Arhitektuurimuuseumis on 7. veebruarist avatud Vana-Kalamaja tänavaruumi ideekonkursi näitus
Alates kolmapäevast, 7. veebruarist on Arhitektuurimuuseumi keldrisaalis avatud Vana-Kalamaja tänavaruumi ideekonkursi näitus. Väljapanek jääb avatuks 25. veebruarini.
Alates kolmapäevast, 7. veebruarist on Arhitektuurimuuseumi keldrisaalis avatud Vana-Kalamaja tänavaruumi ideekonkursi näitus. Väljapanek jääb avatuks 25. veebruarini.
Vana-Kalamaja tänava rekonstrueerimise eesmärgiks on Kalamaja olulisima tänava kujundamine jalakäijaid ja jalgrattureid eelistavaks ning asumit liitvaks linnaruumiks. Arhitektuurivõistluse korraldasid Tallinna Linnaplaneerimise Amet koostöös Eesti Arhitektide Liiduga, projekti ala hõlmab Vana-Kalamaja tänavat ja Balti Jaama esist ala. Rekonstrueeritava tänavaruumi pikkus on kokku 1,1 km. Praegune tänava ruumijaotus on autokeskne, kõnniteed on kitsad ning liikluskorraldus soosib autokasutust, sobilik kujundus ja haljastus puudub. Vajalik on luua erinevate liikumisviisidega arvestav tänavaruum ning kujundada tänaval viibimiseks sobilik keskkond, et kergliiklus kui liikumisviis muutuks atraktiivsemaks. Projekti laiemaks eesmärgiks on läbi viia avatud ja kaasava protsessina tänava projekteerimine ja rekonstrueerimine, mille tulemusena saadakse kaasaegne ja inimsõbralik tänavaruum.
21. septembril 2017 lõppenud konkursile laekus kaheksa ideekavandit. Võistluse võitjaks osutus arhitektuuribüroo Kavakava OÜ töö nimega „Kasvulava“ (autorid Siiri Vallner, Indrek Peil, Kristel Niisuke), žürii tõstis võidutöö puhul esile ühtlast inimmõõdulist ja miljöötundlikku kujundust. Huvitav lahendus on pakutud Kotzebue väljakule, mis istutatavate puude, kogukonnamaja ja linnamööbli lisamisega saab konkreetsema kuju ning pakub mitmesuguseid tegevusvõimalusi kogukonnale ja koolirahvale. Lisaks näeb võidutöö ette Jaama platsi loomist Balti jaama reisijate paviljoni ette kioskite asemele. See toob esile nii ajaloolise jaamahoone kui panoraamvaate Toompeale. Toompuiesteest hakkab projekti realiseerimisel üle saama otse väljakult maa pealt.
Teise preemia pälvis võistlustöö märgusõnaga „Elutuba“ (autorid Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Liis Juuse, Johannes Madis Aasmäe) ja kolmanda preemia võidutöö märgusõnaga „Minu näoga tänav“ (autor Liisi Vähi, Soe ja Apex Arhitektuuribüroo OÜ). Lisaks tunnustati ergutuspreemiaga ideekavandeid „Düünid“ (autor Villem Tomiste, Stuudio Tallinn OÜ) ja „Kajakas“ (autorid Raul Kalvo, Juhan Rohtla, Lauri Läänelaid, Mihkel Räni Raev, Helen Oja).