Eesti arhitektide eestvedamisel jätkuvad Urban Hackid Ukrainas

UREHERiti Urban Hack Kalushis, 1.-3. mail 2025
1.-3. mail 2025 toimus Ukrainas Kalushi linnas osalusfoorum, mida korraldas Eesti Arhitektide Liit Euroopa ja Ukraina arhitektide ühisprojekti „UREHERIT. Arhitektid pärandi eest Ukrainas: identiteedi ja mälu taasloomine” raames.
UREHERITi projekt
„UREHERIT. Arhitektid pärandi kaitsel Ukrainas: identiteedi ja mälu taasloomine” on kolme aasta pikkune Euroopa kultuuriprojekt, mille eesmärk on arendada pädevust pärandi kaitse ning kultuuriliselt oluliste paikade ja projektide taaselustamise valdkondades Ukrainas. Projekt käsitleb pärandit kui ressurssi kestlikuks kultuuriliseks, sotsiaalseks, keskkondlikuks ja majanduslikuks taastumiseks, lahendades samal ajal säilitamise, ümbermääratlemise ja Ukraina riikliku ning kohaliku kultuurilise identiteedi esiletõstmise väljakutseid. Projekti laiem eesmärk on julgustada Ukraina kohalikke kogukondi üles ehitama uut, demokraatlikku ja kestlikku Ukrainat, millel on ainulaadne kuid siiski euroopalik kultuuriline DNA. UREHERITi raames toimub Ukrainas kokku neli linnafoorumit perioodil 2024–2025, seekordne Kalushi Urban Hack oli järjekorras kolmas.
Urban Hack ehk linnafoorum
Urban Hack on osalusfoorumi laadis üritus, mis keskendub konkreetsete ruumiliste probleemide lahendamisele ja linnapiirkonnale uue elu sissepuhumisele.
Foorum toob kokku mitmekesised kohalikud osalised – omavalitsuse poliitikud, arhitektid, arendajad, ettevõtjad, riigiasutuste esindajad ja kohaliku kogukonna liikmed –, et arutada kohalikke vaidlusaluseid ruumilisi küsimusi, luua usaldust osaliste vahel ja töötada välja konkreetsed ühised ettepanekud elukeskkonna parandamiseks. Päevad on tempokad ja intensiivsed, mis jooksevad pikalt ja töiselt õhtutesse, täis kiiret prototüüpimist ja visualiseerimist.
Foorumi lõpp-produkt võib varieeruda – esitluse vormis visandid ja joonised, arhitektuuri- või linnaplaneerimise konkursi lähteülesanne, YouTube’i video salvestus või raadiosaadete sari –, kuid igal juhul on see harjutus kujutlemaks ja visualiseerimaks võimalikke arengustsenaariume konkreetsele territooriumile. Linnafoorum on eelkõige platvorm avatud ja avalikeks aruteludeks paiga väärtuste ja visiooni üle.
Eestis toimus esimene linnafoorum 2009. aastal ja sellest ajast alates on korraldatud 17 foorumit seitsmes erinevas Eesti linnas ja omavalitsuses, viimati 2022. aasta juunis Tallinna vanalinnas.


Fotod: Liina Soosaar
Kalushi Urban Hack
Kalushi Urban Hack’i puhul keskenduti Uus-Kalushi mikrorajooni endise lasteaia hoonele, kuhu omavalitsus loob ümberasunud ukrainlastele elukoha. Urban Hackil otsiti ideid ja lahendusi tulevase eluhoone väliala uuendamisele ning seda ümbritseva elupiirkonna visioonile Ukraina sõjajärgse ülesehituse kontekstis.
Linnaosa endine lasteaed ehitati 1966. aastal nõukogude ajal mikrorajooni osana. Kuigi ülejäänud Uus-Kalush läbis pärast nõukogude aega väiksemaid ruumilisi laienemisi, on mikrorajooni planeering säilinud tänapäevani.
Nõukogudeaegne ruumiline planeerimine, mis juhtis Uus-Kalushi territoriaalset arengut, hõlmas suurt hulka avalikku ruumi. Mikrorajooni keskel asub märkimisväärne roheala, mis võimaldab ruumi tihendada ja vajadusel kasutatavat pinda suurendada, järgides samal ajal linnaplaneerimise piiranguid. Roheala võimaldab viibida liiklusest eemal ja vaikuses, olles samaaegselt osa suuremast rohekoridorist ja ühendatud ka elamutega.
Piirkonna suurimateks väärtusteks ongi rohke ja mitmekesine haljastus ning tugev kogukondlik kuuluvustunne. Väliruumis on alles kõik see, mis meil, Eestis, on kadumas – lopsakad rohealad, vähe autosid ja põnev isealgatuslik rõdude ehitus ja lillepeenarde rajamine. Kõik see tuleneb samas juurprobleemist: omandireform on Ukrainas toimumata ja majadevaheline maa on lõpuks eikellegimaa. Samamoodi nagu Eestis, puudub ka siin selge skeem maaomandi kasutamiseks ja tulevikus võib tekkida autode rohkusest tulenev mikrorajoonide liikluskaos, kus autod ei mahu majade vahele ära.
Kalushi Urban Hacki keskmes olin kolm erinevat mastaapi: endine lasteaiahoone ja selle territoorium (ca 1,3 ha), ümbritsev elamupiirkond ning Kalushi üldine olukord eluasemeturul. Kalushi Urban Hack keskendus haavatavate ühiskonnagruppide, nagu näiteks põgenike ja naiste probleemide kaardistamisele ja neile lahenduste pakkumisele.
Osavõtt oli rohkearvuline: osales viis meeskonda, igas 7-10 liiget.


