Eile valiti välja Kentmanni tänavale USA saatkonna ette rajatava pääsla kavand
Mari Sarv, EPL
Eile valisid arhitektid kahest majakavandist välja selle, mille järgi hakatakse ehitama Ameerika saatkonna pääslat Kentmanni tänavale.
Žürii poolehoiu saanud eskiisprojekt on linnadisainer Aavo Ermeli sõnul veidi väiksem suurimast lubatud hoonest.
Läbipaistev klaasputka asub žüriis osalenud arhitekti Emil Urbeli sõnul majale võimalikult lähedal, umbes 5 meetri kaugusel saatkonnahoonest.
Ermel nimetas valitud tööd teisest lihtsamaks. Urbel nentis, et suurt valikut ei olnud, kuid valitud töö oli tõesti parem.
Žüriisse kuulusid lisaks Ermelile ja Urbelile näiteks säästva arengu ja planeerimise ameti juhataja ja linna peaarhitekt Ike Volkov ja kultuuriväärtuste ameti linnakujunduse osakonna juhataja Leele Välja ning Ameerika saatkonna esindaja. Et tegu on ajutise kergehitisega, pole tarvis detailplaani koostada. Linnavalitsuse kinnitust on ometi tarvis, küsimus peaks arutlusele tulema 30. juuli istungil.
Kui pääslakavand on linnavalitsuse kinnituse saanud, tuleb saada kooskõlastused veel mitme asutuse ning Kentmanni tänava elanikega. Seejärel esitatakse eskiislahendus linnavalitsusele ning alles siis saab ehitama hakata. Tõenäoliselt võtab enim aega ja vaeva elanikega kokkuleppe leidmine, seetõttu on praegu raske ennustada, millal ehitus algab. Kentmanni tänava elanik Kaija Vaaks ütles, et temal on ükskõik, kas pääsla tuleb saatkonnamaja ette või mitte.
“Turvalisem on küll olla, kui putka on,” ütles ta. Saatkonna kõrvalmajas elav Kaija möönis, et kuna tal autot pole, on tal nurisemiseks vähem põhjust kui teistel selle piirkonna inimestel.
10.04.2003 – Online-intervjuu USA suursaadiku Joseph DeThomasega
Kas USA saatkond Tallinnas on kaalunud ümberkolimist vähemrahvastatud paika, kus saatkonna ümber oleks rohkem vaba ruumi, naabermajad ja uudishimulikud pilgud kaugemal?
Teil on õigus. Kahjuks on täpselt samad probleemid, mis Tallinna USA saatkonnaga, ka paljude teiste USA saatkondadega teistes riikides. Sealhulgas on mõned, mille puhul terrorioht on palju otsesem.
USA valitsuse võimalused tegeleda meie probleemidega siin on seega piiratud ja me peame andma oma parima. USA saatkonna ülesehitamine võtab aega kümme aastat ja ligi 100 miljonit dollarit.
Pealinnade hulgas, kus USA valitsusasutuste turvalisuse huvides on tänavad osaliselt või täielikult suletud, on Viin, Oslo, Berliin ja Washington. USA pealinna peatänav on suletud täpselt samadel põhjustel nagu Kentmanni tänav siin.
KENTMANNI TÄNAVA SULGEMINE
• 11.09.2002 – Saatkond sulges tänava ilma avaliku aruteluta
USA saatkonnal on luba Kentmanni tänava lõplikuks sulgemiseks, kuid selleks vajalikku detailplaneeringut siiani koostatud ei ole.
Eesti Arhitektide Liidu aseesimehe Kalle Vellevoogi hinnangul ei ole õige tänavaid lõplikult sulgeda ilma selleks eelnevalt detailplaneeringut koostamata.
• 28.09.2002 – USA suursaadik: Kentmanni tänav jääb suletuks
USA suursaadik Eestis Joseph DeThomas kinnitas, et saatkonnaesine Kentmanni tänav peab jääma suletuks, sest vastasel juhul tuleb arvestada terroristide võimaliku rünnakuga.
“Terroristid otsivadki just selliseid haavatavaid kohti ja ründavad, kui seda oodatagi ei oska,” põhjendas DeThomas tänava sulgemise vajadust intervjuus Lääne Elule.
• 18.02.2003 – linnavalitsus pakub USA saatkonnale võimalust sulgeda tänav viieks aastaksUSA saatkonna ja linnavalitsuse esindajad arutasid eelmisel nädalal Kentmanni tänavale ehitatava pääsla tingimusi, linn nõuab teisaldatava pääsla rajamist.
“Tegime ettepaneku rajada teisaldatava hoone, mis seisaks seal kuni viis aastat, et ei peaks hakkama detailplaneeringut tegema,” selgitas abilinnapea Toivo Ninnas.
Ninnase sõnul tahetakse Kentmanni tänavasse puutuv kindlasti sel aastal lahendada ning lõpule viia. Teisaldatava hoone puhul on tagatud ka seaduses ette nähtud neljameetrine läbipääs operatiivautodele.
• 28.02.2003 – Ameerika suursaadik kohtus siseministrigaAmeerika suursaadik Eestis Joseph DeThomas kohtus siseminister Toomas Varekiga ja tutvustas USA saatkonna uut ataŠeed õigusküsimustes James Nixonit.
Siseministeeriumi pressinõuniku Anu Adra sõnul räägiti kohtumisel peamiselt siseministeeriumi ja õigusatašee edasisest koostööst, samuti puudutati põgusalt maailma asju, sealhulgas terrorivastast võitlust.
Kentmanni tänava ja USA saatkonna hoonega seonduvat Adra kinnitusel ei arutatud. “Tegemist on siiski linnavalitsuse asjaga, mis siseministeeriumisse ei puutu,” märkis Adra.