Disainer Maile Grünberg üllatab taas

Maile Grünberg koostöös osaühinguga Aja Nägu esitleb elukondlikku mööbliseeriat „Veneer MG”, kuhu kuulub magamistoakomplekt ja esikumööbel.

Maile Grünbergi mööbliseeria „Veneer MG” Tallinnas disaini- ja arhitektuurigaleriis 24. XI – 14. XII.

Maile Grünberg koostöös osaühinguga Aja Nägu esitleb elukondlikku mööbliseeriat „Veneer MG”, kuhu kuulub magamistoakomplekt ja esikumööbel. Tegu on läinud sajandi lõpus Tallinna Vineeri- ja Mööblikombinaadis Grünbergi loodud mööbliga, mis tookord ei läinud tootmisse. Nüüd on uue kosilase leidnud prototüübid läbinud värskenduskuuri, saanud lisa ja tuunitud seeriatootmiseks.

Grünberg on eesti sisearhitektuuris ja disainis elujõulise ja moodsa mõtlemisega loovisik. Ta suudab lennult orienteeruda disaini suundades ja erinevates stiilides, olgu tegemist popkunsti, art déco või high-tech’iga. Tootedisaineri kogemustepagasi sai Grünberg tööstusettevõtetes Standard ja Tallinna Vineeri- ja Mööblikombinaat (TV K), kus ta jonnakalt võitles oma loomevabaduse eest. Kui palju võimalusi andis lihtne painutatud vineer, ainus, millega TVMKs opereerida sai! Samal ajal kui vineeri- ja mööblikombinaat tootis Venemaa turule toolipõhjasid, voodipõhjalippe ja toolijalgu, lõi Maile Grünberg oma algatusel ja kõige kiuste väsimatult unikaalmööblit. Tulemuseks on ka nüüd uuesti ilmavalgust näinud, vastupidav ja ilus, liimitud ja painutatud vineerist mööbel.

Miks vineer? Põhjusi oli mitu. Kõigepealt olid TVMKs selle materjali tootmiseks ainulaadsed võimalused – alles olid veel kunagise Lutheri vabriku traditsioonid. Teiseks olid TVMK toodangus olemas painutatud vineerist kumerad nurgadetailid pooltootena. Detaile omavahel kombineerides ja suurusi varieerides sai kujundada uusi tooteid. Lutheri vabrik oli erastamissaaga järel läinud üle uutele omanikele, kes küll mõnda aega tootsid mööblit, siis aga otsustasid tootmise sulgeda ja muuta hooned kinnisvaraäriks. Nii jäid ka Maile Grünbergi loodud kollektsiooni „Mill” prototüübid ripakile.

Kollektsioon „Veneer MG” ongi sündinud sellesama mööblikollektsiooni „Mill” baasil, mis pärjati muuseas 1996. aastal Eesti Sisearhitektide Liidu esemepreemiaga. Mööbel vihjab autori ühele lemmikstiilile, kuuekümnendatest inspireeritud neopopile, mis loomise ajal, läinud sajandi lõpus, oli ülimoodne – nagu ka praegu, mil möllab retropalavik.

„Millile” on mööbliseerias „Veneer MG” tehtud juurde mahukad riidekapid ja kummutid. Täiesti uus aga on esikumööbel ja ümmargune dekoratiivne riiul. Kõik kapid ja mahutid on saanud endale uued moodsad kroomitud käepidemed. Mööbli materjal on kasevineer, mis on valgendatud, peitsitud või värvitud. Kollektsiooni valgele värvile on juurde tulnud laimiroheline.

„Veneer MG” tulek on tähtis mitmel põhjusel. Esiteks sünnib disaineriga koostöös loodud tootedisaini Eestis nii vähe, et seda eksponeeritakse lausa näitusel. Koos disaineriga arendatud seeriatoode tähendab kuudepikkust tööd, mille tulemusel on kõrvaldatud kõikvõimalikud puudused, täiuse lähedale on viidud kvaliteet, töökindlus, materjalid ja pindade viimistlus, rääkimata toote enese funktsionaalsusest ning esteetikast. Sellist taset ei saavuta üksikut mööblieset projekteerides iialgi. Teiseks on see üks neid väheseid juhtumeid Eesti disainimaastikul, kus ettevõte ise tegi disainerile ettepaneku koostööks. Tavaliselt on disainer see, kes oma ideid tootjale maha üritab müüa, tihtilugu tulutult. Ja lõpuks on see üle pika aja võimalus näha tervet mööbliseeriat Maile Grünbergilt.

Kiirel ekskursil meie mööblisalongidesse selgub, et varakal ostjal pole raha kulutamisega probleemi. Eksklusiivset disainmööblit jätkub. Kergema rahakotiga inimestele jäävad tagasihoidlikuma maine ja hinnaklassiga ostukohad, kus valitseb seinast seina maitsele keskmine eurodisain. Kust aga saavad oma mööbli need, kes oma kodu tahavad näha omapärasemana, atraktiivsemana, põnevamana, aga ka odavamana kui salongides pakutakse? Ja need, kes eelistavad eestimaist? Funktsionaalne ja efektne „Veneer MG” peaks sobima just neile.