Eelmise linnavalitsuse keelatud koleprojektid saavad rohelise tule

Eesti Päevaleht 24.01.2006
Askur Alas


Linnavõimu vahetumisega on ehitajate ja arendajate elu märksa lihtsamaks läinud.

Pärast Keskerakonna võimulesaamist Tallinnas on järjest saanud vaba tee kahtlasevõitu projektid, mille eelmine linnavalitsus vaka alla pani.

Eelmine linnapea Tõnis Palts peatas mitmete majade ehitamise, sest pidas neid koledateks. Paltsi otsused olid küll emotsionaalsed, kuid lükkasid vähemalt kinnisvaraarendajate survet edasi.

Kuulsaim sellistest projektidest on Viru hotelli 17-korruseline saleda musta kasti kujuline juurdeehitis Tammsaare pargi servas: nn Viru Poeg. Kuid mainida võib ka Restori poolt linnamüüri äärde kavandatavaid elamuid ning Pirita tee äärset 11-korruselist majamürakat. Kõigile neile eelmise linnavalitsuse poolt kalevi alla lükatud projektidele on praegune linnavalitsus kas juba andnud vaba tee või kaalub seda. Linnapea Jüri Ratas on ajakirjandusele kinnitanud, et Paltsu ajal kehtinud “100% keelu periood” on möödas.



Selline oli Pirita tee äärde kerkiva majamüraka esialgne projekt.
Foto: Rauno Volmar, Arhitektuuribüroo


Võimukad arendajad

Hiljuti otsustas linnavalitsus tühistada Näituste halli juurde 11-korruselise maja ehitamise keelu. Restoriga peaks linn planeerimise eest vastutava abilinnapea Kalev Kallo sõnul saavutama kohtuvälise kokkuleppe. Linnamüüri äärde võib maju küll ehitada, kuid vastutasuks peaks firma tekitama kvartalit läbiva tänava. Viru juurdeehituse kohta on Kallo mõista andnud, et linn annab sellele ilmselt loa.

Miks linnas sellised asjad toimuvad? Ühel hetkel lubab linn koleprojekti, kuid aeg läheb edasi ja vahepeal jõutakse mõistmisele, et tehtud on viga. Kas selle vea tegemisel kellelegi ka meelehead anti, pole teada. Järgneb kohtusaaga või uue linnavalitsuse vastupidine seisukoht.

Eesti arhitektide liidu esimees Margit Mutso rõhutas asjaolu, et linnal puuduvad ikka veel tervikvisioonid, kuid samas on arendajate võim väga suur.
“Ehitajatel-arendajatel on hetkel lihtsalt nii palju raha ja võimu, et nad teevad, mida tahavad, alates seaduseloome mõjutamisest kuni linna arengu suunamiseni,” ütles Mutso.

Endise linnapea Tõnis Paltsu kinnitusel on linnavalitsusel tegelikult siiski üsna suured võimalused sobimatute ehitistega võitlemiseks.
“Kui läbirääkimised kinnisvaraomaniku või arendajaga tulemust ei anna, tuleb kaaluda nende ehituslubade peatamist või maade linnale tagasi ostmist,” osutas Palts.

Arhitektidel on väär suhtumine

Mart Port, Viru hotelli arhitekt:

Arhitektide suhtumine on tihti selline, et kui mina seda koledat asja ei tee, teeb keegi teine ja mitte nii hästi kui mina, nii et ma parem teen ise. Viru hotelli võimalikku juurdeehitust ehk Viru Poega võrdleksin ma kaudselt kunstiteose mõnitamisega.

Eraldi väärib kriitikat arendajate tava parteisid toetada, et oleks kergem oma projekte läbi suruda.

Prostituutideks ma arhitekte siiski ei nimetaks. Prostituut kaupleb sellega, mis tal on. Arhitekt sarnaneb pigem advokaadiga, kes kohtus ütleb: “Tõsi, mu klient oli vägistaja, aga see oli enesekaitse. Kui keegi on süüdi, siis vägistatu.”