Eesti-Iirimaa ühisnäitus „Wood Works 2022“ uurib puidu elutsüklit arhitektuuridisainis ja ehituses
Tuleval laupäeval, 29. jaanuaril avatakse Iirimaal, Solstice kunstikeskuses Eesti Arhitektide Liidu (EAA), Eesti Arhitektuurikeskuse (EAK) ja Iiri Arhitektuurifondi (IAF) uus rändnäitusprogramm, mis teeb kummarduse puidu „salajasele elule“ saematerjalist arhitektuuri selgrooks saamiseni.
©Wrkshop Architects
Tuleval laupäeval, 29. jaanuaril avatakse Iirimaal, Solstice kunstikeskuses Eesti Arhitektide Liidu (EAA), Eesti Arhitektuurikeskuse (EAK) ja Iiri Arhitektuurifondi (IAF) uus rändnäitusprogramm, mis teeb kummarduse puidu „salajasele elule“ saematerjalist arhitektuuri selgrooks saamiseni.
Näitus kannab pealkirja “Mu maja pole puudest, mis kasvavad kodu taga metsas” ning seda kureerib Eesti-Iiri arhitektide meeskond – Alder Architects Dublinist (St John Walsh) ja b210 Arhitektid Tallinnast (Aet Ader, Helmi Marie Langsepp ja Mari Möldre).
“Puit kui looduslik ehitusmaterjal sisaldab unikaalset rikkust, mida mõjutavad paljud tegurid, sealhulgas kliima ja topograafia. Olenemata sellest, kas ehitusplats asub metsa kõrval või mitte, on ehituses kasutatav puit läbinud tööstusliku otsustusprotsessi, mis dikteerib selle lõplikud füüsikalised omadused. Selle tõlkimise käigus, kus puitu käsitletakse sageli sarnaselt teiste elutute materjalidega, ohverdatakse puu ainulaadsus transporditavuse, struktuurilise järjepidevuse ja kasutatavuse nimel,” avavad uue näituse tagamaid Wood Works 2022 kuraatorid.
Projekt uurib puidu muunduvat elutsüklit alates saagimisest kuni transpordi ja standardiseerimiseni, kasutamisele ehituses ning demonteerimisele võimaliku taaskasutamise eesmärgil. Näituse ettevalmistamiseks pandi paari viis Iiri ja viis Eesti arhitektuuribürood, kelle ülesandeks oli avastada puidu unikaalseid omadusi ning otsida vastust küsimusele, mida tööstus ja ehitus saavad õppida ja kuidas kujuneda lähtuvalt materjalispetsiifilistest omadustest.
Uus normaalsus inspireeris 2020. aasta sügisel alguse saanud pikemaajalist protsessi, mille käigus vahetati posti teel füüsiliselt mudeleid ja ideid. Selle tulemusel valminud üheksa eksponaadi lõplikul väljapanekul tekivad ootamatud dialoogid riikide, huvide, tähelepanekute ja kogemuste vahel.
Osalevate arhitektuuribüroode hulka kuuluvad Hannigan Cooke Architects, Joseph Mackey Architects, OGU Architects, Robert Bourke Architects, Wrkshop Architects Iirimalt ning Creatomus Solutions, Paco Ulman & Kaja Pae, Peeter Pere Architects, Ruumiringlus ja Studio Kuidas Eestist.
Näituse avaseminar toimub laupäeval, 29. jaanuaril kell 11-15 Solstice kunstikeskuses Iirimaal. Näitus jääb avatuks kuni 25. märtsini 2022 ning rändab 2022. aasta septembris ka Tallinna arhitektuuribiennaali (TAB2022) ajal Tallinnasse.
Näitus on Eesti ja Iirimaa vahelise loomingulise algatuse “Wood Works” tulemus. Vahetusprogrammi algatas Eesti Arhitektide Liit koostöös Eesti Arhitektuurikeskuse ja Iiri Arhitektuurifondiga. Näituse kujundas Roji, graafiline kujundus StuudioStuudio.
Wood Worksi projekti toetab Euroopa Komisjoni Euroopa Regionaalarengu Fond Enterprise Estonia kaudu, lisaks toetavad näitust Iirimaa Kunstinõukogu, Eesti Kultuurkapital, Enterprise Ireland ja Meathi maakonnavalitsus.
Lisainfo: Aet Laigu (Eesti Arhitektide Liit) .
Wood Works-i kaasrahastatakse „PuuExpo“ projekti nr EU52724 Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.