Are valla juhtimine takerdus võimlaehitusse

Are vallavanem Enn Kuslap on Sauga ja Tahkuranna järel kolmas vallavanem Pärnumaal, kes viimase kuu jooksul tagasi astub.

 

Avalduse järgi soovib Kuslap olla tööl käesoleva nädala lõpuni, et jõuda üle anda pooleli olevad tööd. “Et miks just praegu? Võib-olla on situatsioon praegu küps selleks, et see otsus teha ja edasi liikuda,” tähendas Kuslap, kelle väitel pole põhjuseks see, nagu oleks talle survet avaldatud.

 

“Vallavalitsus on avalik asutus, kus peab olema pidevalt kriitikale avatud. Väljaütlemisi on volikogus igal ajal olnud, ei ütleks, et nüüd olid need tugevamad,” selgitas viimaseid päevi vallavanem.

 

Are vallavolikogus opositsioonis oleva Keskerakonna liikme Ivar Puurami arvates sai Kuslapi jaoks viimaseks tõukeks tema initsiatiivil vallavanemale esitatud umbusaldusavaldus, millega läks kaasa osa volikogus tugevas ülekaalus oleva Rahvaliidu liikmeidki.

 

“Siis ta otsustaski, et läheb ise. Parem on rahumeelselt lahkuda, ei ole vaja ju riiuga minna,” rääkis Puuram.

Puurami sõnade järgi põhjustasid vallajuhtimises lahkhelisid Are kooli takerdunud renoveerimine ja võimlaehitus, samuti heitis ta ette teisi vajakajäämisi vallavalitsuse töös. Volikogu esimehe Vilja Alamaa väitel on umbusalduse näol tegu hoopis arusaamatusega, millele aitas kaasa Puurami enda isiksus.

 

“Opositsiooni liige rääkis volinikud ära pettuse teel ja pärast nad kahetsesid oma tegu,” väitis ta.

 

Võimla ja raha

 

Are vallal olid ilusad kavatsused: remontida Are kool ja ehitada selle juurde võimla, et seal saaks lõpuks ometi normaalsetes tingimustes kehalise kasvatuse tunde teha. Selleks oli maakondlikust KOIT-kavastki Are jaoks tänavu viis miljonit krooni riigiraha reserveeritud.

 

Kevadel selgus ehitusekspertiisi käigus vallajuhtide üllatuseks, et riigihanke võitnud tuntud firma AS Amholdi koostatud projekt ei kõlba, sest Amhold oli lasknud projekti teha tudengil.

 

“Tudeng võib projekteerida küll, aga siis ta peab võtma litsentsitud arhitekti allkirja, et kõik on korras, paraku olid vead. Et pool summast, pool miljonit krooni oli ette makstud, otsustasime küsida selle summa tagasi. Nüüd peame esitama hagi ja seegi on rahaline küsimus, mille peab otsustama volikogu,” selgitas Kuslap. “Siiamaani ootame Amholdilt vastust, kui pika aja jooksul ja millistel tingimustel ta selle raha tagasi maksab. Vastust pole tulnud.”

 

See oli üks põhjusi, miks võimlaehitus hakkas venima, ehitushinnad aga tõusid ja ühes sellega laenusumma, mida vald pidanuks omaosaluse katteks võtma.

 

Kuslap ütles, et üks võimalus oli teha koostööd Riigi Kinnisvara ASiga, mis võtnuks ehituse finantseerimise esialgu enda kanda. Ent tagasimakse olnuks kaks miljonit krooni aastas ja käinuks väikse Are valla jaoks üle jõu. Praeguse seisuga pole Riigi Kinnisvara AS Are projektist huvitatud, sihtides vallavanema väitel suuremaid.

 

Lõpuks oldi sunnitud tõdema, et vald pole võimeline nii suurt laenu teenindama, ilma et muud valdkonnad kannataksid. Nii tulebki KOIT-kava miljonitest ja koolile võimla ehitamise mõttest vähemalt esialgu loobuda.

 

Kuslapi üks väljapakutud lahendusi oli Are kool paari kilomeetri kaugusele Pärivere keskusesse kolida, kus on äsjaremonditud suur spordisaal. Ent sellele ideele seisid tugevalt vastu volinikud, kelle seas on ka õpetajaid.

 

Oktoobris peab nüüd volikogu otsustama, kuidas sügisel järgmisest KOIT-kavast raha taotleda: kas ainult koolimaja kordategemiseks või ka võimla jaoks.

 

Väikse valla traagika

 

Kuslap lausus, et väikse omavalitsuse võimalused on piiratud, mistõttu tuleb mõnikord valusaid valikuid teha.

“Kool ei ole ainus, mis Are vallas palju raha vajab. Aga kui seda, mida on vaja ära teha, kuhjub liiga palju ja raha tuleb vähe peale, on tõesti väga raske otsustada, mida millele eelistada. Need asjad tuleb sisemiselt läbi vaielda, sellest ei pääse,” tähendas Kuslap

Anu Jürisson, reporter

12.09.2007 Pärnu Postimees