Baltimaade arhitektuurikoolide parimad lõputööd 2017

BAUA ehk Balti Arhitektide Liitude Assotsiatsioon korraldas sel 02-03.11.2017 juba viiendat korda balti arhitektuurikoolide lõpu- ja diplomitööde ülevaatuse valimaks parimad tööd nii magistri ja bakalaureuse tasemetel.

BAUA ehk Balti Arhitektide Liitude Assotsiatsioon korraldas sel 02-03.11.2017 juba viiendat korda balti arhitektuurikoolide lõpu- ja diplomitööde ülevaatuse valimaks parimad tööd nii magistri ja bakalaureuse tasemetel.

Võistlusel “Balti riikide parimad noorte arhitektide lõputööd 2017” osales kokku 17 tööd. Tallinna Tehnikakõrgkoolist olid esindatud Nele Šverns lõputööga “Hara tasandid” ja Maili Tannenberg tööga “”Mitte-linn” – tulevikumaastikud Põhja-Tallinnas”.

Seekord läks parima magistritöö võit Märten Petersoni (Eesti Kunstiakadeemia) tööle “Kohalike materjalide kominatoorika turba ja põlevkivi näitel”. Märteni töös on põhirõhk Eestis väga levinud materjalidel – turbal ja põlevkivil, ning konstruktsioonitüüpidel, mis on tuletatud otseselt komposiidi omadustest. Töö osas toodi esile selle innovaatilisust ja originaalsust.

Parima bakalaureusetöö tiitli pälvis Juta Davidovska (RISEBA, Läti) töö “Daugava jõe unustatud oru külastuskeskus”. Endise hüdroelektrijaama rekonstruktsiooni minimalistlik stiil haakus hästi olemasoleva struktuuriga. Zürii liige A. Sasnauskas kiitis töö järjepidevust ning põhjalikkust ajalooliste faktide läbitöötamisel. Tõsteti esile ka töö terviklikkust, kontseptuaalset täpsust ja ka sümboolset tähenduslikkust kui silda mineviku ja oleviku aga ka tehiskeskkonna ja looduse vahel.

TTK 2017. a lõpetanud Maili Tannenbergi töö “Mitte-linn” – tulevikumaastikud Põhja-Tallinnas” pälvis äramärkimise bakalaureuse- ja rakendusarhitektuuri lõputööde kategoorias. Endise Eesti Energia kõrgepingeliini koridori linnaehituslik uuesti mõtestamine ja pakutud arengustsenaariumid pälvisid elavat vastukaja ja poleemikat. Leiti, et lõputöö teemavalik oli igati aktuaalne ja arengustsenaariumi üldine ideestik veenev. Miinusena märgiti töö kohatist mittepiisavat arhitektuurset läbitöötatust, mille tõttu kannatas töö terviklikkus.

Järgmine Balti arhitektuurikoolide võistlus toimub 2018. aasta sügisel Eestis.