Eesti Kunstiakadeemia õppehoone arhitektuurivõistlus on lõpusirgel.
Nädala pärast, 8. aprillil, selguvad Eesti Kunstiakadeemia uue õppehoone arhitektuurikonkursi võitjad.
Viie auhinnatud töö autorite avalikustamine ning näituse avamine toimub Eesti Arhitektuurimuuseumis kell 16.00.
Märgusõnadega pealkirjastatud anonüümsed ümbrikud avavad ning autasud annavad üle kultuuriminister Laine Jänes, haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas, Tallinna abilinnapea Kaia Jäppinen ning Eesti Kunstiakadeemia rektor professor Signe Kivi. Sündmusele on tulemas ka konkursil osalenud arhitektid välisriikidest ning žürii liikmed.
Parimate autorite vahel jagatakse vastavalt paremusjärjestusele 2,4 miljonit krooni, millest esikoha võitja saab üks miljon krooni. Teadaolevalt on see suurim Eestis jagatud arhitektuurivõistluse auhinnafond, mida on finantseerinud Kultuurkapital, Tallinna linn ja Eesti Kunstiakadeemia.
Arhitektuurikonkurssi korraldab Eesti Arhitektide Liit koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga.
"EKA konkurss on viimastel aastatel Eestis toimunud arhitektuurivõistluste seas vaieldamatult kõige põhjalikumalt ettevalmistatud ning seab osalevale tööle kõige enam nõudeid. Tingimused eeldasid ruumiprogrammi väga detailset läbitöötamist. Eesmärk oli leida professionaalne teostaja, kes oleks võimeline projekti valmis ehitama," kommenteeris võistluse lähteüleasannet žürii liige arhitekt Indrek Allmann.
Ligi pool aastat väldanud rahvusvahelise arhitektuurivõistluse vastu on olnud märkimisväärne huvi – konkursi infoportaalilt www.artun.ee/maja on tingimusi allalaadinud üle 3200 isiku või arhitektuuribüroo kogu maailmast. Ideekavandite tähtajaks laekus 96 tööd enam kui 25-st riigist, sh ligi 20 Eestist. Konkursitöid hindab rahvusvaheline žürii, kuhu kuuluvad Eesti Kunstiakadeemia rektor professor Signe Kivi, Eesti Arhitektide Liidu aseesimees ja arhitekt Indrek Allmann, arhitekt ja EKA emeriitprofessor Veljo Kaasik, EKA kunstikultuuri teaduskonna dekaan professor Mart Kalm, arhitekt Ülar Mark, Tallinna linna peaarhitekt Endrik Mänd, arhitekt Roger Riewe (Riegler Riewe Architects Pty. Ltd., Austria), EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan professor Jüri Soolep, arhitekt David Zahle (Bjarke Ingels Group, Taani) ning žürii varuliige on arhitekt Raine Karp.
"Eesti Kunstiakadeemia füüsiline keskkond on Eesti avalik-õiguslikest ülikoolidest kõige halvemas seisukorras. EKA peahoone, kus õppetöö toimub väga kitsastes oludes, on nii tehniliselt kui moraalselt vananenud. Kaasaegsest ja atraktiivsest õppekeskkonnast sõltub aga ülikooli strateegiliste tegevussuundade ja kavade teostumine ning seetõttu on EKA prioriteet ja lähim eesmärk uue õppehoone rajamine, " põhjendab rektor professor Signe Kivi uue maja ehitamise vajadust.
Kümne või enama aasta jooksul on olnud plaane akadeemia tegevus viia erinevatesse Tallinna rajatistesse (Tondi kasarmu, Tselluloosivabrik – tänane Fahle maja, Patarei Merekindlus (alates 1919 vangla), Paldiski mnt psühhoneuroloogia haigla hooned jt). Pikkade otsingute järel otsustas EKA nõukogu 31. märtsil 2006 ajaloolise järjepidevuse säilitamiseks rajada uue Eesti Kunstiakadeemia õppehoone Tartu mnt 1/3 alale. Asukoha valimisel hinnati kodupaiga puhul lisaks järjepidevusele juba olemasolevat detailplaneeringut ning 2006. aastal läbiviidud EKA liikmeskonna mobiilpositsioneerimise tulemusi.
"Tulevasest EKA õppehoonest võiks kujuneda Eesti kunstihariduse ja kultuurielu aktiivne süda ning linnaehituslikult atraktiivne keskus. Arhitektidele on seatud suured ootused ja keerukas ülesanne, " arvab EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan professor Jüri Soolep, kes on üks konkursitingimuste autoreist ning lisab, et "rahvusvahelise avatud arhitektuurikonkursiga soovitakse leida akadeemia vajadustele vastavat hoonet, mis kaasaegse Tallinna city keskel tooks esile korporatiivsele maailmale teistsuguseid väärtuseid. Uus hoone peab olema omamoodi arhitektuuriline väärtus ja paistma silma oma keskkonnas. "
Eesti Kunstiakadeemiast
Eesti Kunstiakadeemia on Eesti ainus kunsti-, disaini-, arhitektuuri- ja kunstikultuurialast kõrgharidust andev avalik-õiguslik ülikool, mis on katkematult tegutsenud 1914. aastast. Eesti Kunstiakadeemia pürgib visuaalkultuuri valdkondades juhtivaks rahvuslikuks ja rahvusvaheliseks innovaatiliseks keskuseks. EKA tegeleb peale aktiivse õppe-ja teadustöö ka loometööga ning pakub Avatud Akadeemia kaudu täiendkoolitust. Eesti Kunstiakadeemias õpib hetkel ligi 1200 tudengit, kellest mitmed täiendavad end õppetöö vältel väliskõrgkoolides. EKA teeb koostööd üle 100 välisülikooliga ning on mitmete rahvusvaheliste võrgustike liige. Vaata lisa www.artun.ee
Kutse
Eesti Kunstiakadeemial on rõõm kutsuda Teid uue õppehoone rahvusvahelise
arhitektuurikonkursi võitjate väljakuulutamisele ning võistlustööde näituse avamisele
teisipäeval, 8. aprillil kell 16.00 Eesti Arhitektuurimuuseumis, Ahtri 2, Tallinn.
Autasud annavad üle kultuuriminister Laine Jänes, haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas,
abilinnapea Kaia Jäppinen, Eesti Kunstiakadeemia rektor professor Signe Kivi.
———————————————-
Konkursi info: www.artun.ee/maja
Teate koostas: Solveig Jahnke, EKA avalike suhete juht