Eesti Arhitektuurikeskuse XXXIII välkloeng
KONTRASTID. KONTRASTID. KONTRASTID
Aeg: 17. jaanuar 2013 kell 19.00
Koht: TÜ Narva Kolledž, Raekoja plats 2, Narva
Osavõtt: tasuta
Välkloengule eelneb EALi näituse LASN avamine TÜ Narva Kolledži fuajees kell 18.10 ning ekskursioon hoones.
KUIDAS SAAB NARVA?
Eribuss Tallinnast Narva ja tagasi
Väljumine Tallinnast, Mere pst bussiparklast kell 15.00
Väljumine Narvast, Narva Kolledži juurest kell 22.00
Eribussi tuusiku täishind 10€, õppurid ja eakad 6€
Tuusik sisaldab:
Mugav buss Tallinn-Narva-Tallinn
Ekskursioon TÜ Narva Kolledži uues hoones
Välkloeng
Väike vein ja hea seltskond
Tuusiku broneerimine: merike@arhitektuurikeskus.ee märksõna “NARVA BUSS“
NB! Bussi kohtade arv on piiratud. Palun kiirustage broneerimisega. Tasumine bussis sularahas või ülekandega Eesti Arhitektuurikeskus MTÜ kontole: 10220091247011
***
ESINEJAD:
Hendrik Luuk, geeniteadlane ja muusik
Vahur Puik, fotograaf ja tehnoloogiahuviline
Kristjan Holm, animaator
Britt Samoson, moekunstnik
Loore Emilie Raav ja Mikk Mägi, taimetoidu spetsialistid
Hannes Praks, moderaator:
„Sõnaga “kontrast” puutusin kokku juba varases lapsepõlves. Meie elutoa nurgas virvendas mustvalge nõukogude televiisor Rekord, millel oli kolm keeratavat nuppu: “svet”, “gromkost” ja “kontrast”. Koheselt oli klaar, mis nupp on “gromkost”. Põhimõtteliselt oli arusaadav ka nupu “svet” tähendus. Pilt muutus selle abil kas väga heledaks või kadus justkui musta auku. Funktsionaalsest seisukohast jäi aga tiba arusaamatuks “kontrast”. Harjumuspäraselt oli Vremja diktori nägu telepildis sumedalt udune. “Kontrast”-nupu abil võis aga saatejuhi näkku virtuaalselt suunata niivõrd võimsa valgusjoa, nagu vaadanuks ta tuumaplahvatust. See oli väga huvitav efekt ja on inspireeriva pildina minu mälus säilinud tänapäevani.
Televiisori omanikele ehk minu vanematele jäi taoline popkunsti viljelemine mõistagi arusaamatuks, mistõttu ei suhtutud minu kontrastimängu kuigi soosivalt. Näiteks võis kohe-kohe olla algamas meeleolukas mängufilm “Budulai tagasitulek”. Liigne kontrast muutnuks melodraama subtiitrid loetamatuks ja Budulai habetunud näo ekraanil hüplevaks helendavaks kakukeseks. Kes teab, milline mõju olnuks sellisel avangardsel teleõhtul.
Juba aastaid on Narva vanalinna hruštšovkade akendest avanev vaade sarnanenud mustvalge teleka Rekord tavapärasele pildile – vastu on vaadanud samasugused hallid ja rahulikud telliskivimajad. Täna aga on mõnede hruštšovkade eetrisse ilmunud justkui tuumaplahvatust jälgiv diktor – lausa kiuslikult ootamatu ja kontrastse vormiga Narva kolledži uus õppehoone. Tekib küsimus, mis toimub? Kus asub kontrastinupp ja millal on õige hetk seda kasutada?“
NARVA KOLLEDŽI UUS HOONE
Tartu Ülikooli Narva Kolledži uus õppehoone avati 2012. aasta novembris. Hoone kavandas Kavakava arhitektuuribüroo (Katrin Koov, Indrek Peil, Siiri Vallner), sisearhitektuurse lahenduse autoriks on Hannes Praks. Hoone avamisel ütles EV president Toomas Hendrik Ilves nii: „Uus ja julge arhitektuurse lahendusega kolledžihoone muudab Narva linna huvitavamaks, rikkamaks ja kaunimaks. Kuid mis veelgi olulisem, see muudab väärika linna vaimlist keskkonda avaramaks, aitab meil heita pilku edukasse ja haritud tulevikku.“
KONTAKT
Hannes Praks, moderaator, sisearhitekt, +372 52 73 626,
Merike Krais, Eesti Arhitektuurikeskuse projektijuht, +372 50 74 991, merike@arhitektuurikeskus.ee
Välkloengute eesmärk on kutsuda avalikkust kaasa mõtlema ja arvamust avaldama meid ümbritseva avaliku ruumi kujundamisel, tekitada arhitektuuriteemadel avalikku arutelu ja viia ühiskonda arusaamist, et arhitektuur on meie kõigi asi. Välkloengute raames tutvustavad erinevate elualade esindajad 9-minutilise ettekande jooksul oma seisukohti etteantud teemal, misjärel toimub avatud diskussioon esinejate ja kuulajate vahel.
Rohkem välkloengutest:
http://www.arhitektuurikeskus.ee/category/valkloengud/
Välkloengut toetavad:
Kultuurkapital | http://www.kulka.ee/
VELUX Eesti OÜ | http://www.velux.ee/
Eesti Arhitektuurikeskus | http://www.arhitektuurikeskus.ee/
Tartu Ülikooli Narva Kolledž: http://www.narva.ut.ee/et