Linnakunstifestival PÖÖRA!

PÖÖRA! on Eesti Arhitektide Liidu 100 aasta juubeli programmi kuuluv linnakunstifestival. Festival koosneb kolmest Tallinna kesklinna püstitatud ruumilisest installatsioonist. Nende kandev teema on rohepööre, mis kõige laiemas mõttes tähendab inimtegevuse põhjustatud kliimamuutuste (tagasi)pööramist tasakaaluseisu. 

PÖÖRA! on ühtlasi üleskutse näha kliima ja ökoloogia alal säästvamaid võimalusi, suurendada teadlikkust ning arutleda neil teemadel. Festival kutsub enda ümber ringi vaatama ning küsima, kas näiteks tsingist tänavapiirded on alati kõige mõistlikum lahendus liikluse reguleerimiseks, pidades silmas kliimaneutraalsust. Kas on jätkusuutlik toota neid sellises koguses või kas nad hoopis takistavad jalakäijaid ja rattaliiklust?

Festivalil katsetatakse ka ökoloogilist ruumiloomet, rakendades tampsavi ja taaskasutatud elemente, ning tõstetakse esile linna liigirikkuse teemat. Kas sa märkad linnaruumis kasutamata võimalusi? Aga mida sa mõtled, kui näed hiiglasuurt puitpakkude välja?

PÖÖRA! on üleskutse märgata ruumikogemust ja selle tagamaid ning arutleda neil teemadel. Iga objekt sünnib teatud materjalidest ja loob omanäolise ruumilise keskkonna. Ruumi loojatel on vastutusrikas roll neid protsesse juhtida ning neil peab olema laiem visioon eesmärkidest ja võimalustest – neil on ülesanne suunata tulevikuvaade kvaliteetsema keskkonna ja parema ressursikasutuse poole. Ruumi kogejatel on aga sama vastutusrikas roll märgata neid ümbritsevaid häid või halbu valikuid ning võtta aega seista heade lahenduste eest.

Kliimakriis võib vahest tunduda hoomamatu probleemikobarana, kuid suuna võtmine selle lahendamise poole seisneb muu hulgas väikestes teadlikes valikutes. Kõik muutused algavad märkamisest!

2021. aasta kevadel korraldatud võistlusele laekunud 28 ideekavandi seast valis žürii välja kolm võidutööd:

Mõttepaus

Lummavad kohtingud

Torupööre

Võistluse žüriisse kuulusid Ljudmilla Georgijeva (arhitekt, ideevõistluse kuraator), Mihhail Kõlvart (linnapea, Tallinna Linnavalitsus), Mae Köömnemägi (arhitekt, EAL, ideevõistluse kuraator), Tanja Muravskaja (kunstnik), Rebeka Põldsam (kunstiteadlane), Lembit-Kaur Stöör (arhitekt, EAL, arhitektuurivõistluste töögrupp).

Projekti toetavad: Kultuurkapital, Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet, Kultuuriministeerium, Tallinna Strateegiakeskus

Installatsioonide valmimisel olid toeks: Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum, Saviukumaja, FRAMM, Waymark, Enefit Green, Signaal TM, Ramirent Baltic, JCDecaux Eesti, Mediarent, Riigimetsa Majandamise Keskus

Täname: Tampsavi töötoas osalejad, Kiili Betoon, Johannes Säre, Kalev Ramjalg, Juss Heinsalu, Studio Kuidas, Lions Club Tallinn Reval, Tallinn Music Week, Tallinna Tehnikaülikooli arhitektuuri ja urbanistika akadeemia tudengid Elina Tommik, Edwin Smagin, Andra Palla, Sander Kõiv, Elise-Irene Lensment, Sofia Robbe, Hanna Mia Sooman, Anna Maria Teras, Merili Aitsam, Mari Liis Aader, Marily Pern, Saskia Krautman, Karin Malm, Terke Kram, Meri-Ly Luik, Nicole Reitsakas, Liisa-Lotta Pahkma

Eesti Arhitektide Liidu juubeliprogrammi peatoetaja on Floorin koos Forboga.

