Algas Klooga koonduslaagri ja Põllkülas asuva ingerlaste matmispaiga väliekspositsiooni ideevõistlus

Eesti Arhitektide Liit koostöös Eesti Ajaloomuuseumiga kuulutab välja Klooga koonduslaagri ja Põllkülas asuva ingerlaste matmispaiga väliekspositsiooni ideevõistluse. Võistluse eesmärk on leida Harjumaal asuvate Klooga koonduslaagri ja Põllküla ingerlaste matmispaiga tulevase väliekspositsiooni parim kontseptuaalne ja arhitektuurne lahendus.

Eesti Arhitektide Liit koostöös Eesti Ajaloomuuseumiga kuulutab välja Klooga koonduslaagri ja Põllkülas asuva ingerlaste matmispaiga väliekspositsiooni ideevõistluse.

Võistluse eesmärk on leida Harjumaal asuvate Klooga koonduslaagri ja Põllküla ingerlaste matmispaiga tulevase väliekspositsiooni parim kontseptuaalne ja arhitektuurne lahendus.

Väliekspositsiooni teema on Saksa okupatsioon ja holokaust Eestis.

Ideevõistlus hõlmab kahte objekti: Klooga koonduslaagris hukatute matmispaiga ala ja Ingerimaa soomlaste sõjapõgenike matmisala Põllkülas. Eesti Ajaloomuuseum soovib väliekspositsiooniga näidata, kuidas koheldi Eestis okupatsioonirežiimi vaenlaste eri kategooriad. Lisaks Klooga laagrile vaadeldakse sunnitööliste elu- ja töötingimusi, kannatusi ja saatusi ka teistes Eesti kinnipidamiskohtades.

Praegu asuvad võistlusalal 1994. aastal paigaldatud mälestusmärk Eestis mõrvatud juutidele, Klooga terroriohvrite ühishauda tähistav mälestusmärk, 2005. aastal paigaldatud holokausti ohvrite mälestuskivi ja Põllküla karantiinilaagris surnute mälestuskivid.

Kultuuriministeeriumi muuseuminõuniku Marju Reismaa sõnul vajab võistlusala korrastamist ja infokandjate lisamist, sest praegu ei saa paiga külastaja seal toimunud kurbade sündmuste kohta piisavalt teavet. „On tarvis täpsustada, kus, mis ja millal täpsemalt toimus ning miks on sinna paigaldatud mälestuskivid. Seepärast on meie ülesanne pakkuda nende paikade kohta rohkem teavet”, lisas Reismaa.

Ideevõistluse abil soovitakse saada nii Klooga kui ka Põllküla jaoks terviklik viidasüsteem, mis juhiks külastajad piirkonnas Klooga näitusealale ja ingerlaste matmispaika. Ühtlasi on kavas korrastada mälestusmärkide piirkond.

Ideevõistlusele esitatavate tööde juures hinnatakse eelkõige sellist kujunduslikku lahendust, mis on ökonoomselt teostatav ja edaspidi madalate ülalpidamiskuludega. Lahendus peab olema diskreetne ja ajatu, kuid uudne ja meeldejääv. Võimaluse korral peaks aja kulg lisama väliekspositsioonile väärikust ja ilu.

Võistluse auhinnafond on 5500 eurot, millest võidutöö auhinna suurus on 2500 eurot. Kokku antakse välja kolm auhinda.

Tööde esitamise tähtaeg on 24. september 2012 kell 16.00.

Võistluse korraldab Eesti Ajaloomuuseum koostöös Eesti Arhitektide Liiduga. Hanke viitenumber riigihangete registris on 135212.

Projekteerimistööd on kavandatud novembrisse ja väliekspositsiooni rajamist alustatakse 2013. aastal. Töid rahastab Kultuuriministeerium Eesti Ajaloomuuseumi eelarve kaudu.

TÄPSEM INFO JA MATERJALID SIIN.