Arhitektide Liidu sügavad jäljed
Mugavas ning kohati ehk liigagi alalhoidlikus Eestis pole kunagi olnud liiga palju neid, kes tahaks ühiskonna olemist parendada, sekkuda ning vastutada.
Mugavas ning kohati ehk liigagi alalhoidlikus Eestis pole kunagi olnud liiga palju neid, kes tahaks ühiskonna olemist parendada, sekkuda ning vastutada.
Äsja üheksakümne aasta juubelit tähistanud Eesti Arhitektide Liidul on sedasorti särtsu aga jätkunud. Kui mitmest teisest loomeliidust pole midagi kuulda peale puhterialaste kähmluste ja sisekaemuste, siis arhitektidel on omas mahlas haudumist napilt. Ka Arhitektuurimuuseumis avatud liidu sünnipäevanäitusel “Jäljed” eksponeeritud lühi intervjuus kinnitab endine esimees Kalle Vellevoog, et meie arhitektide liit pole ennastimetlev organisatsioon, vaid suunatud väljapoole.
Eri ühiskonnakordade kiuste on arhitektide liit suutnud väljendada kodanikualgatust, väärtustada uusi ning ajaloolisi hooneid, algatada diskussioone linnaplaneerimise ning tuleviku osas, on andnud välja ehituskunstialast kirjandust. Ühing võib olla teinekord ka ebamugav partner, sest ei lase ennast ärilistel kaalutlustel ära osta; tänu oma kõrgele kutse-eetikale on sel ka tavainimeste seas kõrge prestiiž.
Arusaadav, et eelkõige vaatavad arhitektid maailma ehituskeskkonna kaudu ning see on ka see, mida tahetakse parandada. Selles vallas on jõuliselt ja avalikult ning kuluaarides tasa ja targu taotletud enam professionaalsust. Arhitektid leiavad, et kuigi riik on väike, pole see ometi õigustus, et iga maamõõtja või insener võiks planeerimisega tegeleda. Liidu praegune juht Peeter Pere on seisukohal, et kakofoonia vastu aitaks riigi arhitekti institutsioon. Nii saaks riik õigel ajal suunda näidata, algatades laiemaid arutelusid, ning anda olulisema maja või kandi kujundamisel suuniseid. Praegu kipub riik küll lugema raha ning ruutmeetreid (kuigi riigihanked läbipaistvusega siiski ei hiilga), kuid seda ilma selge teadmiseta, mis muljet soovitakse mõne haldushoone, kooli, kaitserajatise või tee abil inimestele jätta. Madalmaades annab riigiarhitekt nõu näiteks ka siis, kui on tarvis otsustada, kuhu rajada tuulepark. See pole mitte ainult looduskaitseliselt, vaid ka esteetiliselt keerukas otsus. Praegu on küll kultuuriministril olemas arhitektuurinõunik, kuid tema volitused on kitsad.
Tarbimismentaliteedist tingituna on püütud küsimärgi alla panna ka arhitekti rolli — kas ikka on vaja ilu taga ajamisega ehitist kalliks ajada, kui piisaks neljast seinast ja katusest. Just seetõttu, et ei ole tahetud lasta loovust köndistada, pole arhitektid alistunud tehnikaülikooli, selle parlamendis ja ehitusettevõtetes tegutsevate vilistlaste (kelle mõjukust suurendab ka parteide rahastamine) survele ning siiani pole lasknud kunsti akadeemias arhitektiõppele kriipsu peale tõmmata. Lobistide surve on siiski suur, üha kostab virinat, et kunstnikud-arhitektid tegelevad ebarealistlike ulmadega ning ei jaga ööd ega mütsi konstruktsiooni loogikast. Iseenesest on see väide absurdne, kui vaadata, kui ontlikud ning materjalide poolest suisa traditsionalistlikud (ei mingeid plaste ega tekstiile) on meie eksklusiivsemad Rotermanni kvartali majad näiteks Pekingi olümpiaehitiste või Euroopa metropolides nähtava mölluga võrreldes.