Graafiline disain: Mirjam Reili (AKU)

Installatsioonid on avatud: 

“Mõttepaus” (autor Mark Grimitliht) Vabaduse väljakul K, 29.09 – P, 03.10.2021

“Lummavad kohtingud” (autorid Laura Linsi ja Roland Reemaa, LLRRLLRR) EKKMi hoovis K, 29.09 – E, 08.11.2021

“Torupööre” (autorid Diana Drobot, Kertu Johanna Jõeste, Päär Joonap Keedus, Berta Kisand, Karolin Kull, Mari Poom, Ra Martin Puhkan, Siim Tanel Tõnisson, Emma Pipi Penelope Visnap) Balti jaamas (Reisijate tänava ja Kopli tänava ristumisalal) K, 29.09 – E, 08.11.2021

Linnainstallatsioonid täiendavad linnaruumi ning kutsuvad linnaelanikke kaasa mõtlema ning installatsioone ka aktiivselt kasutama. Tegemist on osaga juubeliprogrammist, millega Eesti Arhitektide Liit tähistab oma 100. tegutsemisaastat.
Projekti korraldatakse koostöös Tallinna linnaga.

Kõigi võistlusele esitatud töödega saab tutvuda siin.

PÖÖRA! Instagramis.

Festivali tervikalbum Facebookis.

Lummavad kohtingud

Visuaal võistlustööst.

Installatsioon on arvatud Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi skulptuuriaia kogusse ning on jätkuvalt külastatav.

Autorid: Laura Linsi ja Roland Reemaa

„Lummavad kohtingud“ on kollektsioon mängulisi ruumilisi etüüde, mille eesmärk on soodustada laste ja täiskasvanute, kunstihuviliste ja koerte, vihmausside ja vanaemade kohtumisi; kutsuda üles peitusemängule, kõdunemisele, passimisele, snäkile, lilleõie nuusutamisele, pesa tegemisele. Selle ruumi eesmärk ei ole mitte efektiivsus, vaid võimaluste loomine inimeste ja mitteinimeste, ka materjalide, lähedaste suhete tunnetamiseks.

Tampsavi, muld, taimed, betoonitehaste ülejäägid ja tootmispraak ilmnevad ootamatutes olukordades, et tekitada elevust nii inimestes kui ka mitteinimestes. Iga väikese ehitise eesmärk on kutsuda üles materiaalsetele katsetustele: kuidas innustada taimi kasvama tampsavist seinas; milline on betoon, mille kurrud ja õnarused meelitaksid ligi pesategijaid; milline on putukate ja inimeste ühine linnaruum; kuidas võiksid vihmavesi ja savisein koos toimida? Nende ja teistegi küsimuste kaudu vaatleme ehitusmaterjalide laiemat potentsiaali, mis on nüüdisarhitektuuri üks olulisim teema.

Suures osas avaliku tampsavi töötoas valminud „Lummavad kohtingud“ on lõbus vormimäng, kutse tegevusele, avastamisele ja liikidevahelisele seiklusele.

Võistlustöö.

Linnakunstifestivali PÖÖRA! avamine, Ljudmilla Georgijeva, Laura Linsi, Roland Reemaa ja Mae Köömnemägi. Foto: Raul Mee.

Linnakunstifestivali PÖÖRA! avamine. Foto: Raul Mee.

Linnakunstifestivali PÖÖRA! avamine. Foto: Raul Mee.

Foto: Tõnu Tunnel

Foto: Tõnu Tunnel

Foto: Tõnu Tunnel

Foto: Tõnu Tunnel

Mõttepaus

Visuaal võistlustööst.

(Installatsioon oli avatud 29. septembrist 03. oktoobrini 2021.)

