Preemia olemus ja ajalugu
Eesti Arhitektide Liit kuulutas 2015. aastal esmakordselt välja arhitekti aastapreemia konkursi, mille eesmärk on igal aastal üht silmapaistvat arhitektuuriteost ning selle autorit esile tõsta ja tunnustada.
Töid aastapreemiale saavad esitada kõik arhitektide liidu liikmed ja neid hindab väljastpoolt Eestit kutsutud sõltumatu arhitektuuriekspert.
Preemia suurus on 5000,00 eurot.
Preemiasaajad kuulutatakse välja arhitektuurivaldkonna ühisel arhitektuuripreemiate sündmusel, mida on Eesti Maastikuarhitektide Liit, Eesti Sisearhitektide Liit ja Eesti Arhitektide Liit ühiselt korraldanud aastast 2015.
Statuut 2024
Eesti Arhitektide Liit (EAL) kuulutab koostöös Eesti Kultuurkapitaliga välja võistluse EALi arhitekti aastapreemiale.
KORRALDAJAD
- EAL saadab üleskutse oma liikmetele ning kutsub žüriisse ühe arhitekti.
- Kultuurkapital annab välja rahalise preemia.
AASTAPREEMIA
- Preemia suurus on 5000 eurot.
- EALi arhitekti aastapreemia on preemia, mis on mõeldud silmapaistva, uusi mõtteid ja ideid toonud arhitektuuriteose esiletoomiseks ja selle autori(te) tunnustamiseks.
- Preemia antakse eelneva aasta jaanuarist kuni jooksva aasta 20. augustini valminud (teose valmimise aja määrab autor) ja kasutusse võetud ühe arhitektuuriteose projekteerimise eest.
OSAVÕTT
- Võistlus on avalik.
- Võistlusele saavad kandidaate esitada EALi liikmed.
- Võistlustöö esitatakse selleks loodud veebivormil (Google Forms).
- Materjalide esitamise tähtaeg on 20. august 2024.
- Võistlusel osalemise eelduseks on objekti tellija/omaniku nõusolek.
- Võistlusele võib esitada teoseid, mis ei ole varem EALi preemiatele (ERAMU/ELAMU, VÄIKE, arhitekti aastapreemia) kandideerinud.
ŽÜRII KOOSSEIS
- Žürii on üheliikmeline ning selle liige ei või olla eesti arhitekt.
- Žürii liige peab kuuluma arhitektide erialaliitu ja olema tunnustatud ekspert.
- Žürii liikme kinnitab EALi eestseisus.
- 2024. aastal on žüriis saksa arhitekt Arno Brandlhuber.
ŽÜRII TÖÖ
- Žürii liige teeb esitatud töödest eelvaliku.
- Lõppvooru ei valita üle 5 töö (nominendi).
- Lõppvooru töödega tutvub žürii liige iseseisvalt.
- Žürii teeb oma otsuse hiljemalt 10. septembriks.
- Žürii otsus on lõplik.
- Žürii protokollib oma otsuse ja esitab selle EALi juhatusele.
PREEMIA KÄTTEANDMINE
- Preemia nominendid avalikustatakse pärast žürii otsuse tegemist. Esmases valikus kõrvalejäänud töid ei avalikustata.
- Võitja kuulutatakse välja 2025. aasta alguses toimuval Eesti arhitektuuripreemiad 2024 auhinnatseremoonial.
- Preemia makstakse välja EALi kaudu
2023
2022
2021
2020
2019
6. detsembril Tartus Kammivabrikus toimunud pidulikul auhinnatseremoonial kuulutati arhitekti aastapreemia 2019 laureaadiks Eesti Kunstiakadeemia uus hoone. Autorid: Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla, Eik Hermann, Rene Sauemägi, Kalle Komissarov (KUU arhitektid).
2019. aasta preemia žürii, arhitekt Lina Ghotmeh: „Tunnistus arhitektuuri võimest väljendada uusi sotsiaalseid suhteid ja luua loovusele uusi paiku. Tegemist ei ole pelgalt kauni arhitektuuriteosega, vaid antud projekt on loodud kui töövahend, kui kunstigeneraator oma kasutajatele. Akadeemia hoone kui eksperimenteerimisvahend pakub rohkelt erinevaid ruume kohtumisteks, diskussiooniks ja mänguks. Elegantselt varjavad kogu keerukust kergus ja soojus, mida võib ringi liikudes igal sammul tajuda. Renoveeritud hooneosi siduv keskne ruum tõuseb kaleidoskoopilises mängus kõrgustesse ning elavdab ka kõiki vanade hoonete töö- ja õpperuume.
Austusest ajaloo vastu lubavad arhitektid sel ise ruumides kõneleda. Vanade tööstushoonete katmata pinnad kannavad minevikku ning kulunud seinad vastanduvad kenasti uutele või renoveeritud hooneosadele. Antud projekt tõestab mineviku ja tuleviku lepitava sünergia jõudu. Tegemist on avatud raamistikuga, mis on loodud loominguks. Justkui tempel uuteks kohtumisteks astub hoone fassaad sammu tagasi, et esile pääseksid sissekäik ja sealt avanevad helded ruumid.
Ei olnud kerge teha valikut just antud hoone kasuks, kuivõrd kõik kolm projekti, iseäranis akadeemia hoone ja Arvo Pärdi keskus paistavad silma suurepärase arhitektuurse kvaliteediga. Keerukuste lahenduse, õige rütmi, proportsioonide, dimensioonide ja innovatsiooni tasakaalu valguses tuleb oma arhitektuurse siiruse poolest jällegi esile tõsta just Eesti Kunstiakadeemia hoonet ning tunnustada autorite innovatiivsust ja hoonekompleksi terviklikku lõimimist keerukasse linnakeskkonda. Väärtusliku kogemuse saamiseks ja hoone väärtustamiseks tuleb seda kindlasti ise külastada. Teda ei saa tajuda pildiraami tardumuses, vaid tuleb minna kaasa avastuste ja mõttevahetuse teekonnale.”