Fotod: Nataliia Creatyvna
Her City Toolbox* seekordsel Urban Hackil
Kalushis integreeriti varasemasse kogemusse Her City metoodika elemente. Her City pakutav kaasav lähenemine võimaldab linnaarengu protsessi liita erinevatelt huvigruppidelt koondatud ühisosa. Sarnaselt linnafoorumi metoodikaga rakendab Her City kogukondade arengu juhtimisel kaasamist, mis võimaldab otsustamisse liita ka sellest tihti eemale jäävad ühiskondlikud rühmad nagu noored naised, ümberasustatud isikud jne. Koos kohalike elanikega kogutakse andmeid, analüüsitakse vajadused ja visualiseeritakse ettepanekud. Nii leitakse ühiselt informatiivsed, kulutõhusad ja jätkusuutlikud lahendused, mis toetavad otsustajaid ala edasise arengu suunamisel.
Järgmine Urban Hack Lvivis
Urban Hack Lviv ehk Linnafoorum Lvivis toimub 14.-15. juunil 2025 ja keskendub eluaseme renoveerimise temaatikale ning toimub koostöös Ro3kviti, Leedu Arhitektide Liidu, Harkivi arhitektuurikooli ning Lvivi linnaga. Läbi Leedu Arhitektide Liidu teemapüstituse „Modernistliku pärandi tervikrenoveerimine“ võtab linnafoorum lähemalt vaatluse alla ühe mikrorajooni Lvivis, Frankivskyi piirkonnas.
Lvivi Urban Hackil osaleb Eestist 2 tiimijuhti ja 3 väliseksperti ehk osalejat. Registreeru aadressil urbanhack.eu.
Eelseisva Urban Hacki asukoht Lvivis
Lviv on rikkaliku ajalooga linn Lääne-Ukrainas, mis on loonud piirkonnale ainulaadse mitmekihilise ja Ukrainale omase linnamaastiku. Linnas on säilinud palju eri ajastute iseloomulikke jooni, mis on linna struktuuris selgelt aimatavad ning milles on näha erinevaid linnaplaneerimise lähenemisviise ja etappe. Lviv on alati olnud oluline logistiline sõlmpunkt ning kultuuri- ja poliitilise elu keskus.
Urban Hacki ala, Pershyi mikrorajoon, asub Lvivis Frankivski rajooni territooriumil, mida piiravad Naukova, Kniahynia Olhy, Volodymyra Velyky ja Trolleybusna tänavad. Mikrorajoon ehitati 1960. aastate teises pooles Lvivi arhitekti Vassõl Kamenštšõki osalusel. Ala projekteeriti nõukogude ruumilise planeerimise põhimõtete kohaselt, mis kajastub selle ruumilises ja funktsionaalses logistikas.
Alal on võimalusi avalikus ruumis aja veetmiseks vähe. Taristu toetab peamiselt laste vaba aja veetmist, sest kõik puhkealad on mõeldud just laste tegevusteks. Piirkonna keskus on kõige aktiivsem paik, sest seal toimivad mõningad ärid ja liiguvad inimesed.
Ruumiliselt mõjub piirkond oma planeeringu totaalsuse tõttu labürindina. Siiski paiknevad siin hästi arendatud rohealad, kus esineb liigilist mitmekesisust ja on puhas õhk, ning mis pakuvad linnakärast eemaldumiseks mõnusat äraolemist. Elupiirkond on rohealade peamine ressursside tarbija, ilma et selle hoidmisele kuidagi kaasa aitaks. Piirkonna hooned ei vasta säästva arengu standarditele, olles madala energiatõhususe ja suure soojalekkega.
Fotogalerii Kalushi Urban Hackist EALi Facebooki lehel. Fotod: Nataliia Creatyvna.
Partnerorganisatsiooni Ro3kvit koduleht.

Fotod: Nataliia Creatyvna
* Her City on Rootsi partnerorganisatsiooni Shared City Foundationi ja UN-Habitat’i (ÜRO the United Nations Human Settlements Programme) hallatav ühine linnaarengu algatus.
Urban Hacke korraldavad Eesti Arhitektide Liit, Ro3kvit Ukraina Linnakoalitsioon koostöös Shared City Foundation’i, CO-HATY ja Kalushi linnaga. Projekt on osa Euroopa kultuuriprojektist „UREHERIT“, mida rahastab Euroopa Liit ning millele lisanduvad toetused Eesti Rahvusvahelise Arengu Keskuselt (ESTDEV), Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumilt ja Rootsi Instituudilt.
UREHERITi projekti viib ellu 11 organisatsiooni konsortsium: Leedu Arhitektide Liit (projekti koordinaator); Rootsi Arhitektide Liit; Föderaalne Arhitektide ja Diplomeeritud Inseneride Koda, (Austria, BKZT); Taani Kuninglik Akadeemia; Tehnoloogia- ja Arhitektuuriinstituut (IBT); Rumeenia Arhitektide Ordu; Riiklik Arhitektide, Planeerijate, Maastikukujundajate ja Konserveerijate Nõukogu (CNAPPC, Itaalia); Saksamaa Arhitektide Föderaalne Koda (BAK); Eesti Arhitektide Liit; Ukraina Riiklik Arhitektide Liit; Ro3kvit: Ukraina linnakoalitsioon; Harkivi Arhitektuurikool ning kaasatud partnerina Euroopa Arhitektide Nõukogu (ACE).
