Loovisikute stipendiumite lisavooru tähtaeg

 

2021. aastal oli stipendiumite maksmiseks liidul eelarves (koos aasta jooksul tehtud tagasimaksetega) kokku 102 451 eurot, jääk peale planeeritud viimast vooru jäi 21 901 eurot.

Komisjon otsustas seetõttu välja kuulutada aasta viimase vooru (lisavooru) taotluste esitamise tähtajaga 6. detsember.

Avaldused palume saata digiallkirjastatuna aadressil või tuua paberkandjal tavaallkirjaga EALi kontorisse. Blankett on lisatud manusesse.

Stipendiumi võib EALi liige taotleda järgmistel eesmärkidel (prioriteetne järjestus):

•             loometegevus, milleks muidu ei ole tasu ette nähtud või mille puhul on tasu tehtava töö kohta proportsionaalselt liiga väike;

•             osalemine välisarhitektuurivõistlustel (tingimusel, et projekt kvalifitseerub võistlusele osalema);

•             loominguga seotud täiendusõpe (v.a tasemeõpe);

•             osalemine erialastel konverentsidel ja seminaridel;

•             õppereisid ning nendega seotud lähetuste sõidu- ja majutuskulud ning päevarahad arvestades järgmisi piirmäärasid:

  • 400 eurot ühe õppereisi või sellega seotud reisikulude katteks Euroopa piires;
  • 640 eurot ühe õppereisi või sellega seotud reisikulude katteks väljaspool Euroopat.

Stipendiumi ei ole õigust taotleda loovisikul, kes saab sama projekti jaoks toetust mõnest teisest loomeliidust.

Stipendiumi taotlemiseks peab olema tasutud liikmemaks jooksva kalendriaasta lõpuni ja liige peab olema registreerinud oma viimaste aastate loomingu EALi kodulehel liikmete jaotuses.

Stipendiumi saab ühe loovisiku kohta taotleda aastas kuni 2500 eurot, aga väga põhjendatud taotluse korral on võimalik teha erandeid.

Stipendiumitaotluste läbivaatamiseks ja hindamiseks on loodud EALi töögrupp (komisjon) koosseisus Alvin Järving, Elo Kiivet, Koit Ojaliiv, Emil Urbel ja Kultuuriministeeriumi esindajana Veronika Valk-Siska, kes esitab oma otsuse kinnitamiseks EALi eestseisusele.

Töögrupp on sõnastanud olulised põhimõtted taotluste läbivaatamisel  –

1) Loomestipendiumite andmisel on eelis loomingulisel tegevusel (sh näitusetegevus, trükised ja muu avalik kõrgetasemeline loominguline eneseväljendamine), sellele järgnevad konverentsid (ettekande koostamine, osalustasu maksmine), näituste külastamised (ka sh biennaalid või üritused, kus on näitused ja arutelud koos käivad) ja siis alles seejärel arhitektuurialased õppereisid.

2) Toetatakse maksimaalselt ühte õppereisi aastas.

3) Õppereisi alla ei lähe konverentsidel ja näitustel osalemine, mis liigitub erialaseks enesetäienduseks, mitte õppereisiks.

*********************************************

Kultuuriministeerium eraldab loovisikute ja loomeliitude seaduse alusel igal aastal teatud summa loomeliitudele loometoetusteks, et toetada vabakutselisi loovisikuid.

Vt ka http://www.arhliit.ee/koosseis/toetused/

NB! JOOKSVALT on võimalik taotleda vabakutselise loovisiku loometoetust. Seda on õigus saada vabakutselisel loovisikul, kes vastab järgmistele tunnustele (vt ka lisatud juhend lk 6):

1) on vanuses alates 16. eluaastast kuni vanaduspensioni eani;

2) ei ole saanud tulu võlaõigusliku lepingu alusel vähemalt loometoetuse taotlemisele eelnenud kuul (sh loometegevusest saadud sissetuleku hulka ei arvata sissetulekut, mille suurus ei ületa poolt loometoetuse suurusest);

3) ei õpi õppeasutuses statsionaarses õppes või täiskoormusega õppes;

4) ei teeni kaitseväes või asendusteenistuses;

5) ei saa riiklikku pensioni ega välisriigi poolt makstavat pensioni, välja arvatud töövõimetuspension osalise töövõime kaotuse korral, kui selle suurus ei ületa poolt Loovisikute ja loomeliitude seaduse § 18 lõikes 5 nimetatud loometoetuse suurusest;

6) ei saa vanemahüvitist perehüvitise seaduse alusel;

7) ei saa töövõimetoetust rohkem kui pool vabakutselise loovisiku loometoetuse suurusest.

Vabakutselise loovisiku loometoetuse suurus on VV poolt kehtestatud töötasu alammäär ehk miinimumpalk ühes kuus (2021.a. 584 eurot kuus).

Vabakutselise loovisiku loometoetust saab taotleda jooksvalt, loomeliit vastab 45 tööpäeva jooksul.

Loometoetusega samaaegselt võib loovisik saada nii Kulka stipendiume kui loomeliidu stipendiume. Loometoetuse saamisega kaasneb loovisikule ka ravikindlustus. Loometoetust saab korraga taotleda 6 kuuks, millele järgnevalt saab taotlust koheselt pikendada st loometoetuse võimalust kuni aasta. Sellest edasi peab uue taotlemise vahele jääma 2 aastat.