Foto: Tõnu Tunnel
2018
2017
8. detsembril anti Vabal Laval pidulikul auhinnatseremoonial üle 2017. aasta arhitektuuripreemiad. Eesti Arhitektide Liidu arhitekti aastapreemia võitis Eesti Rahva Muuseum, arhitektid Dan Dorell, Lina Ghotmeh, Tsuyoshi Tane (DGT Architects). Eesti-poolne arhitektuuripartner: Hayashi-Grossschmidt Arhitektuur, meeskond: Hanno Grossschmidt, Tomomi Hayashi, Siim Endrikson, Eela Samblik, Sander Treijar, Liis Voksepp, Eesti-poolne sisearhitektuuri partner: Pille Lausmäe Sisearhitektuuri Büroo, Eesti-poolne maastikuarhitektuuri partner: KINO maastikuarhitektid.
Nominentide ja laureaadi osas langetas sel aastal otsuse tunnustatud Leedu arhitekt Vytautas Biekša, kes on arhitektuuribüroo Processoffice üks kolmest eestvedajast. Tema hindas võitjat järgmiste sõnadega: “DGT Arhitektide poolt välja pakutud põhiidee on nii tugev, selge ja endassehaarav. Ainuüksi selle kontseptsioon kannab ise piisavat jõudu, mis suudab nii suuremõõtmelise projekti vedada läbi igast raskusest. Projekt haarab laia konteksti, tõustes Tarkovski filmistseeni mahajäetud lennuvälja maastikult ning lennates kaasaja ühiskonna immateriaalsusest Tartu linnamaastike moodi tundlike tuksetena rahulike loodusmaterjalidega siseruumidesse. Hoone tundub olevat laetud nii tähenduste kui isikupäraga, kuid samal ajal neutraalne ja kutsuv. Eesti Rahva Muuseum on tõeline Rahvuslik projekt ja kindel tänavune Eesti Arhitektide Liidu arhitekti aastapreemia võitja!”
Foto: Raul Mee
Foto: Maris Tomba
2016
09. detsembril 2016 toimus teatris NO99 Eesti Arhitektuuripreemiad 2016 auhinnatseremoonia, kus Eesti Arhitektide Liidu arhitekti aastapreemia, mida antakse välja koostöös Merko Ehitusega, võitis Pärnu rannastaadioni hoone. Projekti autorid on Jan Skolimowski ja Peeter Loo (KAMP Arhitektid), lisaks andis panuse Anton Andres. Otsuse EALi aastapreemia osas langetas sõltumatu, kõrgelt tunnustatud Hispaania arhitekt Fuensanta Nieto.
„Pärnu rannastaadioni tugevuseks on selge ja jõuline vorm, kus arhitektuur ja konstruktsioon moodustavad lahutamatu terviku. See on arhitektuur, kus esteetika kasvab otseselt välja funktsioonist,“ märkis Eesti Arhitektide Liidu president Katrin Koov. „Hoone suhtleb aktiivselt eriilmelise keskkonnaga – ühest küljest domineerib julgelt esilesirutuv varikatus ja teisest küljest raamistab rannaparki tagasihoidlikum fassaad. Kujutan ette, et valikut oli väga raske teha, sest finalistide hulgas olid peaaegu võrdselt tugevad tööd, igaüks n-ö oma kategoorias.“
Foto: Terje Ugandi
2015
12. detsembril 2015 Kultuurikatlas toimunud arhitektuuripreemiate sündmusel pälvis esimese Eesti Arhitektide Liidu arhitekti aastapreemia Peeter Pere (Peeter Pere Arhitektid) eramu ja abihoonete projekteerimise eest Tartumaal. 5000-eurose laureaadipreemia pani välja Merko Ehitus. Laureaaditiitli otsuse langetas kõrgelt tunnustatud Soome arhitekt Rainer Mahlamäki, kes osales hiljuti ka maailma ühe prestiižsema, Alvar Aalto nimelise arhitektuurikonkursi žüriis.
Rainer Mahlamäki kinnitusel moodustas Peeter Pere kavandatud võidutöö julge, eelarvamustevaba ja ettepoole vaatav arhitektuur, väljakutseid pakkuv ehitustehnoloogia, õnnestunud lõpptulemus ning paljud meeldivad üksikasjad üheskoos praktiliselt veatu arhitektuuriteose. „Antud lahenduses kodu mõiste avardub ja omandab mõõtme, mis räägib sellest, kui mitmel erineval moel tänapäeva inimene elada võib. Sellega on Eestisse ehitatud maja, mis väärib kõrget kohta kaasaegse arhitektuuri kaardil,“ põhjendas oma otsust Rainer Mahlamäki.
„Tipptasemel arhitektuur on visionaarse mõtlemise ja erinevate osapoolte eduka dialoogi ning elluviimisetapi professionaalsuse summa, mida oli märgata ka Peeter Pere töös,“ lisas Rainer Mahlamäki. „Samadel põhjustel tahaksin nominentide seast esile tõsta veel teisegi töö – villa Pärnus Lõuna tänaval, kus tõelise aukartusega on teostatud restaureerimis- ja renoveerimistööd ja mille arhitektiks on Jaak Huimerind. Mõlemad ära märgitud eramud näitavad, et kõrgetasemelise ja põneva arhitektuuri taga on peale arhitekti tööoskuse ka tellija tahe.“
Foto: Tiit Mõtus