EALi preemia “Väike 2007-2009” tulemused

Täna, 1. juunil 2010, Arhitektuuri- ja Disainigaleriis toimunud pidulikul auhinnatseremoonial ja konkursiteemalise näituse avamisel avalikustati EALi preemia „Väike 2007-2009“ võitjad.

Täna, 1. juunil 2010, Arhitektuuri- ja Disainigaleriis toimunud pidulikul auhinnatseremoonial ja konkursiteemalise näituse avamisel avalikustati EALi preemia „Väike 2007-2009“ võitjad.

 

Tänusõnad konkursil osalejatele ütles EALi esimees Peeter Pere,  kes julgustas arhitektide jaoks keerulisel ajal olema aktiivsemad just väikevormide loomisel ning oma loomingust näituste vormimisel.

Žürii tööst tegi kokkuvõtte ja ulatas võitjatele üle aukirjad žürii liige Triin Ojari, kes tõstis konkursile esitatud 30 töö hulgast valiku tegemisel esile eelkõige võidutööde olulisust keskkonnas. Väike on alati väike suhtes suuremaga. Väikeste asjade tähendus ei ole väike ja väiksed asjad teevadki majast arhitektuuri ja majadevahelisest ruumist nauditava keskkonna.

Tänavuse EAL-i poolt välja antava preemia „Väike“ esikolmiku moodustavad oma mahult väga erinevas suuruses objektid. Hinnati nende professionaalset taset ja muidugi detailide läbi töötatust, aga ka teemasid, mis sellest väljapoole jäävad – kuidas objekt oma kaasaega kõnetab, mida olulist on tal öelda kaasaja kiirelt muutuva elukeskkonnas:

I PREEMIA (15 000.-) –       LASVA VEETORN-GALERII VÕRUMAAL

Autorid: Veronika Valk (OÜ Zizi&Yoyo), Kadri Klementi (arhitekti abiline), Kalle-Priit Pruuden (OÜ Hansanova, klavertrepi ehituslik teostus), Peeter Laurits (infomaterjalide kujundus), Kalle Tikas (klavertrepi heli elektroonika)

 

II PREEMIA (10 000.-) –      ISTEMÖÖBEL TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOLI PEAHOONE EES

Autorid: Martin Pärn, Edina Dufala-Pärn

 

III PREEMIA (5 000.-) –    AIAMAJA MERIVÄLJAL

Autorid: Toomas Tammis (arhitekt), Paco Ernest Ulman (sisekujundus)

 

 

Väljavõtted žürii hinnangutest:

Žürii üksmeelsel hinnangul esikoha pälvinud Lasva veetorn-galerii Võrumaal on suurepärane näide väikse teema mitmetahulisusest. Sisuliselt eikusagile on eimillestki loodud moodne sündmusruum. Vana veetorn – kohalikus kontekstis kahtlemata suur hoone – on saanud sisse ainukordse häälitseva klaver-trepi, tippu vaateplatvormi ja roostes veetünni galerii. Veetorni tähendus laieneb eelkõige kohalikule väiksele kogukonnale, kes ajas oma väikest asja ja suutis mõne väikse, ent õige sammuga luua olulise maamärgi. Kaasajal moesolev kogukondlik planeerimine, kui soovite! Lisaks muidugi kätkeb torn endas heas mõttes hullumeelsust, visiooni ja pusimist pisiasjades, mis kõik näibki paremini teostuvat pealinnast kaugel eemal.

Professionaalse disaini mõttes oli täiuslik II preemia saanud istemööbel Tallinna Tehnikaülikooli peahoone ees. Läbimõeldud tootekujundus ja materjalivalik, lisaks toolide oskuslikult avalikku ruumi kujundav funktsioon. Tehtud küll kindla koha jaoks, võiksid need toolid vabalt ka iseseisva tootena Eesti algupärase linnamööbli lippu kõrgel hoida. Ülikooli peaukse esine plats on erikujuliste istmete abil täiesti uue rütmi ja hingamise saanud.

Kolmas preemia sukeldub privaatruumi teemasse. Väike kui avalikust sfäärist kõrvale jääva eraelulise keskkonna määratlus, kodu ja selle haakumine inimliku argieluga. Aiamaja Meriväljal on lisandus mõned aastad kasutuses olnud villale, mis arhitektuurselt moodustavad kokku selgelt jälgitava terviku. Aiamaja on oma kitsukestest tingimustest võtnud maksimumi, visuaalselt pigem piirdeaia paksendusena mõjuv hoone arvestab nii reljeefi kui pakub funktsioone rehakuurist väikse korterini. Elu edenedes muutuvad ka inimeste vajadused ning hea, et maja kui elamise masina piiriks on seatud terve krunt.

Näituse avasõnad lausus kuraator Karin Paulus, kes rõõmustas, et näitust on kutsutud juba mitmetesse linnadesse üle Eesti ja järgmisena reisibki see Kuresaarde. Rändnäitusega soovitakse tutvustada väikevorme ja näidata, et tillukesed asjad võivad muuta maailma. Või kui mitte kogu maailma, siis vähemasti üht koduõue või külakogukonda. Möödunud konkursil (Väike 2002-2006) esinesid edukalt koerakuut ning tara, seekord näeb kõrvuti veetorni tehtud klavertrepiga galeriid, grillmaju, putkasid, purskkaeve, pinke, mänguväljakuid ning muud põnevat. Näitus jääb Arhitektuuri- ja Disainigaleriis avatuks kuni 19. Juunini 2010. Näituse korraldaja on Eesti Arhitektuurikeskus. Fotode autor on Reio Avaste.

Konkursist

Eesti Arhitektide Liit jätkas traditsiooniliselt huvitavamate väikeobjektide äramärkimist ja kuulutas 11. Jaanuaril 2010 välja järjekordse konkursi väikevormidele, mis on valminud ajavahemikus 2007-2009. 

Žüriile hindamiseks esitati 30 eripalgelist väikeobjekti üle Eesti. Hindamisel võeti aluseks  kunstilist taset, sobivust ja tähendust hoone ruumis või maastikul, innovaatilisust, eesmärgipärast detaililahenduste kasutamist, kujundust, materjalivalikut ja teostust.  Žüriisse kuulusid: Katrin Koov (EAL arhitekt), Karri Tiigisoon (EAL arhitekt), Maarja Kask (EAL arhitekt), Kaido Kivi (EDL disainer), Triin Ojari (arhitektuurikriitik).

Projekti toetas Eesti Kultuurkapital

 

Lisainfo:

Karin Paulus
Näituse kuraator
Tel: 56486961

Triin Ojari
Žürii liige
Tel: 5059120

Liivi Haamer
Konkursi projektijuht
Tel: 56694109