Tallinn enne ja nüüd I
Programm koosneb Tallinnat näitavatest filmidest.
DVD-d “Tallinn enne ja nüüd I” 1923-1940 esitleb avalikkusele Riiklik Filmiarhiiv.
17. mail kell 18:00 Tallinna Kinomajas/ tasuta
Tallinn— tornide linn, on siin Soome lahe kaldal seisnud juba pea tuhat aastat ja on talletanud meie kirju ajaloo ka arhitektuuriliselt.
15. mail 1248 sai meie pealinn Lübecki linnaõigusega linna staatuse. Soodne asukoht mere ääres ja sadam on paljuski määranud meie pealinna saatuse ja ka väljanägemise. Tallinna on ihaldatud igast teda ümbritsevast ilmakaarest. Kõigepealt jõudsid siia taanlased (1219), siis Saksa Ordu. Ristirüütlite sõja edukuse nimel pühendati Eesti- ja Liivimaa Neitsi Maarjale, seega hakati meie kodumaad kutsuma Maarjamaaks.
Liivi sõja ajal (1558-1583) 1561. aastal läks Eesti Rootsi Kuningriigi võimu alla, mis rahva mälus jäi püsima kui “hea vana rootsi aeg” 1721, pärast Põhjasõda, sai Venemaa lõpuks oma kauaihaldatud “akna Euroopasse”.
Tallinna kujunemiseks ja õitsenguks võib pidada kuulumist Hansa Liitu. Hansa Liidu ühe tähtsaima idakaubanduse sadama aegadel määrasidki siin elavad jõukad kaupmehed Tallinna tänapäevase linnasüdame kujunemise— nende kõrgete viiludega diele-dornse tüüpi põhjamaaliku karmi väljanägemisega majad on üheks tänaseks Tallinna suurimaks väärtuseks. Kuid mitte ainult, Tallinn on üldse silmapaistvalt rikas kultuurimälestiste poolest ja ka sakraalarhitektuuri osas. Siia on panustanud oma aja suurmehed nagu näiteks Michel Sittow (Niguliste) Bernt Notke (Niguliste), Arent Passer (Toomkirik, Mustpeade maja), Christian Ackermann (Toomkirik). Pole siis väga imekspandav, et 1997. aastal kanti Tallinn UNESCO maailmapärandi nimistusse.
Niisiis on linna kujunemise määranud selle sadam ja soodne paiknemine merekaubandusteede ääres ning kultuuripärandi poolest rikas vanalinn ja seda soovimegi käesoleva plaadiga tutvustada.
2011. aastal on Tallinn koos Soome linna Turuga Euroopa kultuuripealinnaks.