ERAMU / ELAMU

Preemia olemus ja ajalugu

Liidu eestseisuse otsusel muutub senine ERAMU võistlus rohepöörde ja keskkonnahoiu põhimõtteid silmas pidades 2023. aastast ELAMU võistluseks, kus hinnatakse viimasel kahel aastal valminud elamuid (nii eramud kui ka korter- ja ridamajad) ning ka rekonstruktsioone ja renoveerimist. Preemia väljaandmise eesmärk on rõhutada kvaliteetse arhitektuuri olulisust koduse elukeskkonna loomisel, tõsta esile erilisi ruumikatsetusi ja juhtida tähelepanu taaskasutuse ja rohepoliitika põhimõtete rakendamisele elamuehituses.

Preemiat antakse välja aastast 2008.

Preemiasaajad kuulutatakse välja arhitektuurivaldkonna ühisel arhitektuuripreemiate sündmusel, mida on Eesti Maastikuarhitektide Liit, Eesti Sisearhitektide Liit ja Eesti Arhitektide Liit ühiselt korraldanud aastast 2015.

Statuut 2023

Eesti Arhitektide Liit (EAL) koostöös Kultuurkapitaliga kuulutab välja võistluse „ELAMU 2023“, võttes tähelepanu alla 2021 – 2023 valminud elamud (nii eramud kui ka korter- ja ridamajad) ning ka rekonstruktsioonid ja renoveerimised. 

KORRALDAJAD 

  • EAL saadab üleskutse oma liikmetele ning määrab oma esindajateks žüriisse kaks arhitekti. 
  • Kultuurkapital annab välja rahalise preemia. 
  • Sisearhitektide liit määrab žüriisse ühe oma esindaja. 
  • Lisaks kuuluvad žüriisse noore arhitekti preemia 2023 võitja ja üks välisliige (arhitekt). 

PREEMIA 

  • Preemia suurus on 4000 eurot. 
  • Esitatud kandidaatide hulgast valib žürii maksimaalselt 5 nominenti ja kõiki nomineeritud elamuid kajastatakse Eesti arhitektuuripreemiad 2023 raamatus ja (virtuaal)näitusel. 

OSAVÕTT 

  • Võistlus on avalik. 
  • Võistlustöö esitatakse selleks loodud veebivormil (Google Forms). 
  • Võistlusel osalemise eelduseks on objekti tellija/omaniku nõusolek. 
  • Võistlusele võib esitada teoseid, mis ei ole varem EALi preemiatele (ERAMU, VÄIKE, arhitekti aastapreemia) kandideerinud. 
  • Materjalide esitamise tähtaeg on 20. august 2023. 

TINGIMUSED 

  • Esitatav objekt on elamu. 
  • Valminud aastatel 2021 – 2023 august. 
  • Esitatud objektide vastavuse võistluse tingimustele otsustab žürii. 

HINDAMISE PÕHIKRITEERIUMID 

  • Kunstiline tase ja sobivus keskkonda. 
  • Innovatiivsed ja eesmärgipärased lahendused. 
  • Taaskasutuse ja rohepoliitika põhimõtete järgimine. 
  • Teostus. 

PREEMIA KÄTTEANDMINE 

  • Võitja kuulutatakse välja 8. detsembril Eesti arhitektuuripreemiad 2023 auhinnatseremoonial. 
  • Preemia makstakse välja EALi kaudu. 

ELAMU 2023

Põro maja. Arhitektuur, sisearhitektuur: Mari Hunt, Hanna Karits.

“Põro talu asetseb Rõuge sügavate järvede, iidsete metsade ning kuldse viljaga kaetud kuplite vahel. Vanade ajalooliste taluhoonete taastamisele lükkas hoo sisse pereema, kelle hea eeskuju käivitas ka noorema põlvkonna, kes soovisid ehitada uue maja vanadele maakivist keldri müüridele. Põro maja võib nimetada 30-kilomeetri raadiuse ehituseks – kogu ehitusmeeskond on just nii lähedalt pärit, maja materjalgi tuli lähedalasuvast metsast. Ajalooline sisu, arhitektuur, sisekujunduselemendid ja sisseehitatud mööbel on põimitud üheks tervikuks, mis ühelt poolt tunnustab minevikupärandit ning teisalt loob kauni kaasaegse ruumi. Hoone eesmärk tundub üsna lihtne, ent ootamatu lahendus viitab tihedale koostööle kliendi, arhitekti, sisearhitekti ja meistrite vahel, saavutati ideaalne klapp, mille tulemusena on valminud tõhus maja, kus on arvestatud iga kliendi liigutusega. Läbimõeldud funktsionaalsus tundliku materjalikasutusega loob ka pealtnäha tavapärasest tüpoloogiast suurepärase ja omanäolise versiooni.”

