Arhitektuuripärlid Linnupesa ja Veekuubik võitlevad ellujäämise eest
Veekuubik ehitakse ümber moodsaks veekeskuseks, Linnupesa staadion aga võõrustab päevas tuhandeid turiste.
Pekingi olümpiamängude peastaadion ja ujula jätsid külastajatele enneolematult võimsa mulje. Ent viis kuud pärast mängude lõppu on korraldajad arhitektuuri suursaavutustega hädas.
Veekuubikus algavad lähipäevil suured ümberehitustööd, mis kestavad sisuliselt aasta lõpuni.
Tööde raames jagatakse veekeskus erinevateks sektoriteks, oma paiga saab elitaarne ujumisklubi, alles jääb bassein rahvusvaheliste võistluste pidamiseks, veekeskusest peaks kujunema Hiina uhkemaid lõbustusasutusi ning välja ehitatakse ka kontoriruumid.
Olümpia ajal oli Veekuubikus 17 000 istekohta. „Rahvusvaheliste võistluste korraldamise eeskirjades on nõudeks 1600 istekohta,” andis veekuubiku arendusjuht Wang Chun Beijing Timesile vihje, palju istepaiku alles jääb. Water Cube’i rajatakse kümneid lõbustusatraktsioone, liivarand ning kohale tuuakse isegi tehislaineid tegev masin.
Oluliselt keerulisem on leida tegevust peastaadionile, mis sai kuulsaks hellitusnimega Linnupesa. Pärast seda, kui staadion oktoobris turistidele avati, käib seal päevas umbes 10 000 külalist, peamiselt kohalikud, kes maksavad sissepääsu eest 80 krooni.
Pääsme ettenäitamisel saavad nad teha tiiru staadioniovaalil ning siis suunduda suveniiripoodi, kust saab osta meeneid alates avatseremoonia fotodest kuni kolmekordse olümpiavõitja Usain Bolti kujukeseni. Suveniirid on ülikallid, staadioni väravatest väljas saab meeneid osta kümme korda odavamalt.
Hiinlaste lootus, et paljud suuremad Pekingi üritused peetakse tulevikus Linnupesas, on kustumas. Seni on 2009. aastaks broneeritud vaid 8. august, olümpia avatseremoonia aastapäev, kui staadionil etendatakse Puccini ooperit „Turandot”.
Olukord paneb muretsema ettevõtte CITIC, kes kannab staadioni käekäigu eest hoolt. Ühelt poolt on tegu sümboliga, mis peab külastajate jaoks hea välja nägema, teisalt tuleb hiigelehitist iga päev üleval pidada. Kohalikud hiinlased arvavad, et valitsus ei lase Linnupesaga midagi halba juhtuda.
Kasutuses tennisekeskus
„Ainuke viis, kuidas majanduslikult ära elada, on võimalikult palju võistlusi ning üritusi korraldada,” rääkis AP-le Oregoni ülikooli spordimarketingi osakonna professor Dennis Howard.
„Eelkõige köidavad rahvusvahelised sündmused, mida külastaksid ka välismaalased. Pigem on küsimus, kas sellekohaseid plaane on üldse tehtud,” lisas Howard. Tõsi ta on, ühe Puccini ooperiga Linnupesa ära ei ela.
Itaalia ajalehed väidavad, et suvine jalgpalli Super Cup, kus omavahel kohtuvad Itaalia karikavõitja ja meister, peetakse sel suvel Linnupesas. Staadioni haldav CITIC pole aga väidet kinnitanud. Läbirääkimised pidavat käima viie ürituse osas, kuid midagi kindlat ei lubata.
CITIC-i arvutuste kohaselt kataks aastased jooksvad kulud 360 miljoni kroonine sissetulek. Üks variant probleemi lahendamiseks oleks müüa staadionile sponsori nimi, mitmed suurettevõtted on selle vastu ka huvi üles näidanud. Ent kuna hiinlased võrdlevad Linnupesa emotsionaalset tähendust Eiffeli torni ja New Yorgi vabadussambaga, peetakse otsust liialt riskantseks ja hiinlaste tundeid riivavaks. Pekingi olümpiamängude võistlused peeti 31 võistluspaigas, millest 12 ehitati spetsiaalselt mängudeks, kaheksa rajati ajutistelt ja 11 renoveeriti. Ajutised paigad on praeguseks lammutatud, kõige enam on kasutust leidnud tennisekeskus, kus tänavu peetakse ka tippturniir China Open.
Olümpia ei kasvatanud turistide arvu
•• Möödunud aastal vähenes Hiinas turistide arv 2%, maailma suurima rahvaarvuga riiki külastas 130 miljonit inimest, kirjutab BBC. Hiina ametnikud selgitavad olukorda maailma tabanud majanduskriisiga, aga ka nii, et olümpiamängude karm turvasüsteem hirmutas paljud eemale. Mängude ajal külastas Pekingit 390 000 väliskülalist, mida on viiendiku võrra vähem prognoositud poolest miljonist. Uuel aastal loodetakse enam siseturismile.
Autor: Kristi Vahemaa