EALi MÄRGUKIRI Tallinna linnapeale ja avalikkusele seoses Aegna saare ideevõistlusega

MÄRGUKIRI
Eesti Arhitektide Liit (edaspidi EAL) tunneb muret 02.03.2004.a. Tallinna Ettevõtlusameti poolt välja kuulutatud Aegna saare avaliku ideevõistluse tulemuslikkuse osas ja soovib käesoleva kirjaga teha konkursi korraldajatele koostööettepaneku.
 
Võistlustingimustes on kirjas, et ideevõistluse eesmärgiks on saada häid lahendusi Aegna saare tulevasele arengukavale, planeeringule ning sellega seotud otsuste tegemisteks. Ideevõistluse korraldaja soov on leida terviklik idee ja lahendus Aegna saare edaspidise kasutusala leidmiseks.
Järgnevalt toome välja põhjused, miks EAL hinnangul kukub konkurss sellisena läbi ning ei saavuta püstitatud eesmärke.
 
1. Võistlustingimused on pealiskaudsed ja puudulikud ning ei võimalda tervikliku idee ja lahenduse väljatöötamist.
2. Võistlustöid hindava žürii koosseis on nimeliselt määramata. Loetletud on vaid ametkonnad, kelle esindajad hakkavad žüriisse kuuluma – žüriisse ei kutsuta kultuuritegelasi, intellektuaale ja linnaplaneerimise ala professionaale, kes oskaksid hinnata tööde visionäärsust laiemalt.
3. Preemiafondi suurus ei meelita professionaale võistlusel osalema. Arvatavasti esitavad oma nägemusi enamuses üliõpilased ja diletandid.

Aegna on Tallinna ainuke saar ning sellest oleks võimalik kujundada eriomane, sündmusrohke ja mitmekesine keskkond. Antud võistlus – koostatud tingimuste, preemiafondi ja žürii puudulikkusega – pole seega suunatud kvaliteetse ja läbimõeldud visiooni saamisele. Samas oleks seda linnal hädasti vaja, kuid käesolev konkurss võib kujuneda farsiks. Kuivõrd konkursi tähtaeg on 31.05.2004.a., siis näeb EAL veel aega ja võimalust olukorra lahendamiseks ning teeb Tallinna Ettevõtlusametile järgnevad ettepanekud:
 
1. Täiendada konkursitingimusi – EALil on pikaajaline kogemus arhitektuurivõistluste korraldamisel ning tingimuste koostamisel, aitaksime siinkohal hea meelega.
2. Komplekteerida nimeline, valdavalt intellektuaalidest ja planeerimisala professionaalidest koosnev žürii. See tõstab osavõtjate hulgas usaldust konkursi suhtes, samuti žürii-poolset vastutust konkursi tulemuste osas.
3. Vaadata üle preemiafond ning võimalusel seda suurendada vastavalt analoogsete võistluste preemiafondide suurusele. 
 
Palume vastust nädala jooksul.
 
Lugupidamisega,
 
Margit Mutso
EALi esimees