Eesti Arhitektide Liit peab Linnamäe paisu lammutamist lubamatuks
Eesti Arhitektide Liit pöördus esmaspäeval Keskkonnaameti poole, et hoida ära Linnamäe paisu lammutamine ning avaldada toetust kultuuriministeeriumile ja Muinsuskaitseametile, kes mõlemad seisavad väärtusliku kompleksi säilitamise eest.
PRESSITEADE
8. veebruar 2022
Foto: Ivo Kruusamägi, Wikipedia
Eesti Arhitektide Liit pöördus esmaspäeval Keskkonnaameti poole, et hoida ära Linnamäe paisu lammutamine ning avaldada toetust kultuuriministeeriumile ja Muinsuskaitseametile, kes mõlemad seisavad väärtusliku kompleksi säilitamise eest.
Eesti Arhitektide Liit (EAL) esitas vastuväited Keskkonnaameti koostatud eelnõudele, mille kohaselt pole Natura 2000 nõuete täitmiseks võimalik Linnamäe paisu ja sealset elektritootmist säilitada. EAL on seisukohal, et Linnamäe paisu lammutamise oletatav positiivne keskkonnamõju ei kaalu üles lammutusega tekkivat laiaulatuslikku kahju. Samuti ei ole väidetav positiivne keskkonnamõju leidnud liidu arvates piisavalt tõendamist.
EALi hinnangul on Linnamäe paisu lammutamise kava oletatav positiivne mõju keskkonnale minimaalne ega kaalu üles kultuuri- ja arhitektuuriväärtuse hävitamisega kaasnevat kahju. Kaladele avaneks Linnamäe paisu lammutamisega üksnes Jägala jõe umbes kolme kilomeetri pikkune lõik kuni Jägala joani, sealt edasi poleks kaladel võimalik pääseda juba loodusliku takistuse tõttu.
„Kui võrrelda Linnamäe paisu olukorda näiteks Sindi paisu lammutamise mõjuga, siis viimane andis kaladele ligipääsu kogu Pärnu jõe valgala jõgedele ja ojadele umbes 5000 ruutkilomeetri suurusel alal, millega võrreldes jääks Linnamäe paisu avamise kasutegur väikeseks,“ nenditakse liidu pöördumises.
Linnamäe hästi säilinud ja kõrgetasemeline ansambel koos paisu, hüdroelektrijaama ja rippsillaga moodustab väärtusliku tööstusarhitektuuri ansambli, mille lammutamine või rikkumine on Eesti Arhitektide Liidu hinnangul välistatud. Paisu lammutamisega kaasneks mõõtmatu kahju Eesti kultuuri- ja arhitektuuripärandile ning olemasolevale kvaliteetsele ja inimeste poolt väärtustatud elukeskkonnale. Lisaks tekitatakse paisu lammutamisega kahju taastuvenergia tootmisele ja rohepöördele.
„Miski Linnamäe paisu tänases seisukorras ei ohusta olemasolevat keskkonda. Ala looduskaitseline olukord on samaväärne kui selle kaitse alla võtmise hetkel. Väärtusliku kultuuripärandi hävitamine eesmärgiga muuta või parandada olemasolevat looduskeskkonda ei ole aga proportsionaalne ega õiguspärane,“ on Eesti Arhitektide Liidu seisukoht.
Paisu lammutamine lõhuks Linnamäe kompleksi ruumilise terviku, mis on niivõrd olulise arhitektuurimälestise puhul lubamatu. Rääkimata sellest, et hävitada plaanitakse Eesti suurim hüdroelektrijaam, mis on heas seisukorras, töötab ja toodab püsivalt rohelist energiat ligi 2000 majapidamisele. Keskkonnaameti kava pais lammutada saadab äärmiselt negatiivse sõnumi nii kõigile mälestiseomanikele kui Eesti taastuvenergiatootjatele.
„Linnamäe paisu lammutamine oleks vastuolus ka üldiste säästva arengu põhimõtetega, mille järgi kõige keskkonnasäästlikum valik on jätta alles olemasolev. Lammutamine ja hävitatud keskkonna asendamine uuega tähendab samuti keskkonnakoormust, millega kaasneb kulu riigile ja ühiskonnale,“ rõhutatakse pöördumises.
Muinsuskaitseameti maastikuarhitektuuri eksperdinõukogus on probleemist juttu olnud ning muinsuskaitse- ja arhitektuuriringkonnad on üksmeelselt toetanud Linnamäe kui terviku säilitamist mälestise ja kultuurmaastikuna, seetõttu toetab Eesti Arhitektide Liit Muinsuskaitsenõukogu ettepanekut laiendada Linnamäe paisu kaitsevööndit ka Linnamäe paisjärvele, et tagada sealse väärtusliku keskkonna säilimine rikkumatu tervikuna.