Beverly Hillsi elanikud võitlevad Lasnamäe vastu
Kümned eramajade omanikud protesteerivad Pirita vana aiandi territooriumile planeeritava elurajooni vastu, sest ei soovi naabriks 2000 inimesele mõeldud korrusmajadest uusmagalat.
Beverly Hillsi asemel korterelamute rajoon
Eile Pirita linnaosavalitsuses toimunud Võsa tee 26 21,8 hektari suuruse maa-ala detailplaneeringu eskiiskavandi arutamisel kirjutasid korterelamute rajamise vastasele protestikirjale alla 27 elanikku, lisaks on laekunud kümmekond avaldust.
“Lubati, et siia tuleb Beverly Hills, aga nüüd hakatakse ehitama uut Lasnamäed. Pirita on ajalooliselt väljakujunenud aedlinn – miks tahetakse ühel erafirmal lasta meie elukeskkonda kasusaamise eesmärgil rikkuda?” kõlas üks värvikamalt sõnastatud väljaütlemisi koosolekul, kus arendaja, AS-i TTP esindaja Martin Laasmaad pommitati küsimusterahega.
AS TTP planeerib alale, mille ümber on peamiselt eramajad, poolestsajast kolme-nelja-korruselistest majast koosnevat elurajooni, mille 450 korterisse asub elama 1500 kuni 2000 inimest. Uue asumi servadesse, eramajade kõrvale on kavandatud 3-, keskele aga 4-korruselised kahe trepikojaga kuni 13,5 meetri kõrgused elamud. Elanikud nõuavad alale rida- või ühepereelamuid, kus oleks kinni peetud lähteülesandes märgitud 3-korruselisest ja 11-meetrisest piirangust.
Laasmaa sõnul ehitatakse just korterelamud maa kõrge hinna pärast, kuna seal on nõukogude ajast masuudireostus. “Meil tuleb pinnas ära vedada spetsiaalsesse prügilasse Haapsalus, mis tõstab maa hinda,” selgitas Laasmaa. 4-korruseliste majade ehitamist põhjendas ta ruumipuudusega, sest kolmekorruselised ehitaks firma suurema pinnaga ning ruumi majade vahel jääks vähemaks.
“Me saaks aru, kui protesteeritakse eramajade keskele korruselamute ehitamise vastu, kuid me tahame ehitada selle eraldi asumina Mähe ja Kaasiku asumi vahele. Kuna seal kõrghaljastus puudub, on see üks väheseid kohti Pirital, kus seda teha saaks,” lisas Laasmaa. Ka Kaasiku elamurajoonis müüb krunte TTP.
Aedlinna miljöö võib kaduda
Mitmed TTP käest lähedusse krundid ostnud inimesed süüdistasid firmat info varjamises. “Aasta tagasi, kui ostma hakkasin, öeldi mulle vaid, et siia ehitatakse kool ja staadion. Kui ma oleks teadnud, et nad planeerivad siia kortermajade kogumit, poleks ma krunti ostnud,” kurjustas Sander Kukk.
Eramajade omanikud ennustavad ka sotsiaalsete pingete teket. “Ma juba kujutan ette, kuidas see inimeste hulk paterdab suviti minu majast mööda Pirita ranna poole,” pahandas üks teine sõnavõtja.
Lisaks elukeskkonna halvenemisele viitavad elanikud ka olulistele muudatustele liikluses ja ökoloogilistes tingimustes ning nõuavad analüüside tegemist. Probleemiks kohalikule liiklusvõrgustikule, mis koosneb suuresti kitsastest teedest, võib elanike hinnangul kujuneda uusasunikega kaasnevad 600–800 autot, sest lähima paari aastaga lõpeb ka ümbruskonna eramajade piirkondade asustamine, millega lisandub ligi 400 autot.
Protesteerivate elanike hulgas on ka Eesti Päevalehe üks omanik Hans H. Luik. Pirita linnaosavalitsus peab nüüd kujundama oma seisukoha.