ASKUR ALAS: Euroopa kõrgeim hoone tallinna? Aga palun – kaks teletorni ülestikku

Eesti Päevaleht 26.10.2004

Askur Alas

Selleks, et ekslinnapea Edgar Savisaare unistus täituks ja Tallinna kerkiks Euroopa kõrgeim hoone, tuleks see ehitada 650 meetri kõrgune. ”Miks ei võiks Euroopa kõrgeim hoone asuda just Tallinnas?” küsis Savisaar linna visioonikonverentsil. Eesti Päevaleht püüab seletada, miks.
Kuigi Euroopa kõrgeimad hooned on 314-meetrisest Tallinna teletornist praegu veel madalamad, on Moskvasse juba hakatud ehitama 345 meetri kõrgust 75-korruselist Föderatsiooni-nimelist kompleksi. Kahe hoone vahele jääb 440-meetri kõrgune torn, 2007. aastal valmiv kompleks meenutab purjedes laeva. Selle torni ülelöömiseks peaks Euroopa kõrgeim hoone olema vähemalt 350 meetri kõrgune, soovitatavalt sajameetrise torniga.
Kuid sellest oleks abi vaid mõneks aastaks, sest Moskvasse on kavandamisel veel kõrgem hoone, millest saab ühtlasi maailma kõrgemaid ehitisi – 648-meetrine ja 134-korruseline Venemaa torn. Maailma praegust kõrgeimat hoonet – 509 meetrist Taipei 101 pilvelõhkujat 140 meetriga ületav hoone peaks valmima 2010. aastal.

Seega peaks Tallinna heaga ehitama vähemalt 650 meetri ehk kahe teletorni kõrguse maja. See on tervelt kuus ja pool korda kõrgem kui Tallinna praegu kõrgeim hoone – hotell SAS Radisson. 345-meetrine Föderatsiooni hoone läheb maksma 315 miljonit dollarit ehk ligi neli miljardit krooni. Palju maksab poole kõrgem maja?
Kaheksa miljardit?
Palju on kaheksa miljardit krooni? Haabersti mitmetasandiline ristmik, mille ehitust ei suuda linn kuidagi alustada, maksab u 400 miljonit krooni, Ülemiste ristmiku ümberehitus kuni 500 miljonit krooni. Saaremaa ja mandri vaheline sild maksab u 1,6 miljardit krooni. Viru keskus maksis 700 miljonit krooni, Ülemiste keskus umbes 600 miljonit krooni. Isegi kõik see kokku jääb alla Föderatsiooni hoone hinnale. Tallinna linna aastaeelarve on 4,4 miljardit krooni.

Baltimaade kõrgeim?
Ka abilinnapea Peep Aaviksoo hinnangul on Tallinna väiksust arvestades üle 30-korruselise hoone ehitamine küsitav, suure riskiga ettevõtmine. “Nii suurele hulgale äri-, büroo- ja elamispinnale ei oleks lihtsalt turgu, ka ei kannataks linna infrastruktuur nii suurt kontsentratsiooni välja,” põhjendas Aaviksoo.
Tallinnal on raskusi isegi Baltimaades kõrgeima hoone ehitamisega. Tallinna kõrgeima ehitise tiitli võtab SAS Radissoni hotellilt varsti Tornimäe 3 valmiv 30-korruseline ja 112-meetrine hoone. Mõne aasta pärast saab kõrgeimaks aga Tartu maantee 15 ehitatav 120 meetri kõrgune 35-korruseline hoone.
Vilniuses asub tänavu valmiv Baltikumi kõrgeim hoone Europa Tower, mis on 129 meetri kõrgune ja 33-korruseline – seega Tallinna veel ehitamata tornidest juba ette kõrgem. Ka Riias on kõrgemad hooned kui Tallinnas, taevale lähimal on tänavu valminud 27-korruseline 123 meetri kõrgune Hansapanga hoone. Ainult Soomega võrreldes saame pisut uhkustada – sealsed kõrgeimad hooned on 87-meetrised ja 20-korruselised.
Euroopa kõrgeim ehitis on praegu Moskvas valminud 264 meetri kõrgune Triumfipalee, mis maailma edetabelis on aga alles 61. kohal. Lääne-Euroopa kõrgeim ehitis on 259 meetri kõrgune Frankfurdi kommertspanga hoone.
Maailma kõrgeimaks ehitiseks saab praeguste kavade järgi 2008. aastal valmiv, 705 meetri kõrgune ja 160-korruseline Burj Dubai hoone Araabia Ühendemiraatides. Samasse riiki on kavandamisel ka 750 meetri kõrgune hoone The Pinnacle.

Vaata ka:
www.skyscraperpage.com
www.emporis.com