Balti jaama kanti tuleb uhke elurajoon

Rando Tooming, EPL


Teisipäeval valis ?ürii välja Balti jaama ala arhitektuurivõistluse võitja – 7,3 hektari suurusele alale annab 100 000-kroonise peapreemia eest uue näo võidutöö “Bomba Energy”.


Kavandi koostasid arhitektid Tõnu Laigu ja Tõnu Laanemäe ning insener Targo Kalamees büroost QP Arhitektid. Konsultantidena osalesid töös kinnisvaraanalüütikud Veronika Ilsjan ja Margus Tinno.


“Bomba Energy” kavandi kandev idee on Balti jaama tööstuskvartali muutmine Kalamaja, Pelgulinna, Kelmiküla ja vanalinna ühendavaks alaks, kus oleks nii kultuurihooneid, vaba aja paiku, spordisaale kui ka eluhooneid.


Perrooni asemele linnaväljak
Arhitektide Laigu ja Laanemäe sõnul osutus kõige suuremaks pähkliks kvartalit linnajagudega ühendavate teede leidmine. Enne nende paika panemist töö õiget hoogu sisse ei saanud.


Võimalike lahenduste kaalumise käigus tekkis autoritel idee lükata Balti jaamas asuvate linnalähirongide väljumisteed ühele joonele kaugliinide omadega. “Linnalähedaste rongide ootesaalist on niikuinii tehtud kaubanduskeskus ning kaugsõidurongide liiklusgraafik on üsna hõre. Vana jaamahoone ees olevate raudteeperroonide ning rööbaste edasinihutamisel tekiks paraja suurusega linnaväljak,” rääkis Laigu. Balti jaama ja Telliskivi tänavat ühendava Reisijate tänava äärde on võidutöös kavandatud elumajad. Laigu kinnitusel oli “Bomba Energy” kontseptsiooni lähtepunktiks selekteerida ala vanadest hoonetest välja puhtamad ja väärtuslikumad vormid ning neid uut funktsiooni andes uuesti eksponeerida.


Ka lammutamisel järelejäänud ehitusosi tuleb kavandi järgi maksimaalselt ära kasutada, näiteks neid majade vahel eksponeerides.

Hiigelkorterid kunstnikele
Muu hulgas peaks tulevasel puhkealal säilima arhailist tööstusmaastikku meenutavaid elemente nagu raudteerööpad ja muu säärane. “Osa maju on planeeringus kavandatud kõrgemaks, mõnel jupid ära lõigatud. Peaeesmärk oli säilitada kvartali läbinähtavus Toompea poole,” selgitas Laigu. “Taotlesime sümbioosi puhkealast ja eluhoonetest. Osa hooneid võiks jätta elamispindadeks ehk loft’ideks, kus innovatiivse meelelaadiga inimesed sama raha eest, mis nad maksavad eeslinnade paneelelamutes, saaksid rentida või osta mitu korda suuremaid pindu. Samas võiksid paikneda ka kunstnike stuudiod,” rääkis Tõnu Laanemäe. Kvartali omanikud, OÜ Bonaprix ja AS Estel Pluss algatavad võidutöö alusel detailplaani koostamise.

 

ÜLAR MARK: Tööstusmaastik peab säilima
Linnaplaneerimise seisukohalt on väga tänuväärne, et maa-ala arendajad otsustasid kvartalile lahenduste leidmiseks korraldada võistluse.
Linnalt oleksin oodanud veidi täpsemat infot Põhjaväila ja teiste naabrusse planeeritavate oluliste liiklussõlmede kohta. Peaküsimuseks kujunes kvartali ligipääsetavuse lahenduste otsimine nii liikluse poole pealt kui jalakäijatele.
Žürii lähtus võitjat valides seisukohast, et vanade hoonete maksimaalne säilitamine toob lisapunkte.
Samuti tauniti kõrghoonetega lahendusi, sest linna kindel seisukoht on, et vanalinna vahetusse lähedusse neid ei rajada ei tohi.
Ülar Mark, žürii esimees, arhitekt

 


Auhinnatud tööd
• 1. koht ja 100 000 – “Bomba Energy”, Tõnu Laigu, Tõnu Laanemäe, Targo Kalamees
• 2. koht ja 70 000 – “Kalilinn”, Karri Tiigisoon
• 3. koht ja 50 000 – “Citylink”, Nikolai Volkov, Liis Sagadi
• 20 000-kroonised ostupreemiad said tööd “Kamm” ja “Ärkav elevant”
• Võidutöid saab vaadata Telliskivi 60/60a IV korruse saalis.