Kohati võib liidu vastandumine raha survele tunduda enesetapjalik. Miks mitte lubada lammutada Linnahalli või Sakalat, miks seista vastu “Viru pojale”, miks mitte lubada Tallinna Admiraliteedi basseiniga piirnev täiesti täis ehitada, kui oma liikmed niiviisi ainult tööd saaksid ning nii ei kistaks riidu ka tulevaste tellijatega? Ilmselt on aga liidule olnud tähtsad ametiuhkus ning Eesti ühiskonna huvid laiemalt. Ehk siis: missioonitundest ollakse valmis õnnestunud linnaruumi nimel omakasust loobuma. Arhitektide sõnum on lihtne — targalt planeeritud ehitised parandavad meie kõigi füüsilist ja vaimset heaolu. Ja täna kiiret kasumit või poliitilist kapitali toonud rajatis võib jääda meile risuks jalgu aastateks. Mõelgem kas või maa alla viidud jalakäijateedele, mis tekitavad suurt peavalu paljudele vaegliikujatele, nagu vanuritele ja väikelastega vanematele. Või kaubanduskeskustele, mis on suretanud välja paljude linnaosade kaupluste, kohvikute ning postkontoritega ajaloolised südamed.
Arhitektide loovmõtlemine võib ulatuda kaugemalegi. Nii saatis arhitektide liit 2008. aastal Veneetsia arhitektuuribiennaalile gaasitoru (autoriteks Maarja Kask, Ralf Lõoke, Neeme Külm, Ingrid Ruudi), mis vonkles ilmekalt Venemaa ning Saksa paviljoni vahel. Mulle tundub, et seni ei ole meie kunstnikkond veel samavõrra intelligentse ja julge teosega hakkama saanud. Selle taustal on ka kurb, et suurest poliitikast on loovintelligents taandunud. Parimagi tahtmise juures ei saa riigikogulast Onu Raivot arukate inimeste kõneisikuks pidada…
Ometi oli veel lähiminevikus, Eesti taasiseseisvumisaastatel ka arhitektidel väga oluline roll. Nimelt oli just arhitektide liit 1988. aastal loomeliitude pleenumi üks ärgitajaid. “Üks kõige olulisem ettevõtmine oli loominguliste liitude ühendamine, selle algatas arhitektide liit, teised liidud olid esialgu üpris arglikud kaasa tulema. See ei puudutanud enam kaugeltki arhitektuuri, vaid üldeestilised huvid olid seal päevakorras ja asi läks täiesti poliitiliseks ühenduseks. [-]Kui tõesti niimoodi võtta, siis kõik see algas arhitektide vaimsusest, siis on see suur saavutus,” on neid aegu meenutanud arhitekt Ado Eigi. Kui lugeda pleenumil peetud kõnesid, tunduvad need ajastuomaselt idealistlikud ning kohati naiivsevõitugi. Sõna võtnud Ignar Fjuk, Ado Eigi, Irina Raud, Valve Pormeister, Ike Volkov, Jüri Jaama, Tõnu Liigand puudutasid kõik ühel või teisel moel rahvuspoliitiliselt olulisi teemasid: muidugi taheti tõkestada migratsiooni ja väärtustada kultuuri, aga samas kritiseeriti ka halva kvaliteediga masselamuehitust ning eluasemepoliitikat või seda, kuidas kiirustades jäeti uutes elamurajoonides ehitamata polikliinikud, klubid, spordisaalid, raamatukogud, saunad jms. Arhitektid nõudsid ka suuremat individualismi ehk siis võimalust ehitada erilisi ja mitte tüüpseid koole ning paneelmajade asemel individuaalprojektide järgi eramuid. Toonased arvamusliidrid kaugenesid aga üsna pea poliitikast ning tundsid pigem rõõmu erialasest tegutsemisvabadusest.
Kuigi liit valgustab arhitektide üldisi huvisid kenasti ning eestlaste tegemisi aitavad avalikkusele tutvustada ka Arhitektuurikeskus ning Arhitektuurimuuseum, ootaks professionaalide laiemat sekkumist ühiskonnaellu. Arhitektikutse on piisavalt hea lahkamaks mitte ainult kultuuris, vaid ka majanduses või riigikaitses toimuvat. Aasta ei ole küll enam pöörane 1988, kuid ei maksa lasta riigi igapäeva nii kergesti ainult juriidiliseks tekstiks muutuda. Arhitektide sõnum on lihtne — targalt planeeritud ehitised parandavad meie kõigi füüsilist ja vaimset heaolu.