on siiski üsna kirju ja fragmenteeritud.
Võistlusala asub siiski kaasaegse hoonestusega aktiivselt arenevas linna piirkonnas. Viimastel aastatel on siia kerkinud uusi hooneid ja olemasolevaid renoveeritud. Võib öelda, et sellest alast on kujunemas uus Jõhvi linna keskus või uus tõmbekoht märksõnadega noor, aktiivne, mänguline ja loominguline.
Linnaehituslikult on uue raamatukogu-kogukonnahoone ja selle ümbruse eesmärk siduda kogu hariduslinnaku ala ühiseks tervikuks, luua ühtne hubane ja atraktiivne linnaruum. Hariduslinnak hõlmab Jõhvi Riigigümnaasiumi, Jõhvi Põhikooli, mis on ühendatud Jõhvi Spordihoonega, ja Jõhvi Kunstikooli, milles tegutseb ka Jõhvi Noortekeskus. Ala vahetusläheduses asuvad veel Lasteaed Kalevipoeg ja Lasteaed Pillerkaar.
Kavandatava uue Jõhvi Keskraamatukogu-kogukonnahoone põhiülesanne on sümbioosis olemasolevate õppeasutustega luua ühtne, kaasaegse info-, õpi- ja kogukonnakeskus, mis kujundab positiivset suhtumist lugemisse ja õppimisse, toetab elukestvat õpet, enesetäiendamist ja kultuurilisi vajadusi ning loob lisaväärtust Jõhvi valla kultuurielule. Tänu mugavale asukohale soodustab uus hoone lugejate arvu kasvu nii oma vallast kui ka naaberasulatest.
Hoonestuse arhitektuur peab olema kaasaegne, kõrgetasemeline ja piirkonna ruumilist kvaliteeti parandav. Hoone näol on tegemist linna seisukohalt olulise objektiga, mis peab olema esinduslik ja staatuse vääriline. Kavandatav hoone peab olema arhitektuurselt kaasaegse vormikeelega ning madala energiatarbega kogu hoone elukaare jooksul.
Hoone projekteerimisel tuleb arvestada Hariduse tn 2 korterelamu lähedusega, et kaugus hoonest oleks vähemalt 12 m ning ei häiritaks kõrvalhoone insolatsiooni ega tekitada muid kahjulikke mõjusid.
Väljapakutud lahendus peab olema teostatav optimaalsete kuludega, realistlik, ruumisäästlik ja nutikas. Lahenduse juures eelistada keskkonnasõbralikke, tervislikke ja vastupidavaid materjale.
Suurim hoone suletud netopind on kuni 2700 m2.
Raamatukogu-kogukonnakeskuse funktsioonide hulka kuulub ka kerksuskeskuse teenus. Kerksuskeskus on välistest teenusepakkujatest (elekter, küte jne) sõltumatu hoone, mille katkematult ning jätkusuutlik toimimine on tagatud lokaalsete süsteemide kaudu ning loodud on võimalused inimestele abi, nõu ja info andmiseks, varjumiseks ning ajutiseks ümberasumiseks hädaolukordades ja riigi julgeolekut või põhiseaduslikku korda ähvardavate ohtude korral. Arhitektuurivõistluse eesmärk ei ole raamatukogu-kogukonnakeskuse hoonele uue kerksuskeskuse tüpoloogia väljatöötamine, vaid määrata põhimõtteline võimalus kasutada hoonet tungiva vajaduse korral kerksuskeskusena ehk operatiivse infopunktina. Arhitektuurivõistluse raames tuleb kohandada kerksuskeskuse funktsioonid esimese korruse ruumidega. Eraldi ruumid või konstruktiivsed erilahendused ei ole keskusel vajalikud.
Hoonet ümbritsev väliala peab moodustama vormilise ja kontseptuaalse terviku koos olemasoleva hariduslinnaku ja raamatukogu-kogukonnakeskuse hoonestusega. Raamatukogu-kogukonnakeskuse väliala peab pakkuma mitmekesiseid tegevusvõimalusi nii raamatukogu külalistele kui ka kogukonnale laiemalt. Asendiplaaniliselt tuleb lahendada liikumisteed, arvestada jalgrataste ja autode ning busside parkimisega, liigendada väliala haljastusega ning lahendada välivalgustus. Esitada välimööbli ja väikevormide disain ja paigutus. Arvestada seejuures mõjuga naaberelamutele.
Võistlustööde esitamise tähtaeg on 23. mai 2024 kell 15.00. Ideekavand tuleb esitada digitaalselt läbi RhRi, lisaks tuleb ideekavandi planšetid tuua kohale Jõhvi Vallavalitsuse hoonesse Kooli 2, Jõhvi, 41595 Ida-Viru maakond või esitada EALi kontorisse aadressil Kursi tn 3, 10415 Tallinn. Planšettide nõue tuleneb soovist tutvustada esitatud töid Jõhvi elanikele – tegemist on kogukonnakeskusega.
Võistluse auhinnafond on kokku 37 000 eurot ning jaguneb järgmiselt: võitja auhinnaks on 13 000 eurot, teise koha auhind 10 000, kolmanda koha auhind 7000 ja kaks ergutuspreemiat vastavalt 3500 eurot.
Võistlustööde ülevaatamiseks on moodustatud žürii, kuhu kuuluvad:
- Jõhvi Vallavolikogu esindaja Vallo Reimaa,
- Jõhvi Raamatukogu esindaja Eve Kottise ja
- Jõhvi vallaarhitekt Nelli Sameli.
Lisaks on žüriiliikmeteks Eesti Arhitektide Liidu esindajad
- Kristel Niisuke ja
- Lembit-Kaur Stöör.
Lisaks kaasab žürii töösse eksperte Jõhvi Vallavalitsusest.
Võistlustingimused on kooskõlastanud Eesti Arhitektide Liit.