Eesti viib Veneetsia biennaalile linnaplaneerimise meetodi

Tervet artiklit loe: Postimees 07.03.2006
Urve Eslas

Veneetsia X arhitektuuribiennaalil Eestit esindavaks väljapanekuks valis komisjon sotsiaalse positsioneerimise meetodi (SPM) ehk reaalajas toimiva linnaplaneerimise keskkonna projekti, mille üks autoreid on Ülar Mark.
    
 
Mis on sotsiaalse positsioneerimise meetod?
 
See on keskkond, kus on võimalik jälgida inimeste liikumist ja asukohta reaalajas nende mobiiltelefoni positsioneerimise abil. Andmed selle kohta, kuidas inimesed linnaruumis liiguvad, annavad võimaluse nii teaduslikeks uuringuteks kui ka uuteks linnaruumi kaardistamise viisideks.

 
Arhitekt Ülar Mark on üks neid, kes on välja töötanud sotsiaalse positsioneerimise meetodi.
Foto: Ergo Kuld 
 
Kuidas see meetod muudab linnaplaneerimise põhimõtteid?

See on üks abivahend linnaplaneeringu tegemiseks, alusmaterjal mõistmiseks, mis linnas toimub, ja selle tulemustest lähtuvalt on võimalik linnaplaneeringut muuta.

Kui senine linnaplaneerimine oli funktsiooni- ja füüsilise keskkonna keskne, siis SPM võimaldab uurida ja mõista, mida inimesed selles linnas teevad, ja seda nii ruumilises kui ajalises lõikes – millal on inimeste tihedus ühes linnaosas suurem kui teises ja millised sotsiaalsed grupid omavahel kohtuvad ning millised ei kohtu.

Mille poolest teie meetodi tulemuste põhjal muudetud linnaplaneering parem on?

Näiteks jalgrattateede planeerimine käib praegu arvatavate sõidutrajektooride kaudu. SPMi raames on jalgratturitel võimalik näidata oma liikumistrajektoori linnakaardil piisava täpsusega ja anda märku sellest, kus nad tegelikult tahaksid sõita. Neid tulemusi saab aluseks võtta linnaplaneeringu muutmisel, et ehitada jalgrattateed just sinna, kus neid jalgratturitele vaja on.

Praegu on käimas ka uuring kunstiakadeemia uue võimaliku asukoha leidmiseks, mille raames kunstiakadeemia inimesed lasevad jälgida liikumisvõrgustikku, mida nad kasutavad.

Kas veidi kõhedaks ei tee, kui tead, et on keegi, kes teab sinu asukohta?

Kõik, kes lubavad ennast jälgida, kirjutavad alla vastavale lepingule. Kui sa ise ei ole seda lubanud, siis sind ei ole võimalik jälgida.