BAUA ühisekspositsioon pannakse UIA 24. Arhitektuuri Maailmakongressil Tokios välja eestlase Mark Grimitlihti projekti alusel

Eesti, Läti ja Leedu arhitektide liitude ühisekspositsioon pannakse Rahvusvahelise Arhitektide Liidu XXIV Arhitektuuri Maailmakongressil Tokios välja eestlase Mark Grimitlihti projekti alusel.

Eesti, Läti ja Leedu arhitektide liitude ühisekspositsioon pannakse Rahvusvahelise Arhitektide Liidu XXIV Arhitektuuri Maailmakongressil Tokios välja eestlase Mark Grimitlihti projekti alusel.

Sügisel muutub Tokyo (Jaapan) nädalaks arhitektide „dessandi“ sihtmärgiks: 25. septembrist – 1. oktoobrini tekitab siin elevust Rahvusvahelise Arhitektide Liidu (UIA) kongress. Maailma ja riikide arhitektide organisatsioone ühendava UIA üritus, mis toimub iga kolme aasta tagant eri linnas, koondab üle 10 000 arhitekti, projekteerija, teadlase, üliõpilase ja arhitektuurile mitte ükskõikse amatööri.

Arhitektuuri Maailmakongressi peateemaks on „Design 2050“, kus keskendutakse tuleviku linnaelule ja arhitektuuri mõjule selle kujundamisel.

Rohkem kui kongress ise, mille ajal UIA juhid ja liikmesriikide esindajad arutavad organisatsiooni tegevust ja strateegiat, meelitab külastajaid aga põhjalik lisakava: kuulsate arhitektide loengud, seminarid, töötoad, konkursid, ekskursioonid ja arhitektuurinäitused. Sel aastal on neid kaks: virtuaalsel näitusel „Maailma 10000 arhitekti“ näitavad oma loomingut üksikud maailma arhitektid. Ja ühisnäitusel, mis toimub näituse- ja konverentsikeskuses Tokyos, saab iga riik — UIA liige — võimaluse üles panna oma arhitektuuriekspositsiooni.

Eesti Arhitektide Liidul on näitusel ühisekspositsioon lätlaste ja leedulastega — UIA tegevuses osalevad kõigi kolme maade arhitektide liidud Balti Arhitektide Liiduna (BAUA).

Kujutades ette üldist konteksti kasutada võimalust olla näitusel nähtav ei olegi nii lihtne: lugematu arv paviljone, tohutu hulk inimesi piiratud maa-alal (igale riigile on ette nähtud väike 15-ruutmeetrine ala). Ei tohiks ignoreerida ka külastajate eri tüüpe (kuigi osa neist on kongressil osalejad kogu maailmast, prognoositakse ka uudishimulike Jaapani amatööride märgatavat voolu) ja sellistele üritustele iseloomulikku kiireloomulisust, väsimust ja teabe üleküllust, kui kogemused segunevad kaootiliseks segapudruks.

Milline peaks olema ekspositsioon, et see ei kaoks kireval taustal, pälviks tähelepanu, jääks meelde ja esindaks Balti riike kui üksust oma unikaalse identiteediga ja samas globaalse mentaliteediga? Lisaks peab ekspositsioon vastama teemale, olema kergesti teostatav ja transporditav ning ikka mahtuma, nagu alati, väga piiratud eelarvesse.

Möödunud aasta 20. novembril kutsus BAUA Balti riikide arhitekte, disainereid ja üldse kogu elanikkonda üles esitama ideid ekspositsiooniks, ning võistluse tähtajaks, 7. veebruariks saadi kokku 9 projekti.

Võistlejad pidid välja pakkuma ekspositsiooni kontseptsiooni (installatsioon ja sisu), samuti suveniiri, mida antakse igale külastajale.

Konkursi tingimuste järgi võis iga osaleja esitada piiramatu arvu projekte. Mark Grimitliht Eestist kasutas võimalust ja tegi teistele osalejatele pika puuga ära ning võitis mitte ainult esimese (projekt „Plasticine“), vaid ka teise koha (projekt „Magnet“).

Kolmanda koha võitis Leedu arhitekt Justina Padvarskaitė („Instant image house“). Žürii tõstis esile ka eestlaste projekti „Mapping“ (Koit Ojaliiv, Triinu Silla).

Konkursi žüriisse kuulusid Tomomi Hayashi (ühisnäituse kuraator), Veronika Valk ja Hindrek Kesler Eestist, Juris Skalbergs ja Arvīds Līkops Lätist ning Rūta Leitananté ja Gintautas Blažiūnas Leedust.

Täpsem informatsioon kongressi kodulehel: http://www.uia2011tokyo.com/en/