Elanikud võitlevad uute 9-korruseliste majade vastu
“Meie maja elanikud on kategooriliselt suurte majade ehitamise vastu, sest me ei taha, et Mustamäest saaks Lasnamäe,” ütles arendatava ala juures asuva Sõpruse puiestee 200 korteriühistu juhatuse esimees Aleksei Budanov.
9-korruselise Sõpruse puiestee maja elanike pöördumisega ühines detailplaneeringu arutelul ka 5-korruselise Tammsaare tee 82 maja rahvas. Allkirja andnud 200 inimest ei taha ehitustöödest tingitud ebamugavusi ja kauni rohelise vaate kadumist, mis võiks kahandada nende kinnisvara väärtust.
Budanovi sõnul on Sipelga tänava kant praegu meeldiv roheline tsoon. “Tore on siin jalutada. Las need puud jäävad alles,” sõnas ta.
Linnaosa toetab haljastute korrastamist ja puhkeala rajamist, kuid soovitab uute majade kõrgust vähendada 4–5 korruseni. “Praegu on ala kasutusest välja langenud ja kulutame selle koristamisele igal aastal tuhandeid kroone,” ütles Mustamäe avalike suhete nõunik Ivo Parbus.
Sõpruse pst 200a, Sipelga tänav 4, 6, 6a ja 7 kruntide ja selle lähiala detailplaneering jagab praeguse haljasala 15 krundiks, millest seitsmele kerkivad elamu- ja ärihooned ning kaubandus- ja teeninduspinnad. “Elamute poole oleme kavandanud korruselamute ala ja Tammsaare tee poolele äri,” ütles planeeringu üks koostajaid, AS Tondi Üks projekteerija Illi Plats.
Viiest alal asuvast eramust neli on plaanis lammutada. Praegu jalgteena toimiv Sipelga tänav laiendatakse kahesuunaliseks autoteeks, väljasõidud uute hoonete juurest oleksid Sõpruse puiesteele ja Tammsaare teele. Uute majade elanikele tehakse parkimiskohad majade alla ja õuele.
Ala uuendamiseks tuleks maha raiuda suur hulk puid, mis dendroloog Aino Aaspõllu hinnangul on enamasti väärtusetud. Platsi sõnul aitab võsa mahavõtmine muuta piirkonna turvaliseks. “Mina õhtul praegu sinna küll jalutama minna ei julge. Garaa?ide taga kogunevad kambad, seal on metallikosud ja tuuakse kottidega prügi,” kirjeldas Plats.
Projekteerija ei jaga elanike kartust, et linnulaul pärast raietööd vaikib. Detailplaanis on majade vahele joonistatud 0,2 hektari suurune veesilmaga park, kus lapsed saaks mängida ja vanakesed jalgu puhata.