Avatud loengute sarjas esineb Liam Young
Neljapäeval, 12. mail esineb Tallinnas Kanuti SAALis ulmemaastike arhitekt Liam Young, kes räägib düstoopilistest tulevikulinnadest.
Avatud loengute sarja hooaja lõpetab arhitektuurimaailma tõusev täht Liam Young, kes tegutseb disaini, väljamõeldise ja tuleviku piirimail. Liam Youngi panoraamsed animatsioonid näitavad meile üht võimalikku versiooni tulevikulinnast – düstoopiat, kus on võimendatud need nähtused, mis meie kaasaegsetes linnades juba olemas: reklaami üleküllus, probleemid prügimajandusega, jms.
Miks on täna üldse oluline tulevikulinnadele mõelda? Loengusarja ühe kuraatori, arhitekt Sille Pihlaku selgitusel peaks olukorras, kus maailm sõidab lähituledega, vähemasti arhitektid kasutama kaugtulesid, viidates arhitektide tööle vastata väljakutsetele, mis seisavad ees aastakümnete pärast.
Animatsioonidega küsib Young, kas ja kuidas kõik need küsimused tulevikus meie linnade väljanägemist võiksid mõjutada: autor ise nimetab oma loodud filme “liialdatud kaasajaks”. Intervjuus arhitektuuriportaalile Dezeen ütleb Young, et ta loob alternatiivseid maailmu, et mõista meie enda maailma uuel moel. Iga spekulatiivse tulevikulinna filmi saadab ulmejutt, mis avab visuaalsete linnamaastike tausta, autoriteks ulmekirjanikud Jeff Noon, Tim Maughan ja Pat Cadigan. Animatsioonide helitausta on loonud Briti elektroonilise muusika täht-duo Coldcut. Coldcuti muusika lisab vilkuvate tulukeste ning aeglaselt hajuva linnauduga kummituslikele linnamaastikele veel ühe mõõtme, pannes animatsioonid eriti hästi tööle suurel ekraanil vaadatuna, võimaldades keskenduda saab vaheldumisi nii rohketele detalidele kui õõvastavale tervikule.
Liam Youngi tulevikulinna-visioon. Princeton University, Architecture Design Studio
Liam Youngi loodud, Londonis tegutsev mõttekoda Tomorrow’s Thoughts Today uurib fantastiliste, oletuslike ja kujuteldavate sündmuste tagajärgi. Young organiseerib spekulatiivseid, nüüdistehnoloogial põhinevaid ja tulevikku ennustavaid töötubasid Arupis, Phillips Technologie’s, BBCs, filmi-, kunsti- ja teadusorganisatsioonides. Youngi loomingut on viimastel aastatel rohkelt kajastanud nii eriala- kui üldmeedia, sealhulgas BBC, NBC, Wired, Time ja Dazed and Confused. 2010. aastal valis ajakiri Blueprint Liam Youngi 25 tegija sekka, kes muudavad arhitektuuri ja disaini. Youngi viimase aja projektide seas on ka ulmefilm “Under Tomorrows Sky”, mille maastiku lõi Young koos teadlaste ja tehnoloogiaekspertidega ning mis sarnaneb tema linna-animatsioonidele: droonid hõljuvad läbi linnamaastiku, hoides üleval piraatinternetti ja failijagamis-võrku. Kas sellised võiksid olla meie tuleviku-linnamaastikud, küsib Liam Young neljapäeval kl 18 Kanuti Gildi SAALis toimuval loengul ning seletab ka, miks võiks ja peaks arhitekt selliste teemadega tegelema.
Loengusarja kodulehekülg: www.avatudloengud.ee
Loengusarja kuraatorid on Sille Pihlak ja Siim Tuksam
Loengusarja kevadhooaega toetab Eesti Kultuurkapital