Foto: Tõnu Tunnel

ERAMU 2021

ERAMU preemia žürii: arhitektid Dagnija Smilga (Läti), Peeter Pere, Andres Ojari ja Johan Tali, sisearhitekt Hanna Karits.

Preemia läks jagamisele:

Foto: Toomas Tuul

  • Laaneotsa maja. Arhitektuur: Joel Kopli (KUU). Sisearhitektuur: Kärt Tähema.

Foto: Tõnu Tunnel

ERAMU 2019

Lusthoone saun, autorid Peeter Pere, Eva Kedelauk (Peeter Pere Arhitektid).

„Eesti arhitektuuri väga kõrge tase avaldas mulle sügavat muljet. Lusthoone saun on väljendusrikas maamärk, autori signatuur looduses, samas väga peen ja poeetiline. Koos tagasihoidliku interjööriga liituvad siin kolm erinevat kihti: ajalugu, loodus ja moodsa arhitektuuri keel.“

Leedu arhitekt Gintautas Natkevičius.

Foto: Tõnu Tunnel

 

ERAMU 2008-2012

Tähtajaks esitati „ERAMU 2008–2012” võistlusele 43 tööd.

Žürii, kuhu kuulusid arhitektid Marika Lõoke ja Jaak Huimerind, sisearhitekt Toomas Korb, näituse ja kataloogi kuraator Merle Karro-Kalberg ning välisliikmena Soome arhitekt Mikko Summanen, valisid mõlema võistluse teise vooru 19 võistlustööd, mille seast valiti parimad.

Võistluse „ERAMU 2008–2012” peapreemia võitis arhitekt Emil Urbeli projekteeritud Kukemõisa eramu Järvamaal.

Foto: Martin Siplane

„ERAMU 2008–2012” kolm võrdset preemiat said Tomomi Hayashi ja Liis Voksepa projekteeritud muusiku maja Tallinna kesklinnas, Mikk Mutso ja Kaarel Eelma projekteeritud kunstniku maja ning KAMP arhitektide projekteeritud maja tammede vahel.

ERAMU 2006-2007

Eesti Arhitektide Liit koostöös Kultuurkapitaliga viis läbi arhitektuurivõistluse „ERAMU 2006-2007“ peapreemiaga 50 000 krooni, võttes tähelepanu alla sel ajavahemikul valminud eramud.

19. juunil 2008, avalikustas Eesti Arhitektide Liit (EAL) arhitektuurivõistluse “Eramu 2006-2007” võitjad.

Pidulikul auhinnatseremoonial Rotermanni Jahulaos kuulutas žürii välja otsuse.

Peapreemia – 50 000 krooni: Eramu Paldiskis
kui moodne vorm integreerituna nõukogudeaegse sõjaväearhitektuuri varemetesse.
Arhitektid Siiri Vallner ja Indrek Peil.

Äramärgitud tööd:

SOORINNA VILLA

kui hoone, mis on meisterlikult paigaldatud ajaloolisse keskkonda
Arhitektid Tõnu Laigu ja Kadri Kerge

ERAMU MERIVÄLJAL

kui innovatiivne sise- ja välisarhitektuuri ühtsus
Arhitektid Toomas Tammis, Inga Raukas, Tarmo Teedumäe

ARHITEKTI MAJA PIRITAL
kui tihedasse aedlinna keskkonda elegantselt sobitatud uus hoone
Arhitekt Hindrek Kesler

Tihtipeale kipuvad sellised arhitektuursed väikevormid nagu eramajad suurte ja sotsiaalselt vaieldamatult oluliste majade kõrval ära märkimata jääma. Eramu projekteerimine on aga märgatavalt intiimsem protsess, tellija ja arhitekti tihe ning isiklik dialoog, mida tavaliselt mõne suurobjekti või kas või väiksema kortermaja puhul ei teki. Seetõttu on eramud ka rohkem läbi komponeeritud ja vastavad paremini tellija ehk elaniku vajadustele. Maha on jäänud märgid eriliste eramute näol.

Näitus nominentidest on avatud 27. juunist 12. juulini Arhitektuuri- ja Disainigaleriis(Pärnu mnt. 6, Tallinn), ilmub ka kataloog.

Žüriisse kuulusid: Indrek Allmann (EAL), Liina Jänes (Kultuurkapital), Toomas Rein (EAL), Janno Roos (Sisearhitektide Liit).