Autor: Mark Grimitliht

Vabaduse väljak saab installatsiooni „Mõttepaus“ raames 2999 puitpakku – mõttepausiks ja puidu eluea tsükli pikendamiseks. Mõttepausil saab mõtiskleda meie maa puude käekäigust, pinnapealsest suhtumisest puudesse ja võimalikust tulevikuvaatest, või lihtsalt olla. Hiljem antakse puitpakk oma tavatsüklisse tagasi.

Võistlustöö.

Aftermovie, Sinisilm Films

Linnakunstifestivali PÖÖRA! avamine, Mark Grimitliht. Foto: Raul Mee.

Linnakunstifestivali PÖÖRA! avamine, Mae Köömnemägi ja Ljudmilla Georgijeva. Foto: Raul Mee.

Linnakunstifestivali PÖÖRA! avamine. Foto: Raul Mee.

Foto: Tõnu Tunnel

Foto: Tõnu Tunnel

Foto: Tõnu Tunnel

Foto: Tõnu Tunnel

Torupööre

Visuaal võistlustööst

Installatsioon on avatud 29. septembrist 08. novembrini.

Autorid: Diana Drobot, Kertu Johanna Jõeste, Päär Joonap Keedus, Berta Kisand, Karolin Kull, Mari Poom, Ra Martin Puhkan, Siim Tanel Tõnisson, Emma Pipi Penelope Visnap

„Torupööre“ on hüpotees suletud materjaliringiga linnast, kus saab uue linna ainsaks materjaliks olla vaid juba olemasolev linn ise. Installatsioon käsitleb torupiirdeid kui potentsiaalset uut linnaruumi ja uurib võimalusi, kuidas ühest katkestavast struktuurist võiks saada midagi toetav struktuur. See on unistus linnast, kus torupiirde tähendus on midagi muud kui praegu.

Installatsioon paikneb ebaselge kasutuse ja väärtusega alal Balti jaama kõrval, tiheda liiklusega jalakäijate ruumis. Nii sisustab installatsioon linna „nurgataguseid“, juhib tähelepanu veel kasutamata võimalustele ja annab ruumi kujutlusvõimele. Olemasolev perifeerne olukord muutub läbitavaks sammastikuks, omamoodi väljakuks, mille keskel olev tühi ala pakub vaheldust, kohta lavale või näitusele.

Torudest sõrestikkonstruktsioon on lõpetamata ning viitab ehitusele, ajutisusele ja funktsionaalsusele. Tegu on nii sümboolse kui ka reaalse taristuga. „Torupööre“ kutsub otsima endale rakendust, osasaamist, kasutust; füüsilist ja metafüüsilist tõlgendust; suunab vaatajat nägema linnaruumi kui elavat materjali. Millised on linna piirid, tihedused ja alternatiivid? Kuidas mõtestada ümber avalikku ruumi?

„Torupööre“ koosneb 646 meetrist torupiiretest, mis korjati Tallinnas kokku 2021. aasta suvel. „Torupöörde“ eesmärk sekkuda loominguliselt ressursikasutusse ja linnaruumikorraldusse Tallinnas õnnestus üksnes poolenisti: linnast eemaldatud torud on nüüdseks asendatud uutega.

Võistlustöö.

Linnakunstifestivali PÖÖRA! avamine. Foto: Raul Mee.

Linnakunstifestivali PÖÖRA! avamine, Siim Tanel Tõnisson ja Ra Martin Puhkan. Foto: Raul Mee.

Linnakunstifestivali PÖÖRA! avamine. Foto: Raul Mee.

Linnakunstifestivali PÖÖRA! avamine. Foto: Raul Mee.

Foto: Tõnu Tunnel

Foto: Tõnu Tunnel

Foto: Tõnu Tunnel

Foto: Tõnu Tunnel

PÖÖRA! Instagramis.

Festivali tervikalbum Facebookis.