EALi arhitektuurikonverents “Kallis kodu” PROTO avastustehases
Kodude kättesaamatuks muutumine ei ole enam pelgalt vähekindlustatud elanikkonna mure, vaid laiaulatuslikum probleem. Eluasemete hindade tõus keskustes on suuresti mõjutatud sellest, et nõudlus ületab pakkumise. Eluaseme kaubastumine, kodude investeeringuks ostmine, süvendab sotsiaalmajanduslikku ebavõrdsust, mistõttu muutub ka keskmise palgaga inimesele tema vajadustele vastava kodu leidmine vaid unistuseks. Sellel suvel valitsuse koalitsioonileppes sõnastatud “Käivitame kodude loomist soodustava programmi” punktid annavad hea aluse Eestis eluaseme strateegia loomiseks ja toetavad laiaulatuslikule probleemile mitmekesiste vastuste otsimist.
Eesti Arhitektide Liidu sügisene konverents arutleb eluaseme kättesaadavuse teemal ning pakub lahendusi erinevatest maailma praktikatest lähtuvalt. Sõna võtavad nii rahvusvahelised eksperdid, Eesti riigi ja omavalitsuste esindajad ning arendajad.
Päeva avab visionäär, arhitekt ja partner Reinier de Graaf maailmakuulsast Hollandi päritolu OMA (Office for Metropolitan Architecture) arhitektuuribüroost. Eesti konteksti tutvustab Tartu ülikooli professor Anneli Kährik. Sellele baasile laotuvad ideed üle Euroopa: Belgia-Rumeenia arhitekt Oana Bogdan selgitab Brüsselis endistesse büroohoonetesse rajatud elumajade käekäiku; Katharina Bayer avab Viini ühistuarenduste protsesse; Sanna Meriläinen põhjendab, mis on olnud Helsingi eluasemepoliitika lähtekohad ning tulemused ning Ana Filipovic räägib Berliini näidetest, Ana Džokić elamuühistutest üle Euroopa.
Tallinna eluaseme visiooni tutvustab Kristi Grišakov. Kliimaministeeriumi poolt esitleb riigi vaadet eluasemekriisile Kaja Pae, misjärel arutavad üürimajade programmis osalenud omavalitsused oma hiljutiste kogemuste üle. Päeva võtab kokku arendajate refleksioon esitatud ideedele – kas lahendus on käeulatuses või on selleni veel pikk tee minna?