Arhitektid protestivad Sakala keskuse uue projekti vastu
Ülo Mattheus
Tallinnas välisministeeriumi hoone naabruses asuva Sakala keskuse uuendamise projekt on mahtudelt liiga suur ega sobi kokku ümber paiknevate ajalooliste hoonetega, leidsid pealinna arhitektid.
Projekti ei toeta ei Tallinna arhitektuurinõukogu arhitektidest liikmed ega Tallinna säästva arengu ja planeerimise amet (TSAPA), mis pole andnud töö teostajale AS Uus Sakala ei lammutus- ega ehituslube.
TSAPA juhataja, linna peaarhitekti Igor Volkovi sõnul ootavad nad olemasoleva projekti põhjalikku muutmist. «Tuleks teha soliidne lahendus, aga mitte niisugune kontekstiväline, mis minu arvates ei arvesta koha imidžit ega miljööd, mis on omane heale arhitektuurile,» rääkis ta. «Mulle kui arhitektile on see hoone seal kui võõrkeha, nii et projektiga tuleb edasi töötada.»
Arhitektuurinõukogu liikmete Margit Mutso ja Karin Hallase väitel on samal seisukohal kõik nõukokku kuuluvad arhitektid. Mõlemad teatasid, et nõukogu esimees Peep Aaviksoo eksib, kui ta väidab, et vastuseisu on avaldanud vaid mõned arhitektid. Eitavat seisukohta avaldas ka kolmas nõukogu liige arhitekt Sverre Laanjärv.
Tänase seisuga on konkursi algne võitja OÜ Arhitektuuriagentuur keskuse projekteerimisest loobunud ja töö võttis üle Briti arhitektuuribüroo Burrows Cave International.
AS Uus Sakala Keskus nõukogu liikme Peeter Rebase kinnitusel meeldis neile Burrows Cave Internationali pakutud hoone atraktiivne välisilme, millest lähtuvalt anti Arhitektuuriagentuurile soovitus oma projekti muuta. Viimane keeldus.
«Nad nõudsid, et me teostaksime arhitektuurse projekti Inglise konsultandi ehk Inglise büroo juhtimisel,» selgitas Arhitektuuriagentuuri arhitekt Inga Raukas. «Sisuliselt nad tegid meile ettepaneku hakata tankistiks, millest me loobusime.»
Rebase sõnul ajendas neid koostööle Burrows Cave Internationaliga ning suurt saali ja kino projekteeriva Mesbur & Smith Architectsiga eelkõige välisarhitektide parem know-how. «Neil on aastatepikkused kogemused avalike hoonete, meelelahutuskeskuste ja ka kinode planeerimisel,» ütles Rebane.
Keskuse arhitektuurivõistluse žüriis osalenud arhitekt Peeter Pere sõnul tuleks korraldada uus konkurss. «Teen ettepaneku ärikonkurss lugeda nurjaläinuks, sest pole piisavalt pika aja jooksul suudetud oma programmile luua korralikku arhitektuurset lahendust, ning on esitatud täielikult võõrkehana mõjuv ehituskavand,» seisab tema ülevaates žürii tööst. Pere hinnangul on Burrows Cave Internationali töö kehv piraatkoopia, mis poleks teise vooru jõudnud.
Rebane avaldas veendumust, et Eesti arhitektidel pole nii suuri kogemusi: «Nii meie pakkumise kui ka minu arust kogu konkursi mõte oli ehitada üks iganenud kommunistliku aja saal ümber üheks toimivaks ja uueks kultuuri- ja meelelahutuskeskuseks.»
«Mina ei arva, et Eesti arhitektide arvamus on ainus, mis selles küsimuses loeb. Arvan, et Tallinna linnakodanike arvamus on kõige tähtsam,» sõnas Rebane. «Oleme projekti presenteerinud pea 20 kultuuritegelasele, kes on arhitektidest erineval arvamusel.»
Rebase sõnul soovib Uus Sakala AS septembriks esitada TSAPA-le uue muudetud eskiisprojekti ja alustada hiljemalt aasta lõpus ehitust, et püsida planeeritud ajakavas.
Loe: PM 22.07.2004