Euroopa tellisepreemia 2006

Eesti Ekspress 28.03.2006
Triin Ojari

Konkursile eesti nominente otsinud “Maja” peatoimetaja Triin Ojari käis Viinis arhitektuuriauhindade jagamisel.

Möödunud nädalal anti Viinis pidulikult kätte Euroopa tellisarhitektuuri auhinnad Brick’06. Teist korda toimunud konkursi korraldaja ja rahastaja on maailma suurim tellisetootja Wienerberger, konkursi tulemustest avaldas mainekas Callwey kirjastus luksusliku raamatu. Hinnati nii uusehitisi kui ajalooliste hoonete rekonstruktsioone. Wienerbergeri kohaliku esinduse eestvõttel saadeti Viini ka valik Eestis 2004.–2005. aastal valminud silmapaistvamaid tellismaju. 235 konkureeriva hoone seas pälvis tunnustava äramärkimise Tartu Jaani kiriku taastamine (arhitekst Udo Tiirmaa, kunstiajaloolane Kaur Alttoa).

 
ESIMENE KOHT: Pécsi linna Barbakàni väljaku elu- ja ärikompleksi arhitektid on Ferenc Cságoly ja Ferenc Keller. (Repro )  
 
 
Võitja valiti traditsiooniliselt tellisemaalt – Ungarist. Väikese Pécsi linna Barbakàni väljaku elu- ja ärikompleksi arhitektid on Ferenc Cságoly ja Ferenc Keller. Suhteliselt madal, 3–4korruseline hoonestu on hoolikalt sobitatud ajaloolisse keskkonda, seetõttu on ka näiteks seinad laotud kasutatud tellistest ning hoonetel on veidi ebaühtlane, argine ja “kulunud” ilme. Maja on koondatud ümber nelinurkse siseõue, fassaadirütmi loovad vahelagede rõhtsad valged triibud ning korterite ja trepikodade püstjad erisuurused aknaavad.

Arhitektid ise on arvanud, et ajakirjadest nähtud tipparhitektuuri taustal, mis üksteist ületrumpavalt aina keerukamaid tehnoloogia- ja materjaliimesid sooritab, on Ungari tagasihoidlikumais (s.t vaesemais) oludes mõistlikum hoida madalat profiili. Jääda truuks traditsioone interpreteerivale, olemuslikule arhitektuurile, mis katkestuse asemel looks ühtlase, oma väikeste nüansside ja elamustega keskkonna.

II preemia saanud kiriku rekonstruktsioon Madridis (arhitekt José Ignacio Rodriguez) pakub mõningase paralleeli meie Jaani kirikule (aga ka Tartu toomkirikule) – enne II maailmasõda tulekahjus suuremas osas hävinud kirik ehitati kaks aastat tagasi ümber ülikooli raamatukoguks ja auditooriumideks. Arhitektuurselt julges lahenduses on taas kasutatud nii vana kui uut tellist, seinad on jäetud “armiliseks”, laes on võlve markeerivad puitribid. Üsna samasse vana ja uue sobitamise teemasse oli ka kolmas preemia – Novy Dvuri kloostri juurdeehitus Boheemia mägedes Tšehhis (autoriks briti tipp-minimalist John Pawson), kus tellis on valge krohvikihi alla peidetud ning traditsiooniline silindervõlviga ristikäik on saanud noobli siseõuele avaneva klaasseina.

Möödunud suvel avatud taastatud Tartu Jaani kirik on unikaalne tellisgootika näide, mille uhkuseks on ligi tuhat säilinud terrakotaskulptuuri. Ometi ootab suuresti annetuste toel üles ehitatud hoone, et leitaks raha originaalskulptuuride ikka veel poolelioleva restaureerimise lõpetamiseks ning fassaadidele kinnitatavate koopiate valmistamiseks.