Eesti arhitektid aitavad Ukrainat orbudele asenduskodude loomisega

PRESSITEADE
7. juuni 2023

Sõjalise agressiooni vastu vapralt võitlev Ukraina tegeleb juba praegu asendus- ja perekodude süsteemi loomisega, et tagada kõikidele vanemata jäänud lastele head kasvamistingimused. Eesti toetab algatust arhitektuurivõistlusega, millega otsitakse parimat lahendust peremajade tüüpprojektile. 

Arhitektuurivõistlust korraldavad Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV), Eesti Arhitektide Liit ja Kultuuriministeerium. Peremajade formaat pakub orvuks jäänud Ukraina lastele võimaluse elada kuni kaheksakesi koos asendusvanemaga kaasaegses väikemajas. Arhitektide liidule on oluline pakkuda Ukrainale abi, milleks on meie arhitektide teadmised kvaliteetse puitarhitektuuri ja lapsesõbraliku keskkonna loomisel.

ESTDEVi Ukraina ehitusprojektide juhi Tarmo Needo sõnul Eesti on asunud toetama Ukrainat nii sotsiaalhoolekande süsteemi ümberkorraldamisel kui ka peremajadele parima arhitektuurilahenduse leidmisel ja nende valmis ehitamisel.

„Arhitektuurivõistluse tulemusena sündiv peremaja tüüpprojekt peaks nutikalt ühendama Eesti parimad oskused ruumiloomes ja kogemuse asenduskodude süsteemi ülesehitamisel,“ ütles Needo. 

„Lisaks uuenenud peremaja kontseptsioonile on Ukraina kontekstis oluline ka avaliku võistluse formaadi kasutamine. Eesti avaliku sektori pikaajaline kogemus tellida uued hooned läbi avalike arhitektuurivõistluste näitab, et just nii saame parima võimaliku arhitektuurilahenduse ning ühtlasi on see ka tõhus meetod võimaliku korruptsiooni vältimiseks,“ ütles Eesti Arhitektide Liidu president Andro Mänd.

Arhitektuurivõistlusega otsitakse kõrgetasemelise arhitektuuriga puithoonet, mida oleks võimalik toota tehases ning kohandada erinevatele tühjadele kruntidele. Tüüpprojekt tutvustab juba Eestis aastaid kasutusel olevat pedagoogilist lähenemist hubase väikese peremaja näol. Tavapärasesse elupiirkonda rajatavad peremajad sulanduvad kesklinliku miljööga ja ei mõju suurte muust elukeskkonnast eraldatud institutsionaalsete lastekodudena. Peremajas peab olema tagatud ligipääs ja kasutusmugavus ka erivajadustega pereliikmetele.

Arhitektuurivõistlusel osalemiseks on kohustuslik tüüpprojekti loomisse kaasata Ukraina arhitekte ehk võistlusele tuleb esitada ideekavand, mis on valminud Eesti ja Ukraina arhitektide ühistööna. „Ühelt poolt aitab see toetada Ukraina arhitekte erialaselt, teiselt poolt aga annab sisendi kohaliku konteksti ja ruumikultuuri paremaks tunnetamiseks. Võidutöö puhul on Ukraina koostööpartneri kaasamine oluline ka ehitusloa saamise ja autorijärelevalve teostamise seisukohalt,“ selgitas Kultuuriministeeriumi arhitektuuri- ja disaininõunik Johanna Jõekalda.

Konkursitööde esitamise tähtaeg on 11.07.2023. Võistluse žüriisse kuuluvad ESTDEVi poolt Tarmo Needo, Eva-Maria Liimets ja Anna Silem, Kultuuriministeeriumi poolt Johanna Jõekalda, EALi poolt Andro Mänd ja Siiri Vallner, Ukraina Arhitektide Liidu poolt Olena Oliynyk. Võistlustingimused on kooskõlastatud Ukraina Arhitektide Liiduga.

Võistluse preemiafond on 20 000€, mida rahastavad Kultuuriministeerium, ESTDEV ja Thermory.

Arhitektuurivõistlus on osa suuremast koostööst Kultuuriministeeriumi ja ESTDEVi vahel, mille eesmärk on tagada Ukraina ülesehitamisel Davosi kvaliteetse ruumikultuuri põhimõtete järgimine. Ülesehitustööde käigus loodav keskkond peab sisaldama ka kultuurilisi kihistusi ja looma uut väärtust.

Täpsem info ja võistlustingimused on leitavad RhRis ja EALi kodulehel.