Arendajad hoiavad Lasnamäest eemale

Mari Sarv, Askur Alas, EPL


 Linnaosa kõige uuemad majad kuuluvad linnale, eraraha toel kerkib Lasnamäele praegu kõigest üks kortermaja


Kinnisvaraarendajad ei pea Lasnamäge kuigi atraktiivseks, uusi eluruume ehitab sinna peamiselt linn. Ainus erarahal põhinev elumaja, mida Lasnamäele praegu ehitatakse, on laululava lähedusse kerkiv kortermaja.


See-eest avati mullu linnaosas kaks munitsipaalmaja – Pae ja Alvari tänavas – ning enne aasta lõppu valmib viimase kõrvale veel üks.
Juba on tehtud detailplaan järgmise nelja munitsipaalmaja ehitamiseks Iru hooldekodu kõrvale Narva mnt 156.


Lasnamäe linnamajanduse osakonna juhataja Vello Karu ütles, et uudistajaid käib Lasnamäel küll, kuid ehitamiseni asi enamasti ei jõua.
“Planeerijaid ja vaatajaid on, aga tegusid ei ole. Kombivad niisama,” nentis Karu.


Üksikud uued kortermajad
Karu kinnitas, et lauluväljaku taha kerkiv korterelamu vaatega laulukaare alla ja merele on ainus erakapitalil põhinev omasugune, rohkem eraehitajaid linnaosas praegu ei tegutse.


Lasnamäel on algatatud mitu detailplaneeringu lähteülesannet elamute ehitamiseks, kuid ehituse alguseni kulub veel aega.
Näiteks Valgele tänavale Eesti Mobiiltelefoni peakontori kõrvale plaanitakse 8-korruselist elamut, Vana-Kuuli tänavale viit korterelamut ja Lasnamäe tänavale 14-korruselist elamut.


Peale nende on loomisel Loopealse munitsipaalrajoon, kuhu linn plaanib 3–4-korruseliste elamute ehitamist. Riigi Kinnisvara AS kavandab Lasnamäe tänavale 12-korruselist büroo- ja elamuhoonet.


Uued majad südalinna piirile
Kinnisvaraarendusfirma AS FKSM kinnisvaradirektor Andres Liinsoo ütles, et Lasnamäele on mõtet elamuid ehitada küll – eriti just kesklinna lähedale.
“Sinna võiks ehitada nii korterelamuid kui ka büroohooneid,” nentis Liinsoo ja lisas, et praegu pole äriruumide ehitamiseks siiski kuigi soodus aeg.
“Nõudlus büroopindade järele tõuseb tulevikus,” kinnitas Liinsoo. “Nii aasta pärast on sinna mõttekam ehitada,” lisas ta.


AS FKSM planeerib praegu elamuid Valgele tänavale. Liinsoo ütles, et sellega firma plaanid Lasnamäel praegu piirduvad. “Mujal on Loopealse merevaatest hoolimata paremaid piirkondi, kuhu elamuid ehitada,” ütles Liinsoo.


Linnaosa teedevõrk vajab hädasti uuendamist
Lasnamäe tänavad vajavad lähiajal uuendamist, esimese sammuna pikendab linnaosa Smuuli tänavat kuni Suur-Sõjamäe teeni.


“Esimene etapp Smuuli tee pikendamisest, 300 meetrit, tehti eelmisel aastal. Oluline oleks tee pikendamine Suur-Sõjamäe tänavani välja. Seal tuleb ka sild teha,” ütles Lasnamäe linnamajanduse osakonna juhataja Vello Karu.


Järgmise tähtsama tee-ehitusena tõi Karu välja Laagna tee ühendamise Rahu teega, mis on sees ka linna uues arengukavas 2004-2009. Rahu tee tuleb aga omakorda ühendada Peterburi maanteega.


Peale uute teelõikude ehitamise plaanib linnaosa uuendada ja laiendada ka vanu tänavaid. Lasnamäe arengukavas on sees kolme Mustakivi tee ristmiku uuendamine.
“Need on Läänemere tee, Linnamäe tee, Peterburi tee ristmikud. Eelmisel aastal paigaldati foor Linnamäe ja Mustakivi ristmikule,” märkis Karu. “Perspektiivis peaks vaatama Mustakivi tee teise raja väljaehitamist Kose teeni,” lisas ta.


Uuendamist vajab teiste hulgas näiteks Pae tänav, sinna tuleb ehitada korralik sadevee kanalisatsioon. Lisaks plaanib linnaosa rajada uusi jalgrattateid.


“Tänavu ehitati rattatee Mustakivi teest kuni Narva mnt 150-ni, aga oleks vaja jätkata kuni lauluväljakuni ehk Pirita rattateega kokku viia,” selgitas Karu.

Normaalse sõidetavuse huvides tuleks jooksvalt remontida ka kvartalisiseseid teid ja kõnniteid, möönis Karu. Teede ehitus ja remont sõltub siiski linnavolikogu eelarvega eraldatavast rahast.