Arhitektide liidu juht Andro Mänd: soovitused uuele valitsusele

“Rohkem kuulamist ja kaasamist, planeerimist ja koordineerimist”, soovitas Reformierakonna ja Keskerakonna valitsusele Eesti Arhitektide Liidu president Andro Mänd vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele. “Enamik suuri korruptsioonijuhtumeid on seotud kinnisvara arendustega. Seega on vaja kogu ehitus-projekteerimise valdkond, mille lahutamatud osad on ka planeeringud ja projekteerimine, muuta läbipaistvamaks ja kvaliteedipõhiseks.

Elevandiluust tornid seisavad savijalgadel – peamise hoiaku muutusena ootan erialaspetsialistide kaasamist. Usaldage valdkondade spetsialiste ja suhelge nendega võimalikult palju, nii on suurem tõenäosus vältida korruptsioonihõngulisi otsuseid ning saab tõsta riigipoolsete otsuste kvaliteeti. Enamik suuri korruptsioonijuhtumeid on seotud kinnisvara arendustega. Seega on vaja kogu ehitus-projekteerimise valdkonda, mille lahutamatud osad on ka planeeringud ja projekteerimine, muuta läbipaistvamaks ja kvaliteedipõhiseks.

See ei ole ainult omavalitsuste teha, vaid ka riigitasandi teema. Kakskümmend aastat on räägitud riigiarhitekti institutsiooni loomisest, järgneva kahe aasta jooksul võiks nüüd selle maa-ameti ametnike baasilt ära teha. Riik investeerib igal aastal miljoneid eurosid üle riigi koolidesse, teedesse jne, kuid riigil endal puudub üksus, mis jälgiks ja suunaks nende vahendite kasutamist ning läbi selle kvaliteetse ja jätkusuutliku elukeskkonna loomist. Tervikpilti riigist ei halda mitte keegi, iga ministeerium ja amet tegutseb oma äranägemise järgi. Maa- ja ruumiameti (MARU) loomisprotsessiga tuleb kindlasti edasi minna.

Teise konkreetse asjana tuleks riigi eraldatavatele rahadele seada nende efektiivse kasutamise nõue ning ära tuleb lõpetada regionaalsete investeeringute nime all n-ö katuserahade jagamine. Senine süsteem ei aita kaasa läbipaistva ühiskonna loomisele ja töötab vastu riigi seatud pikaajalistele eesmärkidele, nagu rohepööre ja Euroopa uus Bauhaus.

„Katuserahade“ all ei pea ma silmas ainult riigikogu liikmete tehtavaid n-ö regionaalseid investeeringuid, vaid ka riigi jagatud kriisitoetusi. 70 miljonit eurot jaotati omavalitsustele ilma igasugust arenguvisiooni või jätkusuutlikkust silmas pidades. Selle raames saime 8 miljoni eest mänguväljakuid, rulaparke, staadioneid jne. Selline tegevus ei aidanud kuidagi ehitussektorit ning veelgi vähem projekteerimissektorit.

Kolmandaks ootan linnaruumi majanduslikult tõhusamalt toimivaks ja inimsõbralikumaks muutmist. Meie linnad on talitlemises/funktsioneerimisel ebaefektiivsed, asumisalalt laialivalgunud; oma erinevate struktuuride toimimises lähtuvad endiselt nõukogude perioodi lõpu elanike arvu suurusest. Seega on praegusel kujul toimivates linnades peidus väga suur majanduslik ressurss, seda nii majandus-, tööstus-, loome-, paljudes muudeski valdkondades. Sellise potentsiaalse võimekuse majanduseduks pööramiseks on kohalikel omavalitsustel vaja riigi jõulist tuge.“

Loe pikemalt Äripäeva veebist: https://www.aripaev.ee/arvamused/2021/01/21/arhitektide-liidu-juht-igat-sorti-katuserahadel-olgu-lopp