Arheoloogid asuvad laiendama loodust täis hansakvartali auku
Nils Niitra, Tartu PM
Sügisel kaevavad arheoloogid hansakvartali suure augu hoolimata seni tagasihoidlikust leiusaagist kuni Küüni tänavani veelgi suuremaks, kaevamiste põhjuseks on kaubamaja grupi muutunud plaanid.
Hansakvartali omaniku Tallinna Kaubamaja Grupi juhatuse esimehe Raul Puusepa sõnul laieneb hansakvartali kahest kaevendist suurim kuni Küüni tänavani, seda uue kaubamaja projekti muudatuste tõttu. Parkla esialgu planeeritust teistsugune lahendus tähendab Puusepa sõnul täiendavaid arheoloogilisi päästekaevamisi. «Eesmärk on alustada kaevamisi lähinädalatel ja need lõpevad igal juhul veel sellel aastal,» lisas ta.
Briti konsultant
Puusepa sõnul ei ole kaubamaja grupp loobunud mullu välja hõigatud plaanist avada uus kaubamaja tuleva aasta sügisel: «Vaatame praegu üle projekti ajakava, me ei ole avamistähtaega seni edasi lükanud.» Tema sõnul pole välistatud, et hoone ehitus algab veel tänavu. Puusepa kinnitusel on esialgse kava kohaselt 230-240 miljonit krooni maksev kaubamaja väga oluline arendusprojekt. «Seda tehes tasus veel kord maha istuda ja asi üle vaadata – kui midagi on juba betooni või kivisse valatud, siis on raske vigu parandada,» ütles ta.
Sestap kaasas kaubamaja grupp hoone kavandamise juurde konsultandiks Briti projekteerimisbüroo Chapman Taylor. «Sellel firmal on arvestatav kaubanduspindade projekteerimise kogemus,» lisas Puusepp. «Saime neilt mitmeid ettepanekuid ja oleme tulemusega väga rahul.»
Teistmoodi parkimine
Puusepa sõnul on esialgset projektikavandit praeguseks tublisti muudetud. «Algul oli kavas ehitada ka bürooplokk, nüüd otsustasime seda mitte teha,» lausus ta. Tartu kesklinnas on büroopindade ülepakkumine. Kaubamajas avatav toidukauplus Toidumaailm tuuakse Puusepa sõnul Vabaduse puiesteelt vaadates tänava tasapinnale ning Küüni tänavalt vaadates jääb see keldrisse. «Selline otsus muudab projekti tükk maad kallimaks, sest me peame nüüd parkimiskorralduse teisiti lahendama,» tõdes Puusepp. Esialgses kavandis pidi hoone alla tulema 200-kohaline parkla.
Jaanuaris esitles kaubamaja grupp eskiiskavandite konkursi tulemusi. Välja valiti Raivo Puusepa arhitektuuribüroos valminud töö «Üks kilu», mis nägi hansakvartalis ette sammastega ümbritsetud kaubandushoonet. «Eskiiskavandite konkursi tulemus ei räägi veel palju hoone lõpliku arhitektuuri kohta, rääkimata siselahendusest,» ütles Puusepp. «Oleme nüüd teinud koos arhitektiga tõsist kavandamise ja projekteerimise tööd.»
Kesine saak
Tartu abilinnapea Hannes Astoki kinnitusel tekkis Tallinna Kaubamajal probleem parkimise lahendamisega. «Maa-aluse parkla rajamise korral nõuab muinsuskaitse ala läbikaevamist,» selgitas ta. «Linna huvitaks muidugi see, et hansakvartalis hakataks juba ehitama, aga kui äriplaan nõuab lisakaevamisi, siis tuleb kaevata.» Astoki hinnangul on arheoloogide senised leiud hansakvartalist väga napid: «Sealt tuli välja üks lukk ja üks võti, mis ei käinud omavahel kokku. Lisaks veel paar katkist pudelit 19. sajandist.»
Tallinna Kaubamaja Grupp ostis hansakvartali krundi 2001. aasta algul kavaga ehitada sinna uus Tartu Kaubamaja. Kohe pärast seda hakkasid arheoloogid hansakvartalis kaevama. Ajaloo-otsingute tulemusena tekkinud augud ilmestavad linnapilti nüüd juba kolmandat suve.
«Hansakvartali ostmisest saadik pole mul tekkinud kordagi kahtlust, et Tartusse ei tule uut kaubamaja,» ütles Puusepp. «Kogu tegevus on käinud selle ümber, milline see uus kaubamaja täpsemalt tuleb.»