ANDRES KURG ja JAN KAUS: Tallinn elab kahevahel olekus, jalgupidi uues ja vanas

Kunstiajaloolane Andres Kurg ja kirjanik Jan Kaus naudivad Tallinnas elamist. Siinsed vastuolud – linnahall kõrvuti vana- linnaga, agulimajad poolpilvelõhkujate varjus, pulbitsev city tervikus Balti jaamaga – teevadki Tallinnast Tallinna. Mitmekesisus, närvilisus, demokraatlikkus – need on tänase kahekõne märksõnad.
Andres Kurg: Kui öeldakse, et linnahall kuulub aega, mil meil oli üheparteisüsteem ja sellepärast tuleb see lammutada, on see muidugi demagoogia. Arhitektuuriajaloos kuulub see n-ö megastruktuuride aega, ning samas võtmes on lahendatud näiteks ka Pirita purjespordikeskus.
Kinnisvarategelastele käib alati närvidele see, et on mingi lahmakas maad ja seda ei saa jupikaupa arendada. Maa müümise ja kasutamise loogika on nende järgi aga just selline, et seda saaks teha väikesteks tükkideks. Ühte suurt tükki on raskem müüa ja kasu tuleb sealt väiksem.
Megastruktuuride loogika 60-70ndatel kasvabki välja sellisest arhitektuurist, mis osutab ruumilist vastupanu kapitalistlikule linnaehituse loogikale. Ja see ei ole mingi üheparteisüsteemi sünnitis, vaid pigem tuleb see Prantsusmaalt või Itaaliast ning selle eesmärgiks on luua utoopiline ruum, mis pakub alternatiivi eksisteerivale kinnisvaraarenduse loogikale.

Loe edasi: Postimees 14.02.2004