Euroopa Arhitektide Nõukogu 7. sektoruuringu tulemused on avalikustatud
Igal aastal viiakse Euroopa Arhitektide Nõukogu (ACE) juhtimisel läbi valdkonnauuring, mis kogub ja analüüsib statistilisi, sotsioloogilisi ja majanduslikke andmeid Euroopa arhitektide, arhitektuurituru ning -ettevõtete kohta. 2020. aasta uuringut on täiendatud uute uurimisteemadega, mis põhinevad 26 riigist pärit 25 600 arhitekti vastustel; tänu sellele on tegemist kõige laiahaardelisema ülevaatega arhitekti elukutsest Euroopas ning esmatähtsa allikaga kõikide jaoks, keda huvitab arhitekti elukutse ja ehitatud keskkond meie ümber.
Igal aastal viiakse Euroopa Arhitektide Nõukogu (ACE) juhtimisel läbi valdkonnauuring, mida rahastatakse programmist Creative Europe ning mis kogub ja analüüsib statistilisi, sotsioloogilisi ja majanduslikke andmeid Euroopa arhitektide, arhitektuurituru ning -ettevõtete kohta. 2020. aasta uuringut on täiendatud uute uurimisteemadega, mis põhinevad 26 riigist pärit 25 600 arhitekti vastustel; tänu sellele on tegemist kõige laiahaardelisema ülevaatega arhitekti elukutsest Euroopas ning esmatähtsa allikaga kõikide jaoks, keda huvitab arhitekti elukutse ja ehitatud keskkond meie ümber.
Tänavust uuringut vaadeldakse Covid-19 kriisi, sellega seotud sotsiaalsete ja majanduslike kulude ning kestva ebakindluse kaudu. Covid-19 on mõjutanud seda, kuidas, kus ja kas üldse arhitektid töötavad, ning segi paisanud märkimisväärse hulga erasektori töötajate tööelu. Kindlus tuleviku ees on kadunud, kuna üha enam arhitekte usub, et järgmise 12 kuu jooksul nende töömaht väheneb. Sellest hoolimata on arhitektid taastumiseks hästi valmistunud.
Uuring näitab, et kuigi arhitektide arv suurenes aastatel 2008–2018 24%, pole see sellest ajast saati muutunud. Arhitektid panustavad Euroopa majandusse 17 miljardit eurot. Kasvava trendina tõuseb esile kestlik arhitektuur – 57% arhitektidest kujundab energiasäästlikke ehitisi sageli. Arhitektuurituru väärtus üha suureneb, alates 2018. aastast on see suurenenud 4%. Arhitektide jaoks on endiselt kõige tähtsam sektor eramud: peaaegu üheksa kümnest arhitektuurifirmast on viimase aasta jooksul kujundanud mõne eramu ning sektor toodab 54% valdkonna keskmisest käibest.
Sugudevaheline tasakaal arhitektuurivaldkonnas ühtlustub: naisarhitektide osakaal on suurenenud 31%-lt 2010. aastal 42%-le. Palgalõhe on vähenenud 25%-lt 2018. aastal 21%-le 2020. aastal. Palgalõhe on siiski endiselt olemas. Teisalt saab esile tuua rahvusvahelise perspektiivi: uuring näitab, et rohkem kui üks kolmest arhitektist on õppinud välisriigis.
ACE president Georg Pendl toob välja: „Iga organisatsioon, kes soovib esindada arhitektide huve, võiks alustada just selle uuringu läbitöötamisest. Kõigepealt peame teadma, kes oleme, alles seejärel saame teha järeldusi edasiste sammude astumiseks. Nagu eelmistelgi aastatel, näeme nüüdki, et valdkond koosneb peamiselt mikro- ja väikeettevõtetest, kuid see ei tähenda, et need ettevõtted ei suuda läbi viia võrdlemisi suuri projekte. Seda tuleb rõhutada eriti avalike hangetega seoses, sest näeme kalduvust väikesed pakkujad kõrvale jätta.“
Aziz Mirza, üks uuringu autoritest, ütleb: „Selle aasta valdkonnaülevaate tulemused on tihedalt läbi põimunud Covid-19 kriisiga. Mõned andmed, nagu näiteks valdkonna käive, turusuurus, töömahud, näitavad, et enne pandeemiat kasvas valdkond jõudsalt. Teised seevastu, kuidas käimasolev kriis arhitektuurivaldkonda mõjutab, nagu näiteks täistööajaga töötamise vähenemine ja kasvav töötus. Kuigi elukutse ei saa pandeemiaga kaasnevatest majandusmõjudest puutumatuks jääda, näitab sektoriülevaade, et Euroopa arhitektid võtavad hästi omaks erinevaid digilahendusi, mis tähendab, et nad on eelseisvaks taastumiseks vajadusel hästi ette valmistatud.“
ACE sektoriülevaade on kättesaadav inglise ja prantsuse keeles ACE veebilehel ning uuel arhitekti elukutsele pühendatud platvormil ACE Observatory. ACE Observatory on loodud uuringut täiendama, pakkudes lisainfot, ning mõeldud kasutamiseks nii liikmesorganisatsioonidele, iseseisvatele arhitektidele kui ka lihtsalt valdkonnast huvitatutele.
Teade on tõlgitud Euroopa Arhitektide Nõukogu pressiteatest 15.04.21