Balti Arhitektide Liitude Assotsiatsioon tunnustas parimaid magistritöid

Fotol: Katrīna Marta Peizuma, Aet Ader. Foto: Raul Mee

Pressiteade
18. oktoober 2024

Balti Arhitektide Liitude Assotsiatsiooni (BAUA) korraldatava BAUA Awards 2024 konkursi võitis Riia Tehnikaülikooli tudengi Katrīna Marta Peizuma magistritöö arhitektuuripärandi eksperimentaalsest säilitamisest. Žürii äramärkimise teenis Eesti Kunstiakadeemia tudeng Diana Drobot, kelle lõputöö käsitleb kaevandamisjärgsete tööstusmaastike taastamist ja taaskasutamist.

Balti riikide parimaks valitud lõputöö “20. sajandi deindustriaalse arhitektuuripärandi eksperimentaalne säilitamine ringmajanduses: ehitusmaterjalide labor ja ehitamata arhitektuuri muuseum Eksportostas” mõtestab ümber Riia perspektiivse reisiterminali Väina jõe ääres. Autor näitab osavalt, kuidas reisiterminali liigutamine allajõge lubaks jätta ehitamata ühe autosilla ja anda sellega märgatava kokkuhoiu. 

Põhjus, mis terminali  kolima paneks, on provotseeriv idee kontrakultuurimälestisest – alal paikneb suurejooneline endine sadamalaohoone, mille võiks võtta kaitse alla kui ruumi, materjalikogu ja ehitatud keskkonna olulise näite. Nii proovib autor nihutada nõukogude tööstusarhitektuuri tähenduslikku keset kaugemale poliitikast ja lähemale meie ühiskonna materiaalsetele vajadustele. Lõputöö toob monumentaalsesse betoonhoonesse äri-, tootmis- ja teadusfunktsioonid ning kujundab sellest ringmajanduse ja materjalide ümbertöötlemise keskuse. Magistritöö juhendaja on Guntis Grabovskis.

Konkursi žürii tõi esile, et Katrīna Marta Peizuma töö käsitles mitmeid olulisi teemasid, sealhulgas ringmajandust, renoveerimist kui lammutamise alternatiivi ning nõukogude arhitektuuri destigmatiseerimist. “Ta lähenes projektile laiaulatuslikust vaatenurgast, mõtestades ümber sadama rolli kaasaegses Riias, kuid pöörates tähelepanu arhitektuursetele deailidele, funktsioonidele ja materjalidele. Lõputöö lõi tervikliku visiooni, mis arvestas hoone algupärast otstarvet, aga lisas ka uue originaalse kihi. Lisaks tugevale arutlusele ning esitlusele oli tema töö ka esteetiliselt kaunis ning kajastas täpselt Uue Euroopa Bauhausi jätkusuutlikkuse, ruumilise kogemuse kvaliteedi ja sotsiaalse kaasatuse väärtusi,” leidis žürii.

Eesti Kunstiakadeemia tudeng Diana Drobot pälvis žüriilt äramärkimise. Tema magistritöö “SINKING & SHRINKING. Vajumisega kohanemine kahaneva Kohtla-Järve linna näitel” valgustab kaevandamisjärgsete tööstusmaastike ümberhindamise vajadust ja võimalusi, kasutades juhtumiuuringuna ammendatud Kukruse põlevkivikaevandust. Kaevandustegevuse lõppedes jääb maa alla  suurejooneline toestatud käikude ja maa peale viivate šurfide võrgustik. Tegemist on väga stabiilse õhuniiskuse ja temperatuuriga ruumidega, mille inimkond on rajanud ja seejärel koheselt hüljanud. Autor teeb ettepaneku maa-aluse tööstuspärandi ümberhindamiseks, taastamiseks ja taaskasutamiseks. Lisaks käsitleb töö kaevandusjärgset Kohtla-Järve linna, elamute vajumist ja radikaalset demograafilist kahanemist ning nende muutustega kohanemist. Magistritöö juhendajad on Laura Linsi, Roland Reemaa, Eik Hermann.

Äramärkimise pälvinud Diana Droboti magistritöö käsitles väga kohalikku, kuid globaalselt aktuaalset teemat: tahkekütuste ehk täpsemalt põlevkivi kaevandustööstuse järkjärgulist kaotamist. “Tema töö oli õigeaegne, käsitledes vajadust mõelda ümber hääbuvate tööstuste tulevik kaevandamisjärgsetes piirkondades rohelise energia ja demograafilise kahanemise ajastul. See oli ühtaegu üllatav ning osutas tähelepanuta jäänud teemale. Tema esitlus oli visuaalselt väga haarav, kunstiteos omaette,” kiitis žürii.

BAUA Awards’i eesmärk on tõsta esile Balti arhitektuurikoolide parimate noorte spetsialistide lõputöid, BAUA korraldab sündmust roteeruvalt aastast 2014. Toimuv on heaks platvormiks üliõpilastele oma tööde rahvusvahelisel presenteerimisel ja tunnetuse saamisel valitsevatest tasemetest, suundadest ja õppemeetoditest naabermaade kõrgkoolides, lisaks loob uus suhtlusringkond kandva põhja võimalikele piiriülestele tulevikukoostöödele. 

Tänavu osales konkursil 14 tööd seitsmest arhitektuurikoolist – Eesti Kunstiakadeemiast, Tallinna Tehnikaülikoolist, Kaunase Tehnikaülikoolist, Vilniuse Kunstiakadeemiast, Vilniuse Gediminase Tehnikaülikoolist, Riia Tehnikaülikoolist ja Riseba ülikoolist. Konkursitöödega saab tutvuda veebis ja oktoobri lõpuni näitusel Eesti Kunstiakadeemias.

Auhinnatud tööd valis välja rahvusvaheline žürii: arhitekt, pihlmann architects asutaja Søren Pihlmann Taanist; ARHISe arhitekt Raimonds Saulītis Lätist; ning arhitekt Mae Köömnemägi (Makespace) Eestist.

Ürituse korraldas Eesti Arhitektide Liit koostöös Leedu Arhitektide Liidu ja Läti Arhitektide Liiduga. Üritust toetas Läti Kultuurkapital, Leedu Kultuurinõukogu, Eesti Kultuurkapital, Knauf, Ruukki, Jures Glulam, Lumont, Darnu Group, Thermory, Koderus ja Exterus, Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikakõrgkool.

Sündmuse tervikalbum EALI Facebooki lehel.

Fotod: Raul Mee